Ο Ολυμπιακός σημείωσε 34 πόντους στην τελευταία περίοδο και πήρε τη νίκη με 93-61 επί του Άρη στο ΣΕΦ παραμένοντας αήττητος στην Basket League ΟΠΑΠ.

Στο πρώτο του φετινό παιχνίδι στη λίγκα, με την παρουσία του κόσμου του, ο Ολυμπιακός... πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο και έφτασε στην όγδοη φετινή του νίκη, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μοιράζει τον χρόνο και να παίρνει σκορ απ’ όλους του παίκτες του.

Και όμως μέχρι το 30’ τίποτε δεν έδειχνε πως το παιχνίδι θα τελείωνε με αυτή τη διαφορά. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου, στέκονταν πολύ καλά στο παρκέ και μάλιστα στη λήξη της τρίτης περιόδου είχαν ρίξει τη διαφορά στους 5 πόντους (59-54).

Ο Ολυμπιακός είχε σταθερά το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, έχοντας κατά διαστήματα διψήφια διαφορά πόντων (27-15 στο 8’, 42-31 στο 17’, 50-35 στο 23’) χάρη κυρίως στους ψηλούς του που πήραν τις περισσότερες επιθέσεις και τις ολοκλήρωσαν σωστά.

Ο Άρης είχε επαφή με το σκορ και στην τρίτη περίοδο έδειξε πως θα μπορούσε να... βάλει δύσκολα στον αντίπαλό του. Στην τελευταία περίοδο όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε ενέργεια στην άμυνά του, βρήκε παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο και με όλους τους παίκτες του να χρίζονται σκόρερ έφτασε στο τελικό 93-61 έχοντας επιμέρους σκορ 34-7 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-33, 59-54, 93-61