Στον πρώτο αγώνα του ολοκληρώθηκε η παρουσία του Άρη στα προκριματικά του FIBA Europe Cup αφού ηττήθηκε από τη λιθουανική Γουλβς με 72-83 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν εξαιρετικά παραγωγική και ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο όμως δεν είχε ανάλογη εικόνα το δεύτερο, όταν και έχασε την επαφή με το σκορ.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν 45 πόντους από την τριάδα των γκαρντ των Νότε, Χάγκινς, Τολιόπουλο ενώ ο Βασίλης Καββαδάς τελείωσε το ματς με double-double (11π, 12ρ.). Εκτέλεσαν με χαμηλότερο ποσοστό στα τρίποντα σε σχέση με εκείνο των Λιθουανών (33,3% έναντι 41,4%) ενώ έκαναν και πέντε λάθη περισσότερα (18 έναντι 13).

Με τους Χάγκινς και Νότε να του δίνουν ρυθμό και σκορ, ο Άρης μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι. Έτσι προηγήθηκε με 21-15 στην πρώτη περίοδο και με 27-18 στις αρχές της δεύτερης. Είχε όμως στη συνέχεια προβλήματα με την περιφερειακή, κυρίως, άμυνα του. Η Γουλβς με κύριο εκφραστή του επιθετικού παιχνιδιού της τον Γιουσκεβίτσιους που είχε 18 πόντους με 5/7 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ισορρόπησε και έκλεισε το ημίχρονο με το ισόπαλο 44-44.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη (59-61) αλλά και μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου (61-64 στο 33’). Οι Λιθουανοί όμως βρήκαν τον τρόπο να σταματήσουν με την άμυνα τους τον Άρη που έψαξε λύσεις ακόμη και σε ένα πολύ κοντό σχήμα με τρεις περιφερειακούς και τον Σχίζα στο «4». Δεν τα κατάφερε όμως αφού βρέθηκε πίσω με 12 (67-79) στο 38’ και συμβιβάστηκε με την ήττα που τον αναγκάζει να στρέψει την προσοχή του πλήρως στις εγχώριες διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-44, 59-61, 72-83.
Άρης (Καστρίτης): Χόρκλερ 4, Γκούντγουϊν 2, Σανόγκο 2, Τολιόπουλος 11 (2), Σχίζας 6, Καββαδάς 11 (12ρ.), Φίλλιος, Νότε 18 (3), Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 2, Χάγκινς 16 (3).
Γουλβς (Κουρτινάιτις): Γιουσκεβίτσιους 20 (5/9τρ.), Ζουκάουσκας 8 (2), Καβέρ 11, Λουκάουσκις 7 (1), Μινιότας 20 (12ρ.), Ντέλια 6, Ζεμάιτις, Ινβερνίζι, Κόζις 1, Μπέρουσκα 10, Κούμπις.