Με επιμέρους σκορ 29-19 στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ του Ιωνικού HNC Revolution (92-78) στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League και πέτυχε την πρώτη νίκη του στο 30ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα, καθώς για την πρεμιέρα ηττήθηκε από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο και την 2η αγωνιστική είχε ρεπό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στα πρώτα τρία δεκάλεπτα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το «εύθραστο» 63-59 για τους «πράσινους».

Στα πρώτα δυόμιση λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με γκολ φάουλ του Οκάρο Ουάιτ και δύο καλάθια του Ιωάννη Παπαπέτρου, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (70-59).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να παίρνουν ρυθμό και πόντους από την άμυνα τους και με πρωταγωνιστές τους Ουάιτ, Παπαπέτρου, ανέβασαν την διαφορά στους 15 (80-65) με 3’ και 56’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Στα τελευταία 1’ και 40’’ της συνάντησης ο κόουτς του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ πέρασε στο παρκέ τον 15 ετών και 8 μηνών Νεοκλή Αβδάλα, γιο του Δημήτρη παλιού μπασκετμπολίστα του Σπόρτιγκ και του Άρη, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι το +17 (92-75, 35’’ πριν την λήξη).

Καθοριστικά για τη νίκη της «ομάδας του τριφυλλιού» ήταν τα 4 παραπάνω λάθη (19-15) που ανάγκασε τον Ιωνικό HNC Revolution να κάνει στην αναμέτρηση. Οι νικητές, επίσης, ήταν καλύτεροι στον τομέα της δημιουργίας με εννέα παραπάνω ασίστ (22-13).

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος σκόραρε 19 πόντους με 7/13 σουτ εντός πεδιάς, πήρε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Από 16 πόντους πέτυχαν οι Οκάρο Ουάιτ, Νεμάνια Νέντοβιτς, ενώ ο Τζεχάιβ Φλόιντ σκόραρε 13 πόντους με 6/6 δίποντα.

Από τους ηττημένους προσπάθησαν περισσότερο ο Γιουτζίν Τζέρμαν, ο οποίος σκόραρε 25 πόντους με 4/9 τρίποντα και ο 19χρονος Ιωσήφ Κολοβέρος που πέτυχε 13 πόντους με 5/8 σουτ εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-35, 64-59, 92-78.