Την δεύτερη εκτός έδρας και πέμπτη συνολικά νίκη του στην ΕΚΟ Basket League πέτυχε ο Ηρακλής στην Ρόδο επί του Κολοσσού H Hotels (88-86). Οι «κυανόλευκοι» ήταν συνολικά πολύ εύστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα  (13/25 τρίποντα) και ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκαν με διαφορά 12 πόντων (53-41).

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και κράτησε τους δύο βαθμούς. Με την εκπνοή της συνάντησης ο Τάιρον Μπρέιζελτον αστόχησε σε λέι απ και ο Κολοσσός H Hotels έχασε την ευκαιρία να στείλει την αναμέτρηση στην παράταση.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Θοδωρής Ζάρας, Τζαμάλ Σουλέρ, που πέτυχαν από 17 πόντους. Με 4/5 τρίποντα ο 32χρονος γκαρντ και με 3/6 ο Αμερικανός γκαρντ. Τους ακολούθησαν σε απόδοση ο Ολιβιέρ Χάνλαν (14 πόντοι με δύο τρίποντα), ο Τέντι Οκερεαφόρ (12 πόντοι) και ο Βασίλης Καββαδάς (8 πόντοι και 2 κοψίματα).

Από τους γηπεδούχους προσπάθησαν περισσότερο ο Ντάνι Αγκμπελέσε (19 πόντοι), Σταύρος Τουτζιαράκης (18 πόντοι και 5 ριμπάουντ).

Ο Ηρακλής με δύο βολές του Καββαδά και καλάθι του Οκερεαφόρ στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου μείωσε σε 21-20. Με καλάθι και τρίποντο του Ζάρα, οι «κυανόλευκοι» προσπέρασαν με 26-23 στο πρώτα ενάμιση λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου. Με δύο νέα σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα του Ζάρα, ο Ηρακλής ξέφυγε με 42-36 στο 17’.

Την... σκυτάλη από τον 32χρονο γκαρντ πήρε ο Σουλέρ και με τρίποντο και καλάθι, έδωσε στους φιλοξενούμενους διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά στην συνάντηση στο 19’(50-40). Με το τέταρτο τρίποντο του Ζάρα ο Ηρακλής πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +12 (53-41).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δύο βολές του Καββάδα και την διαφορά για τους «κυανόλευκους» να αυξάνει στους 14 (55-41). Ο Κολοσσός H Hotels απάντησε με σερί 8-0 και μείωσε στους έξι (55-49) στο 23’, αλλά ο Χάνλαν αντέδρασε άμεσα με τρίποντο (58-49).

Το ίδιο έκανε ο 26χρονος Καναδάς γκαρντ και όταν οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τέσσερις (64-60) στο 28’ ύστερα από πέντε σερί πόντους του Τουτζιαράκη. Με τρίποντο ο Χάνλαν έδωσε «ανάσα» στον Ηρακλή (67-60) και ο Μιλένκο Τέπιτς, επίσης, με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα διψήφιο προβάδισμα ξανά (70-60 στο 29’).

Οι «θαλασσί», ωστόσο, έκαναν νέα προσπάθεια να επιστρέψουν στη νίκη και με σερί 8-0 πλησίασαν στο καλάθι (70-68) στο 33’. Η λύση για τους «κυανόλευκους» ήρθε ξανά έξω από την γραμμή των τριών πόντων, και από τα χέρια του Σουλέρ ο Ηρακλής μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο στο +7 (77-70).

Ο Λασά Κρομά με τρίποντο έφερε τον Κολοσσό H Hotels σε απόσταση δύο πόντων (81-79) στο 38’. Ο Καββαδάς με δύο βολές και ένα κόψιμο στον Μπρέιζελτον κράτησε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (83-79 στο 39’). Ο Ντόνοβαν Τζάκσον με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα μείωσε στον πόντο (85-84) για τους «θαλασσί» με 8’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ο Οκεραφόρ με δύο βολές και ο Σουλέρ με μια, έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (88-84) στον Ηρακλή, 6’’ πριν το τέλος. Ο Κολοσσός H Hotels με γρήγορο καλάθι του Αγκμπελέσε μείωσε στο καλάθι (88-86) και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με την εκπνοή του ματς, αλλά το λέι απ του Μπρέιζελτον ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88.

