Ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου στα 14'' για το τέλος, έκρινε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Προμηθέα. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 89-88 και έκαναν το 2-0 στη σειρά που πλέον μεταφέρεται στην Πάτρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με +22 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (60-38) όμως στη συνέχεια δέχθηκαν 50 πόντους με τον Προμηθέα να κάνει την ανατροπή, αλλά και να χάνει την ευκαιρία να κάνει το break καθώς αστόχησε δις στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Πλέον οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου την ερχόμενη Τρίτη (29/5, 20:30) στο «ΔΑΚ Τόφαλος» στο πρώτο ματς μπολ της σειράς καθώς αν οι «ερυθρόλευκοι» επικρατήσουν θα προκριθούν στους τελικούς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι ανοίγοντας το σκορ από το ξεκίνημα και ήδη στο πρώτο τρίλεπτο προηγήθηκε με 12-2. Ο Προμηθέας ωστόσο μείωσε σε 14-11 στο πεντάλεπτο όμως στη συνέχεια ακολούθησε ένα «ερυθρόλευκο» 15-0 που έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 29-11 δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 31-17.

Δύο λεπτά μετά από την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Μακ Λιν έκανε το σκορ 37-22 ενώ στο 15' ο Στρέλνιεκς έγραψε το 43-27, με τον Ολυμπιακό να συντηρεί το προβάδισμά του σταθερά κοντά στο +15. Η διαφορά έφτασε και στο +19 με τον Πρίντεζη στο 17' να κάνει το σκορ 49-30. Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν τους 50 πόντους στο ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 55-38.

Ο Προμηθέας προσπάθησε από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να μειώσει τη διαφορά και με ένα σερί 9-0 μείωσε σε 60-47 (από το 60-38 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση) στο 22'. Δύο λεπτά αργότερα ένα εύστοχο τρίποντο του Φαγιέ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (62-54) μετά από πολλή ώρα με το φινάλε του δεκαλέπτου να βρίσκει τον Ολυμπιακό στο +14 (74-64) με τους Πατρινούς να έχουν σημειώσει 26 πόντους.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Στο 32' ο Πρίντεζης έκανε το σκορ 76-67 όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους παίκτες του Μάκη Γιατρά. Στο επόμενο τετράλεπτο ο Προμηθέας έτρεξε σερί 15-0 φτάνοντας να πάρει το προβάδισμα με 76-82. Ένα τρίποντο του Ρόμπερτς και δύο καλάθια του Σπανούλη έφεραν το παιχνίδι και πάλι στα ίσια (84-84) δύο λεπτά πριν από το φινάλε.

Στα 31'' ο Πράδερ έκανε το σκορ 86-88 με τον Ολυμπιακό να αστοχεί με τον Σπανούλη σε τρίποντο στην επόμενη επίθεσή του. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» όμως έκλεψε την μπάλα στα 14'' απο κακή πάσα του Πράδερ και ο Παπανικολάου που πήρε την μπάλα με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 89-88. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν να παίξουν άμυνα και δικαιώθηκαν. Ο Πράδερ έκανε το ντράιβ αστοχώντας ενώ και ο Φαγιέ που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ δεν κατάφερε να σκοράρει με το 89-88 να παραμένει και το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 55-38, 74-64, 89-88

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα Πάτρας): «Σήμερα κάναμε μια καταπληκτική εμφάνιση. Έδειξε η ομάδα μου για ποιον λόγο ήταν 3η στην κανονική διάρκεια. Αδικήσαμε τους εαυτούς μας την Πέμπτη με την εμφάνιση που κάναμε. Μιλήσαμε, γιατί δεν μπορούσαμε να κάνουμε πολλά πράγματα, μόνο να μιλήσουμε. Έχουμε άριστη σχέση με τα παιδιά έχουμε, καλό κλίμα και είναι πολύ καλοί παίκτες. Σήμερα βρεθήκαμε 22 πόντους πίσω και περάσαμε και έξι μπροστά. Για να το κάνεις αυτό μέσα σε αυτή την έδρα και κόντρα στον πλήρη Ολυμπιακό, όχι στον μισό, νομίζω πως κάτι αξίζουμε και εμείς.

