Με «όπλο» την κυριαρχία του στις δύο ρακέτες ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε από το Αλεξάνδρειο (84-70 τον Άρη) και έκανε το «δύο στα δύο» στην Betshop Basket League. Οι «πράσινοι» πήραν 6 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από τους γηπεδούχους», ενώ ευστόχησαν σε τέσσερα περισσότερα τρίποντα (10/25 έναντι 6/14).

Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν ο Λούκας Λεκαβίτσιους, που ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε 9 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ, ο ΝτεΣόν Τόμας, ο οποίος με 15 πόντους (με 3/5 τρίποντα) ήταν πρώτος σκόρερ των «πρασίνων», ο Κιθ Λάνγκφορντ, που σκόραρε 14 πόντους με 3/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ο ο Στέφαν Λάσμε με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους προσπάθησαν περισσότεροι οι Γκάρι Μπελ, Λευτέρης Μποχωρίδης, οι οποίοι πέτυχαν από 11 πόντους, ενώ ο 24χρονος γκαρντ των «κίτρινων» μοίρασε και 7 ασίστ.

Με 2’ και 43’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου και μετά από λογομαχία τους αποβλήθηκαν από τους διαιτητές Παπαπέτρου, Μαγκλογιάννη και Παναγιώτου οι δύο αντίπαλοι προπονητές, ο Βαγγέλης Αγγέλου του Άρη και ο Τσάβι Πασκουάλ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ.

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με νταμπλ σκορ (34-17), 5’ και 45’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ύστερα από σερί 15-0, που άρχισε με τρίποντο του Νίκου Παππά λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και ολοκληρώθηκε με δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τόμας. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε και με 18 (38-20) στο 16’ με τέσσερις σερί πόντους του Λάσμε.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 7-0 με πέντε πόντους του Μπορίς Νταλό σε διάστημα λίγο μεγαλύτερο του ενός λεπτού, μείωσαν σε 41-30, με 1’ και 15’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με τέσσερις βολές, μια από τον Νταλό και τρεις του Μπελ, ο Άρης κατέβασε την διαφορά στους 9 (43-34) 8’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τόμας, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (46-34).

Οι «πράσινοι» ανέβασαν ξανά την διαφορά στους 18 (62-44) στο 27’, ύστερα από τρίποντο του Λάνγκφορντ και δύο βολές του Τόμας και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την διαφορά στους 14 (67-53), ύστερα από γκολ φάουλ του Μποχωρίδη.

Ο Άρης επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης με σερί 11-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποτο του Ραμόν Χάρις, σε διάστημα δυόμιση λεπτών και πλησίασε στους πέντε (69-64), 4’ και 43’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ωστόσο, απάντησε με επιμέρους σκορ 15-5 με έξι πόντους με ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ, προηγήθηκε με 84-69, με 24’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, και πήρε τους δύο βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 34-46, 53-67, 70-84.

Γιώργος Βόβορας (συνεργάτης προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Γνωρίζουμε ότι είναι πάντα δύσκολο το παιχνίδι μετά από 48 ώρες που είχαμε την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας. Είναι δύσκολο να μπορέσουμε να προετοιμαστούμε και σωματικά και ψυχολογικά, ειδικά για ένα σκληρό παιχνίδι, αφού ο Άρης μέσα στην έδρα του παίζει επιθετική άμυνα. Θέλαμε να ελέγξουμε τον αριθμό των λαθών, αλλά με τα 18 λάθη φάνηκε ότι σε κάποια σημεία χάσαμε τον έλεγχο και την ηρεμία μας.

Καθοριστικός παράγοντας του αγώνα ήταν η εμπειρία μας, όταν ο Άρης έκανε την προσπάθειά του να επιστρέψει. Έχουμε έμπειρους παίκτες, έχουν παίξει πολλά τέτοια παιχνίδια και ήξεραν τι πρέπει να κάνουν.Δεν έχουμε χρόνο να σκεφτούμε, έχουμε την Τρίτη παιχνίδι μπροστά μας και πρέπει να καταλάβουν όλοι οι παίκτες ότι αυτοί είναι οι ρυθμοί των αγώνων».

Για την διαιτησία: «Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές επαφές. Σίγουρα οι διαιτητές θα προσπαθήσουν σε έναν τέτοιο αγώνα να μοιράσουν 50-50 τις επαφές, είναι δύσκολο παιχνίδι για τους διαιτητές. Είχαμε τρία αντιαθλητικά φάουλ, έχουν αλλάξει και οι κανονισμοί, είναι το ξεκίνημα της σεζόν. Πρέπει να καταλάβουμε ότι πρέπει να παίξουμε καλύτερη προσωπική άμυνα. Η διαιτησία έκανε πολύ καλή δουλειά».

Σάββας Καμπερίδης (συνεργάτης προπονητής Άρη): «Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά. Είναι πολύ δύσκολο υπό τέτοιες συνθήκες να μπορέσουν να αποδώσουν. Φάνηκε ότι μας επηρεάσε κάποια στιγμή ότι έγινε, αλλά είχαμε τα ψυχικά αποθέματα για να βγάλουμε ενέργεια και να έχουμε συγκέντρωση και επιστρέψαμε.

Αυτό που μας πλήγωσε από το πρώτο ημίχρονο ήταν η αργή αντίδρασή μας στα σουτ του Παναθηναϊκού από την αδύνατη πλευρά. Είχαν 7/13 τρίποντα και πήραν διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε πολύ σε αυτό το κομμάτι. Η ενέργεια των παιδιών ήταν εξαιρετική, αλλά μας πλήγωσαν τα 18 επιθετικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού».

Για το πως έζησε ο ίδιος τον αγώνα από την αποβολή των Αγγέλου – Πασκουάλ είπε: «Το παιχνίδι άλλαξε ρυθμό και προσέγγιση από εκείνο το σημείο. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο physical, αλλά για μας αυτή είναι η προσέγγισή μας, να είμαστε μαχητικοί από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό. Για μας είναι μια πολύ καλή εμπειρία για το πως πρέπει να προσεγγίζουμε τα παιχνίδια απέναντι σε τέτοιους αντιπάλους».