Με εντυπωσιακό finish ο Άρης επικράτησε του Ρεθύμνου Aegean στο Nick Galis Hall με 68-62 για την 13η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν έως και με διαφορά εννιά πόντων (49-58), αλλά στα τελευταία επτά λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 19-4 με ηγέτη τον Σάσα Βεζένκοφ και πήραν τη νίκη.

Το Ρέθυμνο Aegean είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στα πρώτα επτά λεπτά, όσο διάστημα δηλαδή κράτησε τον Άρη χωρίς καλάθι. Οι Κρητικοί κυριάρχησαν στις προσωπικές μονομαχίες, ενώ οι «κίτρινοι» προσπάθησαν ανεπιτυχώς να περάσουν τη μπάλα στο καλάθι. Κι αν αμυντικά Το Ρέθυμνο Aegean ήταν αποτελεσματικό, δεν συνέβη το ίδιο στην επίθεση όπου σούταρε με άσχημα ποσοστά ευστοχίας (2-8, 7’). Τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν από το τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου. Ο Άρης έγινε πιο επιθετικός στην άμυνα και μέσω του Τόμας απέκτησε ένταση και οργάνωση στην επίθεση. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν σερί 11-0 έως το τέλος της περιόδου (σ. σ. έξι πόντους σημείωσε ο Τόμας) και προηγήθηκε με 13-8.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίρνοντας πόντους από τον Κάουνσιλ. Ο Άρης έπαιξε άμυνα ζώνης, ουσιαστικά έδωσε το σουτ στους Κρητικούς βλέποντάς τους να σουτάρουν με άσχημα ποσοστά ευστοχίας (σ.σ. στο πρώτο ημίχρονο είχαν 11/33 σουτ), αλλά όσα έχτιζε αμυντικά τα «γκρέμιζε» στην επίθεση. Με εξαίρεση τους πόντους που πήρε στο transition game έπειτα από τα τρία κλεψίματα του Τόμας. Οι γηπεδούχοι σούταραν με κακά ποσοστά έξω από τα 6,75 (2/11 τρίποντα).Επιθετικά βασίστηκαν στις περισσότερες κατοχές που τους πρόσφεραν τα ριμπάουντ που κέρδισε. Ως εκ τούτου, καμία από τις δύο ομάδες κατάφερε να απομακρυνθεί και με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Κώστα Χαρίση, οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 29-25.

Η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των επτά πόντων (36-29, 22’) για τον Άρη με εύστοχο τρίποντο από τον Πάσαλιτς, εκεί ήρθε όμως η αντίδραση των φιλοξενούμενων. Ο Κάουνσιλ έτρεξε την ομάδα του στο ανοιχτό γήπεδο, συνολικά το Ρέθυμνο Aegean ήταν πιο αποτελεσματικά στην άμυνα, ενώ στην επίθεση είχε τις λύσεις με τους Φαγέ, Άλεν. Οι Κρητικοί έκαναν επιμέρους σκορ 11-3 και προηγήθηκαν με 39-40 (25’), ενώ στο τέλος της 3ης περιόδου είχαν αέρα τεσσάρων πόντων (45-49).

Ξεκίνησαν μάλιστα καλύτερα στη τελευταία πράξης της αναμέτρησης και ξέφυγαν με οκτώ πόντους (47-55, 32’) έπειτα από καλάθι του Καλαμπόκη. Με τον Τόμας εκτός αγώνα λόγω τραυματισμού και τον Σίμπσον να προσφέρει το τρίποντο, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου διατήρησε απόσταση ασφαλείας (49-58, 33:30).

Από εκείνο το σημείο όμως άλλαξε το σκηνικό. Ο Άρης έπαιξε άμυνα, ενώ με τους Βεζένκοφ-Πάσαλιτς και Νέιμικ ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Οι «κίτρινοι» έκαναν 11-0 σερί και προηγήθηκαν με 60-58 (38’). Ένα καλάθι του Κουμπούρα έφερε την ισορροπία, αλλά ο Πάσαλιτς φρόντισε να ξαναδώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (63-60), ενώ ο Νέιμικ με μια εύστοχη βολή (64-60), πρόσφερε μαξιλαράκι τεσσάρων πόντων, 33 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Εκεί ο Άλεν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και δύο εύστοχες βολές από τον Μούρτο σφράγισαν τη νίκη για τον Άρη.

