Την πρώτη νίκη της στη φετινή Betshop Basket League σημείωσε η ΑΕΚ που κυριάρχησε στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ τον οποίο νίκησε στο ΟΑΚΑ με 91-71, έχοντας σε καλή μέρα τον Χάντερ (18π, 8ρ.), τον Λαρεντζάκη (18π) και τον Ματσιούλις (10π, 9ρ.).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης που είχε σημαντικές απουσίες (Γκος, Τζόουνς, Γκάρετ) δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να ακολουθήσει την αντίπαλο της και υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Χάτσερ που έφτασε σε ένα ιδιαίτερο, για παίκτη του ύψους του, “double-double” με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες άρχισαν με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και στα μισά της πρώτης περιόδου ήταν ισόπαλες με 8-8 όμως ένα γρήγορο 8-0, έδωσε στην ΑΕΚ προβάδισμα με 16-8 όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις και πλησίασε στο 19-17 στο 8΄. Ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη στην εκπνοή διαμόρφωσε το 24-19 της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στη δεύτερη περίοδο, επέκτεινε το σερί της στο 13-0 και ξέφυγε με 34-19 πιέζοντας στην άμυνα και κρατώντας χαμηλά τον αντίπαλο της. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 16 (45-29) οπότε στο φινάλε του ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε ένα σημαντικό προβάδισμα (48-35) απόρροια της διαφοράς τόσο των λαθών (2-8) όσο και των ριμπάουντ (25-19).

Στα μισά της τρίτης περιόδου, η “Ένωση” βρέθηκε στο +17 (58-41), ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από την περιφέρεια (61-50 στο 28΄) όμως η ΑΕΚ δεν έχασε τον έλεγχο της κατάστασης και μάλιστα εκτόξευσε τη διαφορά στους 21 (73-52) με νέο τρίποντο στην εκπνοή του Γκρίφιν. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να προηγείται με 87-59 στο 37΄, πριν φτάσει στην επικράτηση με 91-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 48-35, 73-52, 91-71