Είμαι πολύ στενοχωρημένος με τον τρόπο που χάσαμε. Θεωρώ πως το παιχνίδι το πουλήσαμε εμείς. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Και να κερδίζαμε δεν θα γινόταν κάτι, πάλι ο Ολυμπιακός θα περνούσε. Αλλά θα κάναμε μια ιστορική νίκη που θα γραφόταν με χρυσά γράμματα στην ιστορία της ομάδας. Είμαι στενοχωρημένος. Είναι στενοχωρημένοι οι παίκτες και αυτό δείχνει πόσο πίστευαν πως μπορούμε να κάνουμε μια νίκη επί του Ολυμπιακού. Τώρα έχουμε το παιχνίδι της Τρίτης στην Πάτρα. Θέλουμε να έρθει ο κόσμος στο γήπεδο και οι δικοί μας φίλαθλοι και του Ολυμπιακού. Να μπορέσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί, να το χαρούμε και να δούμε πως θα κλείσουμε την χρονιά».

Όταν ρωτήθηκε αν νιώθει συγκίνηση για την καλή εμφάνιση της ομάδας του, απάντησε: «Δεν νιώθω συγκίνηση. Σκασμένος είμαι. Είναι άλλο το συγκινημένος και άλλο το σκασμένος. Εγώ είμαι σκασμένος. Νιώθω ότι έχω αδειάσει. Κάναμε μια τεράστια προσπάθεια και αξίζαμε να κερδίσουμε. Θεωρώ πως αν κερδίζαμε θα ήταν καλό για το μπάσκετ».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Σήμερα είχαμε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο ελέγξαμε το παιχνίδι απόλυτα με καλή άμυνα, με καλή κυκλοφορία στην επίθεση, με πλουραλισμό, παίζοντας ωραίο μπάσκετ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είχαμε πει να βελτιώσουμε το παιχνίδι μας γιατί μπορούσαμε να το κάνουμε και παρόλο που στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου πήραμε την μεγαλύτερη διαφορά μας, χάσαμε κάποια εύκολα καλάθια, κάποια λέι απ, σουτ και αυτό μας προκάλεσε εκνευρισμό.

Φάγαμε πολλά εύκολα καλάθια στο transition κάτι που είναι ανεπίτρεπτο για το επίπεδό μας και μοιραία το παιχνίδι γύρισε. Στο τέλος πήγε πόντο πόντο. Μας πήραν μια διαφορά, εκεί έβαλε ένα μεγάλο σουτ ο Ρόμπερτς και ο Σπανούλης πήρε 2-3 προσπάθειες στο ένας εναντίον ενός και σκόραρε… Η άμυνα μας παρόλα αυτά δεχόταν εύκολα καλάθι και έγινε ντέρμπι. Στο τέλος δείξαμε την αποφασιστικότητά μας και τον χαρακτήρα μας, κλέβοντας την μπάλα και με τον Παπανικολάου να ευστοχεί σε αυτό το μεγάλο σουτ. Κάναμε το 2-0. Είναι ένα παιχνίδι πλέι οφ, όμως, πήραμε ένα καλό μάθημα. Πρέπει από αυτό το ματς να μάθουμε για το πως πρέπει να είμαστε και σε διάρκεια και σε συγκέντρωση για σαράντα λεπτά».

Ερωτηθείς για το αν η άνετη νίκη στο πρώτο ματς αποπροσανατόλισε τους παίκτες του, απάντησε… «Όπως πήγε το πρώτο παιχνίδι, όπως πήγε το πρώτο ημίχρονο ήταν μια παγίδα στο μυαλό όλων μας, στο ότι θα έχουμε ένα εύκολο απόγευμα. Όμως, ο Προμηθέας δεν έφτασε τυχαία στην 3η θέση. Είναι μια ομάδα που μπορεί να παίξει καλό μπάσκετ και αυτό το είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου σκόραρε 50 πόντους. Νομίζω πως από την μία ο εφησυχασμός, από την άλλη ο εκνευρισμός για εύκολα καλάθια που χάθηκαν, έφεραν εύκολα καλάθια στους αντιπάλους μας και αυτό μας κόστισε και αμυντικά και επιθετικά. Νομίζω πως πιο πολύ ήταν ο εφησυχασμός, ότι θα είχαμε ένα εύκολο παιχνίδι λόγω του πρώτου ματς και του πρώτου ημιχρόνου».