Την παράδοση που έχει δημιουργήσει τα τελευταία χρόνια στην Ήλιδα, συνέχισε η ΑΕΚ που επικράτησε στο φινάλε του Κόροιβου με 77-75 για την 18η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Η Ένωση συνεχίζει να μοιράζεται την τρίτη θέση της βαθμολογίας με το Λαύριο Megabolt ενώ ο Κόροιβος παραμένει δύο νίκες πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με απουσίες με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται τις περισσότερες λύσεις που είχε στον πάγκο της, καθώς μεταξύ άλλων πήρε από τους συγκεκριμένους παίκτες 30 πόντους ενώ ο Κόροιβος 21. Οι γηπεδούχοι που είχαν 16 πόντους από λάθη της ΑΕΚ «πλήρωσαν» τα μόλις 3/14 τρίποντα που είχαν αλλά και τα εννέα λιγότερα ριμπάουντ (33-42).

Παρότι η ΑΕΚ πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ (2-5 στο 3') ο Κόροιβος με τους Ντεκόζι (7π.), Λάνγκφορντ (5π.) και Χάϊνς (6π.) να σκοράρουν όλους τους πόντους της ομάδας στην πρώτη περίοδο, κατάφερε αφενός να ισορροπήσει το παιχνίδι, αφετέρου να πάρει προβάδισμα στο σκορ που έφτασε ως και το +6 του 18-12 πριν ο Γκριν με εύστοχο τρίποντο γράψει το 18-15 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η Ένωση με καλάθι του Πάντερ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 11' με 19-19, στο επόμενο δίλεπτο όμως οι γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί 6-0 ξέφυγαν εκ νέου με 25-19. Ο Σάκοτα με επτά διαδοχικούς προσωπικούς πόντους έφερε και πάλι την ΑΕΚ σε απόσταση αναπνοής (27-26 στο 14') όμως η ομάδα της Ήλιδας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 34-31.

Ο Κόροιβος ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους καθώς πριν καν συμπληρωθούν τρία αγωνιστικά λεπτά έφτασε να προηγηθεί για πρώτη φορά με +10 (45-35). Όμως ανάλογη ήταν και απάντηση της ΑΕΚ που έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 2-12 και στο 25' ισοφάρισε σε 47-47, ενώ στη συνέχεια τρέχοντας ένα ακόμα σερί 7-0 προσπέρασε με 49-54 στο 37' έχοντας συνολικά 4-19 σε κάτι λιγότερο από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά ως και το -2 του 58-60 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το... ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με την ΑΕΚ να προσπερνά με 65-61 στο 35' αλλά τον Κόροιβο να προσπερνά και πάλι με σερί 6-0 (67-65) στο επόμενο δίλεπτο. Στο 1'10'' για το τέλος ο Πόσλεϊ έδωσε προβάδισμα με 72-70 στην ομάδα του, όμως στα 47'' και μετά από διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ της ΑΕΚ, ο Πάντερ με εύστοχο τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 72-73. Ο Λάνγκφορντ είχε 1/2 βολές στα 36'' ισοφαρίζοντας σε 73-73 όμως στην επόμενη επίθεση ο Γκριν σκόραρε έξω από τα 6,75μ. για τι 73-76. Μετά από το τάιμ άουτ του Κόροιβου, ο Σπυριδωνίδης έκανε λάθος στην επαναφορά όμως ο Πόσλεϊ έκλεψε κι εκείνος και μείωσε σε 75-76 με 5'' για το τέλος. Στα 4'' ο Τζέιμς πήγε στις βολές όπου είχε 1/2, όμως ο Σπυριδωνίδης έκανε λάθος μετά από το αμυντικό ριμπάουντ και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 77-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 34-31, 58-60, 75-77

Ντράγκαν Σάκοτα  (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια για τη νίκη της ομάδας μου και συγχαρητήρια και στον Κόροιβο, ήταν πολύ ανταγωνιστικός και άξιζε τη νίκη. Βέβαια, είναι και θέμα τύχης. Εμείς συνεχίζουμε, είχαμε μια δουλειά να κάνουμε, να κερδίσουμε και αυτό σκεφτόμασταν.

Προσπάθησα σε αυτό το παιχνίδι να προσέχω και τις συμμετοχές γιατί είναι διαφορετικά να παίζεις στην Ευρώπη και διαφορετικά στην Ελλάδα, εκτός εάν παίζεις με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Ο Κόροιβος βέβαια είναι μία ομάδα που προσπαθεί να δημιουργεί αιφνιδιασμούς και ιδιαίτερα αυτό έκανε στο πρώτο ημίχρονο και μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Εύχομαι καλή συνέχεια».

Ντίνος Καλαμπάκος  (προπονητής Κοροίβου): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη και για το κύπελλο που πήρε. Σε εμάς η σημερινή ημέρα άφησε μία πικρή γεύση και πολύ στενάχωρη, γιατί πιστεύαμε μέχρι το τέλος ότι θα μπορούσαμε να τα καταφέρουμε. Για ένα παιχνίδι που κρίνεται στα σουτ δεν έχεις πάρα πολλά να πεις, αν έχεις κάτι να πεις είναι για την ανικανότητά μας να βάλουμε τις βολές, χάσαμε πολλές βολές και την συγκέντρωσή μας στο τέλος να βάλουμε ένα καλάθι.

Επίσης πιστεύω το κόψιμο του Hines στο τελευταίο λεπτό δεν ήταν φάουλ, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει. Σε ότι αφορά εμάς πρέπει να προσέξουμε και να διορθώσουμε τις λεπτομέρειές μας. Νομίζω η αχίλλειος πτέρνα αυτού του παιχνιδιού, σε μία ομάδα που η προσέγγισή της τακτικά νομίζω ήταν πάρα πολύ καλή, ήμασταν για πολλή χρονικό διάστημα μπροστά, βέβαια δεν είμαστε ομάδα της ποιότητας της ΑΕΚ πρέπει να είσαι πολύ τυχερός και αρκετά προσεκτικός, τεράστια η στεναχώρια που τραβάμε γιατί νομίζουμε ότι το χάσαμε μέσα από τα χέρια μας και αυτό γιατί χάναμε τη μία βολή μετά την άλλη και αυτό δεν μας έφερε ένα καλάθι που θέλαμε για να περάσουμε.

Με κρύα καρδιά αύριο πρέπει να λέμε ότι πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι από την προσπάθεια των παιδιών και την εικόνα που είχαμε, δυστυχώς για εμάς δεν το καταφέραμε που ξέρουν όλοι πόσο ανάγκη έχουμε για μία νίκη. Την κυνηγάμε λυσσαλέα και θα την κυνηγάμε λυσσαλέα και σήμερα χάθηκε μία τεράστια ευκαιρία. Να ευχαριστήσω και το  STOIXIMAN και τον ΕΣΑΚΕ, γιατί σήμερα είχαμε γιορτή εδώ, είχαμε το BASKET Αγάπης και νομίζω ότι πήγε πολύ καλά, τα καλάθια αγάπης είναι τεράστια βοήθεια αυτή την εποχή στην κοινωνία»