Την 11η σερί νίκη της στην EKO Basket League, με ανατροπή πέτυχε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ επί του Ηφαίστου Λήμνου (74-68). Η Ένωση ήταν πίσω στο σκορ με επτά (42-35) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, εκμεταλλεύτηκε το μεγαλύτερο «βάθος» του ρόστερ της και με πρωταγωνιστές τους Κιθ Λάνγκφορντ(25 πόντοι), Βασίλη Τολιόπουλο (10 πόντοι) και Γιόνας Ματσιούλις (8 πόντοι και 11 ριμπάουντ) έκανε την ανατροπή και πήρε τους δύο βαθμούς.

Η ΑΕΚ πήρε 9 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από τους φιλοξενούμενους (10-1). Από τον Ήφαιστο προσπάθησαν περισσότερο ο Μάρκους Γκίλμπερτ (17 πόντοι με 3/8 τρίποντα), ο Σον Έβανς έκανε νταμπλ νταμπλ (14 πόντοι και 11 ριμπάουντ) και ο Τζέρι Σμιθ (13 πόντοι με 3/6 τρίποντα).

Η ομάδα της Λήμνου έλεγξε τα πρώτα λεπτά του ματς και με 8 πόντους με δύο τρίποντα του Τζέρι Σμιθ, προηγήθηκε με 23-16 στο 9’. Η Ένωση αντέδρασε βελτιώνοντας την άμυνα της και με επιμέρους σκορ 10-3, ισοφάρισε σε 26-26 στο 15’.

Ο Ήφαιστος, ωστόσο, απάντησε με σερί 9-0 με τέσσερις πόντους του Μιχάλη Τσαϊρέλη και πέντε με ένα τρίποντο του Σμιθ και ξέφυγε με 35-26, 3’ και 40’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +7 (42-35).

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους σκορ 11-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ, προσπέρασε με 46-44 στο 25’. Η ομάδα της Λήμνου δεν επέτρεψε στην Ένωση να ξεφύγει στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 53-51 με τρίποντο του Κιθ Λάνγκφορντ, 23’’ πριν την λήξη της περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτου άρχισε με σερί 10-0 της ΑΕΚ με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τολιόπουλου, καλάθι του Λάνγκφορντ και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Λίνου Χρυσικόπουλου. Έτσι η Ένωση ξέφυγε με 12 (63-51) στο 33’.

Ο Ήφαιστος, ωστόσο, αντέδρασε ξανά και με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Μάρκους Γκίλμπερτ, μείωσε στους τέσσερις (69-65), με 40’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και ύστερα από τις 1/2 βολές του Βλάντο Γιάνκοβιτς, στο καλάθι (70-68) με γκολ φάουλ του Βλαντ Μολντοβεάνου, 22’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ, όμως, κράτησε τη νίκη με τους Ματσιούλις, Λάνγκφορντ να είναι εύστοχοι από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» και τους Γκίλμπερτ, Τσαϊρέλη να είναι άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68.