Συγκλονιστικά παιχνίδια έγιναν την πρώτη μέρα της 9ης αγωνιστικής του Top16 της Ευρωλίγκα. Η ΤΣΣΚΑ κινδύνεψε αλλά κέρδισε στη Βιτόρια, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ δέχθηκε επιμέρους σκορ 35-17 στη τελευταία περίοδο και ηττήθηκε στο Βελιγράδι.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν επιβλητικός στη τελευταία περίοδο. Ανέτρεψε όλα τα δεδομένα του αγώνα και επιβλήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 89-76 σ’ έναν αγώνα όπου ο Μαριάνοβιτς (19π.-17ρ.) είχε και πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο, ενώ τον ακολούθησαν οι Τζένκινς (16π.), Κάλινιτς (14π.). Η Μακάμπι είχε τον έλεγχο έως το τέλος της 3ης περιόδου (64-69) με ηγέτες τους Σμιθ (15π.), Πάργκο (14π.). Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης χρησιμοποιήθηκε περίπου 11 λεπτά και σημείωσε δύο πόντους.

Η Άλμπα Βερολίνου διατήρησε τις ελπίδες πρόκρισης καθώς επιβλήθηκε της Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-72 έχοντας κορυφαίο τον Ρέντινγκ (27π.). Οι Λιθουανοί αγωνίστηκαν χωρίς τον Γιαφτόκας και βασίστηκαν στους Μιλάκνις (18π.), Σονκάιλα (12π.).

8.Ερυθρός Αστέρας   2-7

Στη Βιτόρια, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Κούτσα Λαμποράλ με 81-74. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 27-15 στο πρώτο δεκάλεπτο με κορυφαίο τον Άνταμς (31π.). Στη συνέχεια οι Ρώσοι ισορρόπησαν το παιχνίδι με τους Φριντζόν (13π.), ΝτεΚολό (11π.), Τεόντοσιτς, το οποίο κρίθηκε στη τελευταία περίοδο. Πιο έμπειροι, οι Ρώσοι έκαναν επιμέρους σκορ 25-19 και πήραν τη νίκη.

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Νιζνί στην Κωνσταντινούπολη με 92-79 και παρέμεινε σε τροχιά κατάκτησης μιας θέσης στη πρώτη δυάδα του ομίλου. Οι Τούρκοι βασίστηκαν στην εξαιρετική απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου με επιμέρους σκορ 32-17 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 50-34. Οι Ρώσοι επέστρεψαν στο παιχνίδι, αλλά η Φενέρ με ηγέτες τους Μπιέλιτα (16π.), Βέσελι (13π.) πήρε τη νίκη, ενώ ο Νίκος Ζήσης τελείωσε το παιχνίδι με έξι πόντους και επτά ασίστ. Κορυφαίος για τους Ρώσους ήταν ο Τόμκινς με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.