Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και σερί 16-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου το Περιστέρι Βίκος Cola επικράτησε εντός έδρας του Χολαργού (71-62) και παρέμεινε αήττητο στις πρώτες τρεις αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League.

Οι «νεοφώτιστοι» μπήκαν με καλύτερο ρυθμό στην συνάντηση και με δύο τρίποντα των Ντάριν Ντόρσεϊ, Διονύση Σκουλίδα στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, ολοκλήρωσαν τον δεκάλεπτο στο +4 (16-12).Με πέντε σερί πόντους του Τζαβόντε Χόκινς, ο Χόλαργος ξέφυγε με 7 (24-17) στο 14’ και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις πόντους (30-27), ύστερα από καλάθι του Ράιν Χάροου των «κυανοκίτρινων», 4’’ πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Το Περιστέρι Βίκος Cola μπήκε με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση στο δεύτερο ημίχρονο και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Στίβεν Γκρέϊ και ένα καλάθι του Εντ Ντάνιελ ισοφάρισε σε 34-34 στα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με σερί 16-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Γκρέϊ και τους Ράιαν Χάροου, Χένρι Σίρκο και Παναγιώτη Βασιλόπουλο να ευστοχούν σε από ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, τελείωσαν την τρίτη περίοδο, μπροστά στο σκορ με 13 (54-41).

Ο Χολαργός πέτυχε τους πρώτους πόντους με λέι απ του Ντόρσεϊ, ύστερα από σχεδόν επτά λεπτά, 8’ και 35’’ πριν την λήξη του ματς (54-43), αλλά το Περιστέρι Βίκος Cola με πέντε πόντους του Βασίλη Μουράτου ξέφυγε με 19 (64-45) με 4’ και 27’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 13-1 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς και 6 του Αλέξανδρου Σπυριδωνίδη και πλησίασαν στους 7 (65-58), 40’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Οι «κυανοκίτρινοι», ωστόσο, ήταν εύστοχοι από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» και με 4 βολές του Σίρκο και δύο του Μουράτου στα τελευταία 33’’ του αγώνα κράτησαν τη νίκη. Οι Στήβεν Γκρέϊ, Χένρι Σίρκο και Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν η τριάδα των κορυφαίων των νικητών. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς πρσοπάθησε περισσότερο από τον Χολαργό.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 27-30, 54-41, 71-62.

Στην ανάπαυλα της αναμέτρησης το Περιστέρι βράβευσε για την προσφορά του, τον Μίλαν Γκούροβιτς που αγωνίστηκε στην ομάδα της «δυτικής όχθης» από το 1993 έως το '98. Στην φωτογραφία ο πρόεδρος των «κυανοκίτρινων» Φίλιππος Κότσης με τον Γκούροβιτς και την φανέλα με το αγαπημένο νούμερο του παλαίμαχου μπασκετμπολίστα, το 14.

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Χολαργού): «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη νίκη. Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι όπου στο πρώτο ημίχρονο ελέγξαμε απόλυτα τον ρυθμό και σημαδέψαμε εκεί που θέλαμε τον αντίπαλο. Μας βοήθησαν οι δέκα χαμένες βολές του αντιπάλου, που βέβαια, αν δεν υπήρχαν ίσως να είχαμε πάρει μια διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων στο πρώτο 20λεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε νωθρά και το Περιστέρι μας τιμώρησε. Χάσαμε εύκολα ελεύθερα σουτ από κοντά και ο αντίπαλος βρήκε πόντους στο ανοικτό γήπεδο. Στο τέλος με το πρες που κάναμε μειώσαμε την διαφορά. Εύχομαι καλή συνέχεια στο Περιστέρι, εμείς να δούμε τα λάθη μας και να τα διορθώσουμε, γιατί έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι στο γήπεδο μας με τον ΠΑΟΚ».

Αργύρης Πεδουλάκης (προπονητής Περιστερίου Βίκος Cola): «Παρά το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τεράστιο άγχος το οποίο δεν μπορέσαμε σε κάποια σημεία να το διαχειριστούμε και αυτό αποτυπώνεται από την αστοχία στα σουτ και τις βολές.

Στην ανάπαυλα ηρεμήσαμε και βγαίνοντας στο γήπεδο, ψάχνοντας με ηρεμία τα ελεύθερα σουτ και γυρίζοντας σωστά την μπάλα φτάσαμε στην τελική επικράτηση απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Ξέραμε πολύ καλά ότι σε αυτό το ματς θα ερχόμασταν αντιμέτωποι με το «πρέπει» αλλά η ομάδα περπατάει την εμπειρία της και μέσα από τέτοιες καταστάσεις χτίζει χαρακτήρα».