Τρεις περίπου μήνες μετά από την έναρξη της σεζόν και 15 εντός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, ο Παναθηναϊκός Superfoods γνώρισε την πρώτη του ήττα ως γηπεδούχος. Οι «πράσινοι» που μετρούσαν 5-0 στην Stoiximan.gr Basket League και 9-0 στην Ευρώπη, ηττήθηκαν με 75-70 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 19η αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας παρότι έφεραν το παιχνίδι στο ρυθμό τους και έδειξαν απόλυτα προετοιμασμένοι, στο φινάλε δεν βρήκαν τις λύσεις που χρειάζονταν ώστε να πάρουν τη νίκη, απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα της διοργάνωσης. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός παραμένει μία νίκη πίσω από τη δεύτερη θέση και πάντα σε τροχιά τετράδας εν όψει των πλέι οφ, ισοβαθμώντας στην τέταρτη θέση με τις Ρεάλ και Ζαλγκίρις.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήτα ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ καθώς στο φινάλε με δικούς του πόντους οδήγησε τους Μοσχοβίτες στην 15η νίκη τους φέτος.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods άρχισε πολύ καλύτερα το παιχνίδι. Βρήκε σημαντικές λύσεις από τους φόργουόρντ του, είχε ρυθμό στην άμυνα ενώ δεν υπέπεσε σε λάθος στην πρώτη περίοδο. Αποτέλεσμα ήταν να έχει σταθερά το προβάδισμα και να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 20-15.

Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της διαφορά στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου (22-25) εκμεταλλευόμενη σε μεγάλο βαθμό την αστοχία των γηπεδούχων από μακρινή απόσταση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 29-31 με τον Παναθηναϊκό να έχει κρατήσει μεν του Ρώσους χαμηλά στο σκορ, τον ίδιο όμως να έχει μόλις ένα εύστοχο τρίποντο σε 16 προσπάθειες.

Η... εξίσωση με τους περιφερειακούς λύθηκε στην τρίτη περίοδο με τον Ρίβερς να δίνει σημαντικές λύσεις και τον Παναθηναϊκό να χτίζει διψήφια διαφορά (46-36) στο 24'. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ όμως ηγήθηκε της ανατροπής της ΤΣΣΚΑ που απαντώντας με ένα επιμέρους σκορ 15-5 ισοφάρισε σε 51-51 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά βραχεία κεφαλή στο σκορ φτάνοντας ακόμα και στο +8 (63-71) στο 37' Ένα τρίποντο από τον Ρίβερς και 3/3 βολές του Παππά έφεραν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση ενός σουτ (69-71) στο 38'. Στα 50'' ο Ροντρίγκεθ με εύστοχο τρίποντο έκανε το 69-74 και στην επόμενη φάση ο Γκιστ μείωσε σε 70-74 με 1/2 βολές και 34'' να υπολείπονται. Στα 27'' ο Ροντρίγκεθ με 1/2 βολές έκανε το σκορ 70-75, και ο Παναθηναϊκός πήγε σε γρήγορο ντράιβ με τον Καλάθη που όμως αστόχησε και τη νίκη να πηγαίνει στα χέρια των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-31, 51-51, 70-75

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβερς 11 (3), Παππάς 14, Ντένμον, Γκιστ 6, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ 2, Καλάθης 13 (2 τρ., 11 ασ.), Αντετοκούνμπο 13.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 10 (2), Φριντζόν, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 21 (4), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 9, Χίγκινς 14 (2), Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 7, Χάντερ 12.