Με πρώτο σκόρερ τον Νίκο Παππά (17 πόντοι με 6/8 σουτ) ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε στο ΟΑΚΑ του ΠΑΟΚ (84-67), έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της STOIXIMAN.GR Basket League και απέχει μια νίκη από την πρόκριση του στους τελικούς του πρωταθλήματος με το επόμενο ραντεβού των δύο αντιπάλων να είναι την προσεχή Τρίτη (29/5, 18:30) στην Θεσσαλονίκη.

Οι «πράσινοι» βρήκαν γρήγορα ρυθμό στην αναμέτρηση και με πέντε εύστοχα τρίποντα (δύο από τον Κρις Σίνγκλετον και από ένα των Μάικ Τζέιμς, Νικ Καλάθη και Κέι Σι Ρίβερς), προηγήθηκε με 24-11, με 35’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» απάντησε με σερί 6-0 από τα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκάλεπτου και μείωσε σε 24-17 στο 11’.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την αντεπίθεση του και με τρίποντο του Τεράν Πέτεγουεϊ μείωσε σε 27-23, 6’ και 39’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός Superfoods ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με πέντε αναπάντητους πόντους, ξέφυγε με 32-23 στο 16’. Με νέο σερί, 7-0 αυτή την φορά με πέντε πόντους του Ματ Λοτζέσκι, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 14 (39-25), με 1’ και 48’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Με τρίποντο και καλάθι του Παππά, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν μέχρι και με 17 (46-29, 19’’ πριν την λήξη) στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Παππάς συνέχισε να είναι εύστοχος και με σουτ του έξω από τα 6,75 μέτρα, αύξησε την διαφορά στους 19 (49-30) λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δύο λεπτά στο δεύτερο μέρος. Ο Παναθηναϊκός Superfoods διατήρησε τον έλεγχο σε όλη την τρίτη περίοδο και με νέο καλάθι του Παππά,προηγήθηκε με διαφορά 20 πόντων (62-42), με 27’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου.

Η διαφορά υπέρ των «πρασίνων» έφτασε μέχρι τους 21 πόντους (75-54 με τρίποντο του Λούκα Λεκαβίτσιους) στην τελευταία περίοδο και 5’ και 27’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-30, 62-44, 84-67.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΠΑΟΚ): «Είχαμε κάποιους στόχους στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς με τον Παναθηναϊκό. Τους πετύχαμε. Θέλαμε καλύτερη αντίδραση την πίεση, είχαμε κάνει 18 λάθη στο πρώτο ματς. Ήταν πάρα πολλά. Είχαμε μόλις εννέα λάθη σήμερα, εκ των οποίων τα τρία στα τελευταία λεπτά, ο νεαρός παίκτης που βάλαμε, ο Καρράς.

Κάναμε τις επιθέσεις όπως θέλαμε, αλλά ήμασταν άστοχοι από την περιφέρεια. Πλησιάσαμε στους τρεις πόντους και μπορούσαμε να ήμαστε πιο ανταγωνιστικοί. Κρατήσαμε τον Παναθηναϊκό σε μέτρια ποσοστά για εντός έδρας παιχνίδι. Είναι διαφορετική η ποιότητα των ομάδων. Έχουμε ένα ακόμα παιχνίδι για να φανούμε ανταγωνιστικοί και αυτό θα προσπαθήσουμε, ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για το 2-0 και στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν».

Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκού Superfoods): «Πιστεύω πως το παιχνίδι είχε ομοιότητες με το πρώτο ματς. Στο πρώτο μέρος κοντρολάραμε καλά το παιχνίδι, παίξαμε καλά στην άμυνα. Στην επίθεση, εκτός των βολών που είχαμε κακό ποσοστό και εκτός μερικών ελεύθερων τριπόντων που χάσαμε, είχαμε καλή εικόνα.

Στο δεύτερο μέρος ήταν παρόμοια η κατάσταση. Στο τρίτο δεκάλεπτο κρατήσαμε την διαφορά, παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ δεν παραδόθηκε ποτέ και μας δυσκόλεψε. Στο τέλος πήραμε την σημαντική νίκη και τώρα πάμε στην Θεσσαλονίκη για να τελειώσουμε την σειρά.

Παίζουμε καλά, με κάποιες λεπτομέρειες που πρέπει να βελτιώσουμε. Κάναμε 11 λάθη σήμερα, που δεν μας κόστισαν. Ξέρουμε ότι ο ΠΑΟΚ είναι πάντα εκεί, ότι παλεύει και πως είναι συγκεντρωμένος, δείχνοντας χαρακτήρα. Η αίσθηση που έχουμε είναι πως αν δεν είμαστε καλά, ο ΠΑΟΚ μπορεί να μας προσπεράσει στο σκορ και να μας δυσκολέψει περισσότερο».

Για το αν το μυαλό της ομάδας του είναι στους τελικούς και για το πώς μπορεί να τους κινητοποιήσει ενόψει τρίτου αγώνα: «Έχετε δίκιο, ενδεχομένως να υπάρχει μία χαλάρωση στο μυαλό μας. Είναι ανθρώπινο όμως. Αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι το μυαλό μας είναι στους τελικούς. Αυτό συμβαίνει επειδή έχουμε κερδίσει δύο παιχνίδια με πάνω από δέκα πόντους διαφορά. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι και συγκεντρωμένοι, πρέπει να αγωνιστούμε σκληρά».

Για τους ξένους της ομάδας: «Θα είμαι ικανοποιημένος αν κερδίσουμε στους τελικούς. Το σημαντικό είναι αυτό. Αν κερδίσουμε, κανένας δεν θα πει τίποτα. Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Το είχα ξεκάθαρο το μυαλό μου από την πρώτη στιγμή, ότι αν έρθει η πρώτη μας ήττα, κάποιος θα νοσταλγήσει έναν παίκτη που κόπηκε. Περίμενα αυτή την ερώτηση μετά από μία ήττα, τώρα ελπίζω να μην χάσουμε».