Ένα μεγάλο τρίποντο από τον Βασίλη Σπανούλη που ηγήθηκε του 9-0 σερί του Ολυμπιακού στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα, ήταν ο οδηγός της σπουδαίας νίκης μέσα στη Κωνσταντινούπολη επί της Φενέρμπαχτσε με 68-74.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε είχε τον έλεγχο του ρυθμού, ενώ ο Ολυμπιακός δεν ήταν συνεπής και στις δύο πλευρές του παρκέ. Το βασικότερο πρόβλημά του ήταν τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, αλλά και η αδυναμία του στα προσωπικά μαρκαρίσματα. Λόγω της κυριαρχίας της κάτω από τα καλάθια, οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 13 -8 (7’), είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι για τον Ολυμπιακό τους έξι πόντους είχε πετύχει ο Ντάνστον.

Στα εναπομείναντα τρία λεπτά της περιόδου, η ελληνική ομάδα αύξησε τη συχνότητας σκοραρίσματος της, αλλά αμυντικά δεν περιόρισε τους γηπεδούχους με φυσική συνέπεια να βρεθεί έως και στο -7 (18-11), για να κλείσει η περίοδος με σκορ 22-16.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στη δεύτερη περίοδο όπου βασίστηκε στην επιθετική άμυνά του, στον έλεγχο της ρακέτας μέσω του Χάντερ, αλλά και στην αποτελεσματικότητά του έξω από τα 6,75 όπου στο τέλος του ημιχρόνου είχε 7/10 προσπάθειες. Ο Λαφαγιέτ έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης με διαδοχικά τρίποντα, αλλά τραυματίστηκε και αποχώρησε 8:21 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα (26-28, 15’) με τρίποντο από τον Μάντζαρη. Η Φενέρμπαχτσε απάντησε με δικό της επιμέρους σκορ 8-2 και προηγήθηκε με 34-30, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε 10-0 σερί, βασιζόμενος στον επιθετικό πλουραλισμό του. Μάλιστα, το τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου έδωσε αέρα επτά πόντων (36-43) στην ανάπαυλα. Συνολικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 27-14!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δύο σοβαρά προβλήματα. Λαφαγιέτ και Πέτγουεϊ τέθηκαν εκτός λόγω τραυματισμού περιορίζοντας τις λύσεις για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Ωστόσο, ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75 με τον Λοτζέσκι και με εξαίρεση τον Γκούντλοκ που σκόραρε κατά βούληση, περιόρισε την δράση των Τούρκων. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε έως και με διαφορά οκτώ πόντων (44-52, 27’), αλλά ο Γκούντλοκ κράτησε όρθιους τους γηπεδούχους και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 52-56 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Η πίεση της Φενέρμπαχτσε έγινε εντονότερη στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου καθώς με 8-0 σερί προηγήθηκε με 60-56 (33’). Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του, αλλά σκόραρε με δυσκολία στην επίθεση (60-60, 35’), καθώς δεν μπορούσε να βρει τρόπους διάσπασης της αντίπαλης άμυνας. Διαδοχικοί πόντοι από τους Μπιέλιτσα(63-60, 37’).

Τα τελευταία τρία λεπτά είχαν εξίσου συγκλονιστικό χαρακτήρα. Δύο τρίποντα από τους Γκούντλοκ, Πρίντζεζη διατήρησαν τις λεπτές ισορροπίες (66-65, 38’), για να ακολουθήσουν τρεις εύστοχες βολές του Σπανούλη, έπειτα από καλάθι του Μπογκντάνοβιτς (68-68, 38:30). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έβαλε ένα «μεγάλο» τρίποντο, 18 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 68-71. Το λάθος του Ζήση στην επαναφορά της μπάλας και η μία εύστοχη βολή από τον Λοτζέσκι στο φάουλ που κέρδισε, εδραίωσε τη νίκη της ελληνικής ομάδας.

Δεκάλεπτα: 22-16, 36-43, 52-56, 68-74

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκούντλοκ 23(5). Ζήσης, Μπιέλιτσα 9, Ερτνέν, Μπογκτνάνοβιτς 10(2), Σαβάς, Ζόριτς, Βέσελι 13, Σιπάχι 4, Πρέλντζιτς 9(1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 4, Ντάνστον 6, Σπανούλης 16(3), Σλούκασς 5(1), Πρίντεζης 7(1), Μάντζαρης 5(1), Κατσίβελης 2, Λαφαγιέτ 6(2), Ντάρντεν 5(1), Λοτζέσκι 18(3).

Σφαιρόπουλος: «Μεγάλη νίκη»

«Είναι μεγάλη νίκη για τον σύλλογο μας και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου», δήλωσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής του Ολυμπιακού, μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ.

«Είναι πάντα πολύ δύσκολο να κερδίσεις μια πολύ καλή ομάδα όπως είναι η Φενέρ στο γήπεδο της», εξήγησε ο Σφαιρόπουλος και σημείωσε: «Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, δεν ήμασταν καλοί αμυντικά και τους επιτρέψαμε να πετύχουν εύκολα καλάθια. Η Φενέρ πήρε το προβάδισμα, αλλά μετά τη δεύτερη περίοδο νομίζω ότι αμυντικά ελέγξαμε το παιχνίδι , βελτιώσαμε την άμυνα μας και δεν επιτρέψαμε στον αντίπαλο μας να σκοράρει. Βρήκαμε καλό ρυθμό μέσω της άμυνας, σουτάραμε καλά και αυτό μας έδωσε προβάδισμα στο ημίχρονο. Περιμέναμε την αντίδραση της Φενέρ στο δεύτερο ημίχρονο όπως και έγινε, αλλά στο τέλος δείξαμε τον χαρακτήρα μας και το πόσο σκληροί είμαστε, επιστρέψαμε με καλές και καθαρές αποφάσεις, με καλές επιλογές στην επίθεση, παίρναμε τα ριμπάουντ στην άμυνα, παίξαμε σωστό παιχνίδι».

«Η σημασία της νίκης είναι πάρα πολύ μεγάλη, χάσαμε δύο παίκτες κατά τη διάρκεια του ματς, χάσαμε δύο σημαντικούς παίκτες για εμάς, τον Μπρεντ Πέτγουεϊ και τον Όλιβερ Λαφαγιέτ», τόνισε ο κόουτς της ομάδας του Πειραιά και παρατήρησε: «Συν το γεγονός ότι επιστρέψαμε στο σπίτι τους όντας πίσω στο σκορ, αυτό και μόνο δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία στη νίκη μας».