Ερυθρόλευκο προβάδισμα τίτλου

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ με 69 – 64 και απέχει μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι προηγούνται πλέον με 2-1 και έχουν την ευκαιρία να κλείσουν την σειρά την ερχόμενη Κυριακή στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα  ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκε με +8 (4-12) από το πέμπτο λεπτό και μετέφερε την πίεση στο πράσινο στρατόπεδο. Την  ίδια στιγμή ο  Παναθηναϊκός  τα περίμενε όλα από τον Διαμαντίδη. Ο αρχηγός του τριφυλλιού με  προσωπικές ενέργειες μείωσε στους τέσσερις (13-17) αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός άνοιξε και πάλι την διαφορά  (18-26 στο 12&prime ;, 22-31 στο 15&prime ;, 24-33 στο 17&prime ;) έχοντας εικόνα ομάδας που ήταν αποφασισμένη να νικήσει.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με +8 (28-36) και τον Παναθηναϊκό να έχει ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα.  Στο ξεκίνημα της επανάληψης η εικόνα άλλαξε. Με την είσοδο του Γκιστ οι πράσινοι έβγαλαν πολύ περισσότερη ενέργεια σε σχέση με το πρώτο εικοσάλεπτο και είχαν ευκαιρίες να μειώσουν την διαφορά περισσότερο από -6  (30-36) του 23ου λεπτού.

Ο Ολυμπιακός μετά το αρχικό μούδιασμα αντέδρασε, πέτυχε διαδοχικά τρίποντα και χάρις στα μακρινά σουτ το  προβάδισμα των φιλοξενουμένων έφτασε το +15 (36-51) στο 27ο λεπτό μετά από καλάθι του  Σπανούλη και λίγο αργότερα σ το +16 (40-56) του τρίτου δεκαλέπτου  με  φόλοου κάρφωμα του Πέτγουεϊ.

Ο Παναθηναϊκός, παρά την κακή του επιθετική βραδιά, συνέχισε να μάχεται και χάρις στην πιεστική του άμυνα και την άνοδο του Λάσμε, που κέρδισε πολλές μάχες κάτω από τα δύο καλάθια, άρχισε να μειώνει την διαφορά. Αρχικά έφτασε στο -8 (48-56, 54-62) και λίγο αργότερα έφτασε σε απόσταση βολής (62-64 στο 39&prime ;). Εκεί, όμως, ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού Δημήτρης Διαμαντίδης έκανε λάθος πάσα στην προσπάθεια του να βγάλει τον Λάσμε ελεύθερο κάτω από το καλάθι. Ακολούθησαν δύο πόντοι του Σπανούλη μετά από διείσδυση που έκανε το 62-66 και ένα άστοχο τρίποντο του Μπράμου, φάσεις που ουσιαστικά έκριναν τον νικητή…

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 28-36, 40-56, 64-69.