Την πρώτη της νίκη μακριά από το ΟΑΚΑ πανηγύρισε ΑΕΚ που νίκησε στο «Ιβανώφειο» τον Ηρακλή με 77-68 για την 7η αγωνιστική της EKO Basket League. Πρόσωπο της αναμέτρησης ο Κιθ Λάνγκφορντ που τελείωσε με 35 πόντους, την καλύτερη φετινή επίδοση στη λίγκα, συνολικά.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες με τον μεν Ηρακλή να έχει 25/34 βολές, 14/24 δίποντα και 5/26 τρίποντα, τη δε ΑΕΚ 26/32 βολές, 12/28 δίποντα και 9/25 τρίποντα.

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει από την αρχή του αγώνα προβάδισμα στο σκορ και με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με 18-9 στο 6'. Ο Ηρακλής μείωσε σε 18-22 στο 9' με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τους «κιτρινόμαυρους» να νικούν με 24-20.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με ένα σερί 7-0 που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 27-24 με τρίποντο του Καλαϊτζίδη. Ο Ηρακλής ανέβασε το προβάδισμά του με τον Ντέιβις να κάνει το 35-30 όμως ένα 10-2 από την ΑΕΚ την έφερε προστά στο σκορ με 40-37 στο 18'. Η «Ένωση» διατήρησε αυτό το προβάδισμα ως και το τέλος του πρώτου μέρους που τη βρήκε να προηγείται με 46-42.

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να έχει 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να αυξήσει τη διαφορά. Στο φινάλε της περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Τολιόπουλο να κάνει με βολές το 52-63.

Ωστόσο η ΑΕΚ έμεινε για περίπου πέντε λεπτά δίχως καλάθι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Αποτέλεσμα ο Ηρακλής να τρέξει σερί 9-0 και να μειώσει σε 61-63. Δύο τρίποντα όμως από τους Γκίκα και Λάνγκφορντ έδωσαν και πάλι προβάδισμα 8 πόντων (61-69) στην ΑΕΚ. Ο Αμερικανός με δικό του καλάθι έκανε το σκορ 66-73 ένα λεπτό πριν από το τέλος, βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη της ΑΕΚ που ήρθε με 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 42-46, 52-63, 68-77.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΚ): «Είναι μια σημαντική νίκη για εμάς απέναντι σε μια καλή ομάδα για ένα μεγάλο διάστημα δεν ήμασταν καλοί στην άμυνα και χαριζαμε εύκολα πολλές μπάλες . Στο δεύτερο άλλαξε αυτό βρήκαμε ρυθμό, παίξαμε άμυνα και καταφέραμε και πήραμε διαφορά για να φτάσουμε στο τέλος στη νίκη.

Συγχαρητήρια για τον Ηρακλή που επέστρεψε. Υπήρχε μια πολύ καλή ατμόσφαιρα πέρα από μικρά περιστατικά όπως αυτό πίσω από τον πάγκο όμως αυτό ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας, κατά τ άλλα είναι μια ατμόσφαιρα που θέλει ο καθένα να παίζει μπάσκετ».

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Ηρακλή): «Πραγματικά θέλω να πω πως ήταν μια πολύ δύσκολη εβδομάδα για εμάς. Όλοι γνωρίζετε την κατάσταση που αντιμετωπίζαμε μετά την αποχώρηση του Σμιθ και το πόσο επηρεαστήκαμε από την απουσία ενός παίκτη στο ρόστερ μας.

Σήμερα είχαμε να αντιμετωπίσουμε και την απουσία του Γκάρετ και αναγκαστήκαμε να παίξουμε μόλις με 4 ξένους κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Εγώ είδα σήμερα την μεγαλύτερη προσπάθεια από κάθε άλλο παιχνίδι και πραγματικά θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά που έδωσαν το 100% του εαυτού τους και πάλεψαν για να πάρουμε την νίκη. Μπορώ να πω ότι τα παιδιά ξεπέρασαν τους εαυτούς τους.

Το ροτέισον ήταν μικρό, υπήρχε κούραση και μας στοίχισαν τα πολλά χαμένα ελεύθερα σουτ. Πιστεύω πως η κόπωση ήταν ο κύριος λόγος που χάθηκε η σημερινή αναμέτρηση. Όπως και να έχει συνεχίζουμε. Για εμάς σήμερινη ήταν μια καινούργια αρχή και χαίρομαι για την προσπάθεια των παιδιών και την νοοτροπία τους που θέλουν να παίζουν όσο καλύτερα γίνεται για να χαρίζουν χαρές στον κόσμο μας.

Θέλω να ευχαριστήσω σε αυτό το σημείο τον κόσμο για την απίστευτη στήριξη του σε όλα τα παιχνίδια και γνωρίζουμε πόσο θέλει να βλέπει την Ομάδα να νικά. Για αυτό προσπαθούμε όλοι καθημερινά. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την νίκη της.

Από την Δευτέρα ξεκινά μια νέα εβδομάδα που θα μας βρει με έναν νέο παίκτη (σ.σ. Μιλένκο Τέπιτς) και θα πρέπει να δουλέψουμε συγκεντρωμένα ώστε να βελτιώσουμε την εικόνα μας. Συνεχίζουμε ενωμένοι και ευελπιστούμε να συνέχισουμε να δουλεύουμε σωστά και να επιστρέψουμε στον δρόμο των επιτυχιών».