Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο πρώτο και στο τελευταίο δεκάλεπτο της εντός έδρας αναμέτρησης της με αντίπαλο τον Ηρακλή για την 20η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EKO Basket League και πέτυχε με 86-61 την 15η σερί νίκη της.

Στην πρώτη περίοδο η Ένωση ήταν εντυπωσιακή και προηγήθηκε με 30-12, ενώ στην τελευταία το επιμέρους σκορ ήταν 26-10. Η ΑΕΚ ήταν πολύ εύστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα (15/29 τρίποντα) με τον Κέντρικ Ρέϊ να έχει 4/6 και συνολικά 16 πόντους σε 16’ συμμετοχής και τον Νίκο Ζήση να έχει 2/4 και 13 πόντους. Ο 37χρονος γκαρντ μοίρασε, επίσης, 5 ασίστ.

Η Ένωση, επίσης, με την άμυνα της ανάγκασε τους «κυανόλευκους» να κάνουν 19 λάθη έναντι μόνο 7 δικά της. Από τους ηττημένους προσπάθησε περισσότερο ο Ολιβιέρ Χάνλαν, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους με 4/5 σουτ εντός πεδιάς, πήρε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ έκανε 5 λάθη.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με 10 πόντους με δύο τρίποντα του Ρέϊ ξέφυγε με 19-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την Ένωση στο +18 (30-12), ύστερα από τρία τρίποντα των Ρέϊ, Κιθ Λάνγκφορντ και Ζήση στα τελευταία δυόμιση λεπτά του δεκάλεπτου.

Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Χάρη Γιαννόπουλο, η διαφορά ανέβηκε στους 19 για την ΑΕΚ (33-14) στο 12’. Ο Ηρακλής αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 16-6 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Τζαμάλ Σουλέρ, μείωσε σε 39-30 στο 18’.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Ένωση στο +12 (44-32) ύστερα από σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Λάνγκφορντ, με 39’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος άρχισε με σερί 6-0 της ΑΕΚ με τρίποντο του Ρέϊ, καλάθι του Βλάντο Γιάνκοβιτς και μια βολή του Δημήτρη Κακλαμανάκη. Η Ένωση ξέφυγε με 18 πόντους διαφορά (50-32) στα πρώτα ενάμιση λεπτά της τρίτης περιόδου.

Οι «κυανόλευκοι» έκαναν νέα προσπάθεια να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης και με επιμέρους σκορ 17-5 με δύο τρίποντα του Σωτήρη Μανωλόπουλου και ένα του Άλεξ Ντέιβις, πλησίασαν στους έξι πόντους (55-49), 2’ και 52’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ΑΕΚ απάντησε με γκολ φάουλ του Ζήση και κάρφωμα του Δημήτρη Κακλαμανάκη και επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (60-49), με 49’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Η τελευταία περίοδος άρχισε με γκολ φάουλ του Ντέιβις, με το οποίο η διαφορά μειώθηκε ξανά στους 6 (60-54) για τον Ηρακλή.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν και πάλι άμεση. Με τρίποντο και δύο βολές του Γιόνας Ματσιούλις, η Ένωση ξέφυγε με διψήφια διαφορά (65-54) στο 31’. Η ΑΕΚ... πάτησε γκάζι και με δύο τρίποντα των Ματσιούλις, Γιαννόπουλου και δύο καλάθια του Μάριο Τσάλμερς, ανέβασε την διαφορά στους 19 (76-57) στο 36’. Δύο ακόμη τρίποντα από τους Λάνγκφορντ, Λίνο Χρυσικόπουλου έφεραν την διαφορά στην μέγιστη και τελική τιμή των 25 πόντων (86-61).

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 44-32, 60-51, 86-61.