Σε αγώνα διαφήμιση του μπάσκετ τα Τρίκαλα Bc Aries νίκησαν εντός έδρας τον Κόροιβο Αμαλιάδας στην δεύτερη παράταση (102-93, κ.α. 77-77, 83-83) και πήραν το πρώτο «ροζ φύλλο αγώνα» στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της θεσσαλικής ομάδας ήταν ο Μάριος Ματαλών, ο οποίος πέτυχε πέντε καθοριστικούς πόντους στο τελευταίο λεπτό του δεύτερου έξτρα πενταλέπτου και νωρίτερα με δύο δικά του καλάθια έστειλε το ματς στην δεύτερη παράταση.Τα Τρίκαλα Bc Aries μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 13-2 λίγο πριν το 4’, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν γρήγορα την κατάσταση και προηγήθηκαν με 17-16 περίπου ένα λεπτό πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Μέχρι το 35’, που η θεσσαλική ομάδα ξέφυγε με 62-53, οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς. Ο Κόροιβος παρότι τα Τρίκαλα Bc Aries ξέφυγαν με 9 δεν παράτησαν το ματς και με γκολ φάουλ του Ρομπ Λόουερι ισοφάρισε σε 67-67 28’’ πριν την λήξη. Ματαλόν και Τζος Μάτζετ αστόχησαν στις τελευταίες επιθέσεις των δύο αντιπάλων και ο αγώνας οδηγήθηκε στην πρώτη παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκαν με 83-79 στο τελευταίο λεπτό του έξτρα πενταλέπτου, αλλά ο Ματαλών με δύο σερί καλάθια, το δεύτερο από κλέψιμο στον Μάτζετ, ισοφάρισε σχεδόν με την εκπνοή (83-83) και έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο ο Ματαλών με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 96-91 υπέρ των Τρικάλων Bc Aries (96-91) 21’’ πριν την λήξη και με 5’’ να απομένουν για το τέλος με δύο βολές… σφράγισε την νίκη της θεσσαλικής ομάδας (98-91).

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 31-31, 56-62, 67-67 (κ.α.), 83-83, 102-93.

Χάρης Μαρκόπουλος: «Σήμερα για ακόμα μια φορά φάνηκε πόσο ωραίο άθλημα είναι το μπάσκετ.  Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές, στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαμε να πάρουμε μία καλύτερη διαφορά, στο δεύτερο η ομάδα των Τρικάλων ήλεγχε το παιχνίδι. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας βρήκαμε την δύναμη να επιστρέψουμε στο παιχνίδι και στην παράταση ήταν δικό μας το παιχνίδι,  όμως δεν τα καταφέραμε, και στο τέλος τα Τρίκαλα μας κερδίσανε δίκαια. Το μόνο που μας στεναχωρεί είναι ότι η διαφορά είναι πλασματική και μπορεί να έχουμε πρόβλημα στο μέλλον. Όταν έκανα αυτό το βήμα να αναλάβω πρώτος προπονητής μου ευχήθηκαν να έχεις καλή επιτυχία και τύχη, σήμερα η τύχη μας γύρισε την πλάτη, αυτά έχει ο αθλητισμός,  τα συναισθήματα συνεχώς αλλάζουν. Συγχαρητήρια στον κόουτς, η ομάδα των Τρικάλων σήμερα ήταν μεταμορφωμένη σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι και νίκησε δίκαια».

Νίκος Αγγελόπουλος: «Συγχαρητήρια  στην ομάδα των Τρικάλων για τη νίκη της και νομίζω έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι το πήρε δίκαια. Για την ομάδα μου μπορώ να πω πολλά συγχαρητήρια γιατί έκανε μία υπερπροσπάθεια, δούλεψε καλά και μέσα στην εβδομάδα είχε ψυχικά αποθέματα σε μια πολύ δύσκολη έδρα και προσπάθησε στο τέλος να διεκδικήσει το παιχνίδι με ένα σουτ που δεν μπήκε. Από εκεί και πέρα στην πρώτη παράταση μόνο η αυτοκτονία αρμόζει σαν λέξη,  είχαμε την μπάλα και μπορούσαμε να πάρουμε το φάουλ και να πάμε σε βολές και δεν το κάναμε. Δώσαμε ότι είχαμε, μας μένει μια πολύ πικρή γεύση της ήττας αλλά κρατάμε την προσπάθεια».

Κώστας Φλεβαράκης:  «Ήταν ένα παιχνίδι όπου πιστεύω το μπάσκετ κέρδισε όποιον το παρακολούθησε  από δύο ομάδες οι οποίες δεν έχουν μεγάλη ιστορία στην Α1, εμείς στη 2η σεζόν ο Κόροιβος νεοφώτιστος με αρκετά έμπειρα παιδιά  και με καλή δουλειά από τον κόουτς. Νομίζω η αρχή ήταν ιδανική για μας, δημιουργήσαμε αρκετές καταστάσεις που θέλαμε. Στην συνέχεια όμως  το άγχος ήταν κυρίως για μας,  προερχόμασταν και  από ένα κακό παιχνίδι με κακή αποτελεσματικότητα ενώ ήμασταν προετοιμασμένοι ενώ  είχαμε και  κάποια ιατρικά προβλήματα με τον Χρήστο  Δεληγιάννη και τον Μάριο  Ματαλών. Συγχαρητήρια στον Μάριο με το χτύπημα που είχε προχθές και που ήταν σοβαρό, με την δική του θέληση έπαιξε χωρίς να αισθάνεται καλά και έπαιξε αποτελεσματικά. Ένα παιχνίδι που θα μπορούσαμε πολύ νωρίτερα να το τελεύσουμε εμείς, δεν το εκμεταλλευτήκαμε και βιαστήκαμε. Αυτά όμως που μετράνε είναι η καρδιά και το πάθος σε ένα τέτοιο παιχνίδι, αυτά δίνουν την νίκη. Ευχαριστούμε τον κόσμο που για μία ακόμη φορά ήταν στο πλευρό μας.  Συγχαρητήρια στον κόουτς Χάρη Μαρκόπουλο  και στον Κόροιβο».

Σλάβεν Τσούπκοβιτς: «Παίξαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία δυνατή ομάδα, το πρώτο παιχνίδι εντός έδρας, κερδίζοντας το παιχνίδι με καρδιά και με την στήριξη των οπαδών μας. ‘Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και για μας και για τους φιλάθλους τους οποίους ευχαριστώ, μας περιμένει ένα  δύσκολο παιχνίδι με τον Πανιώνιο το άλλο Σάββατο».