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Ηρακλή): «Αρχικά, θα ήθελα να πω πολλά μπράβο και να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Σήμερα ήταν έντεκα μάγκες εδώ. Τόσους είχαμε σήμερα, γιατί αντιμετωπίζουμε πολλά προβλήματα τραυματισμών και για ακόμη ένα παιχνίδι παίξαμε χωρίς έναν ξένο. Ο Γκάρετ είναι τραυματίας.

Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία ομάδα που έβλεπε το ματς ως τελικό και ήθελε πολύ τη νίκη και είναι μία εξαιρετική και πολύ καλά  δουλεμένη ομάδα. Για εμάς, το ζητούμενο ήταν να μείνουμε συνεπείς και συγκεντρωμένοι και να έχουμε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά για ένα εκτός έδρας παιχνίδι. Μπορώ να πω ότι και οι έντεκα παίκτες, είτε έπαιξαν λίγο, είτε πολύ, έδωσαν το κάτι παραπάνω για να φτάσουμε στη νίκη.

Συνεχίζουμε. Το πρωτάθλημα είναι πολύ μακρύ. Εμείς ξεκινήσαμε καλά τη σεζόν και στη συνέχεια περάσαμε έναν μήνα με δύσκολα αποτελέσματα. Όμως, βλέπουμε ότι με την σκληρή δουλειά πατάμε και πάλι στα πόδια μας. Ξέρουμε ότι πολλά αποτελέσματα μπορεί να είναι απροσδόκητα και μπορεί να κάνουμε μεγάλες νίκες και κακές ήττες στο μέλλον.

Το σημαντικό είναι να είμαστε ενωμένοι και να εμπιστευόμαστε τη δουλειά μας. Θέλουμε να συλλέγουμε όσες περισσότερες νίκες μπορούμε, για να δούμε τι μπορούμε να καταφέρουμε στη διάρκεια αυτού του μαραθωνίου. Τέλος, θα ήθελα να ευχηθώ καλή συνέχεια στην ομάδα του Κολοσσού».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Ήταν ένα παιχνίδι που μας αφήνει πολύ πικρή γεύση στο τέλος και έχουμε ανάμικτα συναισθήματα. Μπορώ να κατηγορήσω πολύ τους παίκτες μου για την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

Μεγάλη χαλαρότητα και αμυντική προσέγγιση που δεν αρμόζει στην κρισιμότητα ενός τέτοιου παιχνιδιού μέσα στην έδρα σου, που θες να κερδίσεις. Επιτρέψαμε 53 πόντους, επιτρέψαμε στους καλούς τους σουτέρ να σουτάρουν ανενόχλητοι, χωρίς να τους βάλουμε κάποια πίεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα μας ήταν πολύ διαφορετική. Μπήκαμε με καλύτερη διάθεση, παίξαμε πιο σκληρά στην άμυνα. Παρά το γεγονός ότι ήμασταν πολύ φορτωμένοι με φάουλ, γυρίσαμε το ματς. Και στο τέλος για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, πηγαίνει στη ρωσική ρουλέτα της τελευταίας φάσης, που η μπάλα πάλι είναι στα χέρια μας και πάλι χάνουμε την επίθεση.

Δυστυχώς, είναι μία πολύ κακή ήττα. Ακυρώνουμε τις εκτός έδρας νίκες, με τις εντός έδρας ήττες που κάνουμε και βάζουμε την ομάδα σε περιπέτειες, συν το γεγονός ότι ψυχολογικά μας πληγώνει και μας πονάει αυτό. Θα αφήσουμε αυτό το ματς πίσω μας και θα προσπαθήσουμε να προετοιμαστούμε για το επόμενο δύσκολο παιχνίδι που έχουμε στη Λήμνο».