Δεκάλεπτα: 13-8, 29-25, 45-49, 68-62

Ο προπονητής του Άρη, Δημήτρης Πρίφτης, απέδωσε τα εύσημα στους παίκτες του: «Έγινε σκληρό παιχνίδι, θα μπορούσε να κερδίσει και το Ρέθυμνο. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά κυρίως στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού.΄Έχονταςε χάσει τη συγκέντρωσή μας στο 3ο δεκάλεπτο σε άμυνα κι επίθεση, δίνοντας οκτώ πόντους στο ανοιχτό γήπεδο στο Ρέθυμνο παρότι ξέραμε ότι αυτό είναι το βασικό στοιχείο του παιχνιδιού του. Στο τέλος δείξαμε συγκέντρωση, με οργανωμένη άμυνα και μέτρησε η προσωπικότητα δύο παικτών, του Πάσαλιτς και του Βεζένκοφ που πέτυχαν κρίσιμα καλάθια. Συνεχίζουμε το πρωτάθλημα, είναι λεπτές οι ισορροπίες, μπορείς να κερδίσεις και να χάσεις σε κάθε παιχνίδι. Εμείς οφείλουμε να είμαστε συγκεντρωμένοι στη δουλειά μας. Στο τέλος σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο κόσμος, μπήκε στο παιχνίδι μαζί με τη δική μας προσπάθεια κι έγινε ένα με την ομάδα».

Για τον τραυματισμό του Τόρεϊ Τόμας, είπε: «Έχει πρόβλημα στον δικέφαλο αλλά στο άλλο πόδι σε σχέση με τον προηγούμενο τραυματισμό του. Είναι ιδιαίτερος παίκτης, παίζει με υπέρμετρη ενέργεια κυρίως στην άμυνα, κάνει τουλάχιστον 20 σπριντ σε κάθε παιχνίδι σε αντίθεση με άλλους παίκτες που δεν κάνουν ούτε ένα. Έχει θλάση, δεν ξέρουμε την έκτασή της. Θα εκτιμηθεί η κατάστασή του, αναμφίβολα όμως ο τραυματισμός του ήταν το αρνητικό στοιχείο του αγώνα για μας».

Για το κλειδί της αναμέτρησης: «Είμαστε μια ομάδα που σουτάρει τρίποντο, σήμερα όμως είχαμε πολύ κακά ποσοστά και είναι ευχάριστο το ότι καταφέραμε να κερδίσουμε. Δεν θυμάμαι να είχαμε ποτέ τόσο χαμηλά ποσοστά με εξαίρεση τον αγώνα με την Πάτρα. Αυτό μας το πήρε βέβαια ο αντίπαλος με τον τρόπο που έπαιξε. Ήταν σημαντικό ότι βάλαμε δύο κρίσιμα τρίποντα σε καθοριστικό σημείο. Εμείς προσπαθήσαμε να κάνουμε δύο πράγματα. Το ένα αφορούσε την κατοχή και το υψηλό τέμπο με το οποίο παίζει ο αντίπαλος όπου δεν τα καταφέραμε στο 3ο δεκάλεπτο. Το δεύτερο ήταν το επιθετικό ριμπάουντ γιατί ο αντίπαλος παίρνει δεύτερες ευκαιρίες μέσα από αυτό λόγω της αθλητικότητάς του, αλλά δεν τα πήγαμε καλά. Προσπαθήσαμε κι εμείς να πάρουμε ριμπάουντ στην επίθεση, γενικά όμως ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στη τακτική ενώ στις κρίσιμες στιγμές είχαμε το σουτ. Κάποιες φορές το έχεις, άλλες όχι».

Ο Σάσα Βεζένκοφ στάθηκε στην πίστη της ομάδας του για τη νίκη. «Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Αφιερώνω αυτή τη νίκη στον Τόρεϊ Τόμας, ελπίζοντας ότι δεν έχει κάτι σοβαρό αλλά και στον Σάββα Καμπερίδη που παρά την απώλεια του πατέρα του ήταν κοντά στην ομάδα. Ελέγξαμε τα ριμπάουντ που ήταν σημαντικός τομέας, από την άλλη σουτάραμε με 20% στο τρίποντο παρότι συνήθως σουτάρουμε με καλά ποσοστά. Παίξαμε κακή άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά στο τέλος σφίξαμε την άμυνά μας και κερδίσαμε το παιχνίδι. Συγχαρητήρια και στο Ρέθυμνο, όποιος κι αν έχανε θα έλεγε γιατί το έχασα. Από εκεί και πέρα, ήταν μεγάλη η βοήθεια του κόσμου. Πάντα μας βοηθάει, ήταν καθοριστική η παρουσία του στην ανατροπή όπως το κάρφωμα του Νέιμικ αλλά και το τρίποντο του Πάσαλιτς».

