Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 78-72 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League και χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να στεφθεί πρωταθλητής.

Το επιμέρους σκορ 29-10 που έκανε ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο ήταν καθοριστικό, προκειμένου να φύγει με το «διπλό» από το ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Κώστας Σλούκας με 20 πόντους, ακολούθησε με 19 ο Βεζένκοφ ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Τάιλερ Ντόρσεϊ με 17. Από τους «πράσινους» 17 πόντους είχε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Mε διαφορετική προσέγγιση σε σχέση με τον πρώτο τελικό, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του στο πρώτο μέρος, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις από τα 6.75 ειδικά στο ξεκίνημα. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους πράσινους σε θέση οδηγού (21-20) χάρη στο buzzer beater που έβαλε ο Νεμάνια Νέντοβιτς από το κέντρο του γηπέδου. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν περισσότερο την πίεση στην άμυνα, με συνέπεια να περιορίσουν τους «ερυθρόλευκους». Για αρκετή ώρα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έβλεπε μόνο τον Κώστα Σλούκα να απειλεί το αντίπαλο καλάθι, ωστόσο η ομάδα του συνέχισε με χαμηλά ποσοστά. Το «τριφύλλι» διατήρησε το προβάδισμά του και μάλιστα η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους (46-32) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε ολοκληρωτικά καθώς ο Ολυμπιακός ήταν πλέον αυτός που κυριαρχούσε απέναντι στους «πράσινους», που δεν είχε ούτε την ίδια ένταση στην άμυνα, ούτε την ίδια συγκέντρωση. Αποτέλεσμα αυτών ήταν οι 23 πόντοι που είχαν οι φιλοξενούμενοι σε πεντέμισι λεπτά, με επιθετική αιχμή τον Τάιλερ Ντόρσεϊ που είχε σημαντική συνεισφορά στην ανατροπή από το -14 του ημιχρόνου στο +7 (48-55 στο 26'), μετρώντας 13 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και με την καλή τους άμυνα δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να επιστρέψει. Κάθε φορά μάλιστα, που οι «πράσινοι» επιχειρούσαν να πλησιάσουν, η απάντηση ερχόταν από τους Σλούκα και ο Βεζένκοβ. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός πέτυχε τον στόχο του και πλέον βρίσκεται ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή της Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78.