Η πρώτη φετινή αναμέτρηση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με τον Ολυμπιακό ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να επικρατούν με 93-80 στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για να φτάσουν στη νίκη χρειάστηκε να κάνουν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός είχε σε πολύ καλή βραδιά τον Γιώργο Πρίντεζή αλλά και τον Γιάνις Τίμα, ωστόσο στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό, όπως στο πρώτο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (21-16) στο 8'. Ο Ολυμπιακός ωστόσο τρέχοντας ένα σερί 7-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 23-21.

Με τον Λεκαβίτσιους να κάνει το καλύτερο παιχνίδι του με τον Παναθηναϊκό, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 29-29 στο 14' όμως ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 42-35 τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, με τρίποντο του Πρίντεζη. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε και το 41-48 που ήταν και το σκορ του πρώτο ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα του δευτέρου 20λέπτου με τον Τίμα να κάνει στο 22' το 43-51. Από εκείνο το σημείο όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό από την άμυνά τους και στο επόμενο πεντάλεπτο τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 19-4 προσπέρασαν με τον καταλυτικό Θανάση Αντετοκούνμπο να κάνει το 62-55, με έξι προσωπικούς του σερί πόντους. Το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 67-62.

Ο Ολυμπιακός πλησίασε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (67-64) όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε λύσεις με τους περιφερειακούς του και διατήρησε το προβάδισμά του. Την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» απειλούσαν επιθετικά μόνο με τον Πρίντεζη ο Τσάβι Πασκουάλ έβρισκε σκορ από διαφορετικούς παίκτες με τη διαφορά να πηγαίνει για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα δύο λεπτά πριν από το φινάλε όταν ο Λεκαβίτσιους με πέντε δικούς του πόντους έκανε το 88-76. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 93-80 φτπάνοντας έτσι στο 4-2 ενώ ο Ολυμπιακός έχει πλέον ρεκόρ 3-3.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 9 (1), Λάνγκφορντ 3 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 7 (2), Παππάς 3, Γκιστ 10, Λεκαβίτσιους 17 (3), Λοτζέσκι 10, Καλάθης 14 (2), Αντετοκούνμπο 12, Μήτογλου 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος, Τουπάν 9 (1), Σπανούλης 4, Τίμα 17 (5), Μιλουτίνοφ 11, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 26 (1), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 7.