Για τη σημασία της νίκης είπε: «Είναι νωρίς να μιλήσουμε για τετράδα. Έχουμε και το ματς με τον ΠΑΟΚ… Εμείς συνεχίζουμε, δουλεύοντας σκληρά. Είναι αμφίρροπο το πρωτάθλημα».

Για το κλειδί της νίκης: «Ήταν αποτέλεσμα της ομαδικής δουλειάς και κυρίως της άμυνας των περιφερειακών παικτών. Δεν θέλω να σταθώ στον εαυτό μου, είμαι μέλος της ομάδας και προσπαθώ για το καλύτερο. Η καλή άμυνα στα τελευταία πέντε λεπτά μας έδωσε τη νίκη».

Ο προπονητής του Ρεθύμνου Aegean, Θανάσης Σκουρτόπουλος, εξέφρασε παράπονα για τη διαιτησία.«Συγχαρητήρια στον Άρη και στους παίκτες μου, νομίζω ότι και οι δύο ομάσδες θα μπορούσαν να κερδίσουν. Απλά εμείς, όπως όλη τη χρονιά, δεν φεύγουμε νικητές σε κλειστά παιχνίδια γιατί είμαστε πίσω στα σφυρίγματα. Δείτε όλα τα παιχνίδια, σε αυτό πάλι είχαμε τον Σταματόπουλο. Σε κάποιους επιτρέπεται η επαφή σε άλλους όχι, κάνουμε τόσα σεμινάρια για το πού σφυρίζεται αντιαθλητικό φάουλ, αλλά ο καθένας κάνει το μακρύ και το κοντό του. Συγχαρητήρια στον Άρη και στον κόσμο του γιατί στο τέλος έπαιξε καθοριστικό ρόλο, εμψυχώνοντας τους παίκτες του Άρη σε αντίθεση με μας που είχαμε βεβιασμένες επιλογές. Ο Άλεν όμως δεν πήρε ούτε ένα φάουλ στο σουτ, ενώ στη τεχνική ποινή που του δόθηκε απλά κοίταξε τον διαιτητή».

Σε ερώτηση σχετική με τις αιτίες της ανατροπής που δέχθηκε η ομάδα του, είπε. «Αυτός είναι ο βασικός λόγος, τα σφυρίγματα. Εμείς έχουμε μικρό ροτέισον, είμαι πολύ συγκεκριμένος. Βάλαμε τον Αλίχοντζιτς στον Βεζένκοφ κι έφαγε πέντε πόντους. Ξέρουμε το πρόβλημά μας. Δεν είναι δυνατόν να παίζουμε ζώνη για 20 λεπτά και να έχουμε τα διπλάσια φάουλ από τον αντίπαλο. Αν είχα μια άγρια ομάδα, θα έλεγα χαλάλι… Είναι και θέμα συγκέντρωσης. Όπως είπα πριν, ο Βεζένκοφ έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους, δεν κόπηκαν αιφνιδιασμοί του Άρη. Για μας, δεν καλύφθηκε το κενό του Σάφτενααρ και περιμένουμε την επόμενη εβδομάδα να επιστρέψει για να ενισχυθούμε κάτω από τα καλάθια. Ο Άρης έβαλε σημαντικά καλάθια με τον Βεζένκοφ που έχει τη ποιότητα και το ταλέντο. Στο τέλος το παιχνίδι κρίθηκε στη προσωπικότητα κάποιων παικτών».

Ο Μουχαμάντ Φαγέ εξέφρασε παράπονα για τη διαιτησία. «Συγχαρητήρια στον Άρη για το καλό παιχνίδι. Κι εμείς κάναμε καλό παιχνίδι, αλλά δεν κατάλαβα τους διαιτητές.  Ήταν δύσκολο για μας, δεν πήραμε πολλά σφυρίγματα από τους διαιτητές. Ο Άρης έβαλε σημαντικά σουτ, ενώ εμείς στην επίθεση δεν πήραμε σφυρίγματα. 2-3 σφυρίγματα τα δικαιούμασταν στο τέλος», είπε.