Ο Ολυμπιακός ήταν αγωνιστικά ασταθής και ηττήθηκε στη Κωνσταντινούπολη από τη Γαλατάσαραϊ με 79-74 σ’ έναν αγώνα που έγινε κεκλεισμένων των θυρών. Η ελληνική ομάδα είχε εξασφαλισμένη τη πρωτιά και τη πρόκρισή της στο Top16, εκεί όπου εξασφάλισε θέση και η τουρκική ομάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό που αντιμετώπισε δυσκολίες και στις δύο πλευρές του παρκέ. Επιθετικά υπέπεσε σε αρκετά λάθη που έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους για εύκολους πόντους στο transition game, αμυντικά δεν κατάφερε να περιορίσει τη δράση του Κάρλος Αρόγιο. Ο Πορτορικάνος σημείωσε εννιά πόντους στα τρία πρώτα λεπτά στο εντυπωσιακό 11-0 για τη Γαλατάσαραϊ. Ο Ολυμπιακός απάντησε μέσω του αρχηγού του. Ο Βασίλης Σπανούλης φρόντισε για την «επιστροφή» της ελληνικής ομάδας και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-18, καθώς το επιμέρους σκορ από το 3’ έως και το τέλος της περιόδου ήταν 18-9.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Αρόγιο ανέλαβε και πάλι δράση, έχοντας τη βοήθεια και από τον Γιανγκ και οι Τούρκοι ξέφυγαν και πάλι με 27-22 (13’). Εκεί ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του, πήρε βοήθειες και από τους Λοτζέσκι, Σλούκα, απάντησε με 9-0 σερί και προηγήθηκε με 27-31 (16’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-38 υπέρ της ελληνικής ομάδας, αλλά και με 17 πόντους από τον Κάρλος Αρόγιο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν ήταν συνεπής στην άμυνα, παρότι κατάφερε να εκμηδενίσει τη δράση του Αρόγιο, βρήκε τον μπελά του με τον Μίτσοφ. Επιθετικά, δεν είχε συνεργασίες, σούταρε με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6,75, του έλειψαν και οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα. Συνολικά οι Τούρκοι έκαναν επιμέρους σκορ 21-12 στο τρίτο δεκάλεπτο και με το τέλος αυτού προηγήθηκαν με 57-50, βασιζόμενοι στην ικανότητά τους και στο επιθετικό ριμπάουντ (κυρίως με τον Γιανγκ), σε αντίθεση με την ελληνική ομάδα.

Η διαφορά έφθασε έως και στα επίπεδα των 11 πόντων (63-52) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, καθώς ο Πότσιους πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα. Μέσα σε λιγότερα από 60 δευτερόλεπτα, Πέτγουεϊ και Χάντερ, την μάζεψαν στους έξι πόντους (63-57), τη σκυτάλη πήραν οι Λοντζέσκι, Ντάρντεν, Λαφαγιέτ, και οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στον έναν πόντο (65-64, 35’), με επιμέρους σκορ 12-2 σε διάστημα τεσσάρων αγωνιστικών λεπτών. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά αλλά έχασε διαδοχικές ευκαιρίες και πλήρωσε το τίμημα. Με δύο καλάθια από τους Γκιουλέρ, Αρόγιο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με 73-68, 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιστρέψει με προσπάθειες έξω από τα 6,75, ήταν άστοχες και υπέστη μια ανώδυνη ήττα.Η Γαλατάσαραϊ προκρίθηκε στο Top16 της διοργάνωσης εκμεταλλευόμενη την ήττα της Νεπτούνας από τη Βαλένθια.

Δεκάλεπτα: 20-18, 36-38, 57-50, 79-74.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ(Αταμάν): Γιανγκ 13, Μίτσοφ 13(1), Γκονλούμ 4, Πότσιους 11(2), Αρόγιο 24(3), Γκιουλέρ 10, Αρσλάν 4(1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7(1), Χάντερ 10, Σπανούλης 11(1), Σλούκας 8, Αγραβάνης 4, Καββαδάς 2, Λαφαγιέτ 4, Χάντερ 6, Κατσίβελης, Ντάρντεν 6(1), Λοτζέσκι 22(4).

«Το ήθελε περισσότερο»

Στην έλλειψη βαθμολογικού κινήτρου στάθηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Σφαιρόπουλος: «Να συγχαρώ τη Γαλατάσαραϊ για τη νίκη, το ήθελαν περισσότερο και το έδειξαν στο παρκέ. Εμείς δώσαμε εύκολους πόντους στη Γαλατάσαραϊ και αμυντικά δεν ήμασταν στα στάνταρ που είχαμε στα προηγούμενα παιχνίδια».

Ο Ματ Λοτζέσκι αναφέρθηκε στην άμυνα: «Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, δεν είχαμε συγκέντρωση.  Αυτό φάνηκε στα λάθη που κάναμε εμείς, όχι στο11-0 που προηγήθηκαν αυτοί. Είναι πολύ καλή ομάδα, έπαιζαν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση και τα κατάφεραν. Εμείς έχουμε ως σημείο αναφοράς την άμυνα μας και δεν παίξαμε όσο καλά θέλαμε σε αυτόν τον τομέα. Δεν έχω να πω κάτι για εμένα, χρειάζομαι να βρω ρυθμό».

Ο Μίλαν Τόμιτς αναφέρθηκε στο ντέρμπι που ακολουθεί με τον Παναθηναϊκό για το ελληνικό πρωτάθλημα: «Για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό έχουμε χρόνο μπροστά μας, θέλουμε να κερδίσουμε και θα δουλέψουμε γι’ αυτό». Αξίζει να σημειωθεί ότι, πριν την έναρξη του αγώνα, ο Μπράιαντ Ντάνστον υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα κι αυτός ήταν ο λόγος της μη χρησιμοποίησής του.