Στο τελευταίο σουτ κρίθηκε το παιχνίδι της Λήμνου. Ο Μιχάλης Πελεκάνος με buzzer beater έδωσε τη νίκη στον Ήφαιστο με 67-65 κόντρα στο Λαύριο Megabolt, που μέχρι και εκείνη τη στιγμή δεν είχε χάσει σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο σκορ!

Οι νησιώτες έφτασε με αυτή τη νίκη στο 10-7 και αύξησε τη διαφορά από την ομάδα του Λαυρίου που υποχώρησε στο 8-9, στις δύο νίκες παίρνοντας προβάδισμα στην κούρσα για το πλασάρισμα στη βαθμολογία.

Το Λαύριο Megabolt που προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά, στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα είχε μόλις 3/14 ελεύθερες βολές με τον Ήφαιστο να κάνει την ανατροπή στην τελευταία περίοδο και να φτάνει εν τέλει στην επικράτηση με το τρίποντο του Πελεκάνου στο φινάλε μετά από αμυντικό ριμπάουντ έπειτα από χαμένες βολές.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν εντυπωσιακά το παιχνίδι καθώς με επτά πόντους του Μουράτου και άλλους πέντε του Ντεκόζι, προηγήθηκαν με 11-2 στο πρώτο τρίλεπτο!  συνεχίζοντας μάλιστα στον ίδιο ρυθμό ανέβασαν το προβάδισμά τους στο +16 στο 5' με τον Ντεκόζι να κάνει το σκορ 19-3. Στο 8' ο Άλμα έκανε το σκορ 10-25 με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα μικρό σερί 5-0 και να μειώνουν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 15-25.

Ο Τσαϊρέλης μείωσε ακόμα περισσότερο (17-25) στις αρχές της δεύτερη περιόδου όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες και αυτό αποδεικνύεται από το 9-11 που ήταν το επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το Λαύριο Megabolt ωστόσο διατήρησε το προβάδισμά του και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων και το σκορ 24-36.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, Ήφαιστος μείωσε σε 28-36, αλλά το Λαύριο Megabolt απάντησε με ένα σερί 8-0 και τον Ντεκόζι να κάνει το σκορ 28-44 στο 24'. Ο Ήφαιστος προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά και ο Μούρτος με γκολ φάουλ στο 28' μείωσε σε 39-47. Το τρίποντο όμως του Άουτλο έστειλε και πάλι τους φιλοξενούμενους στο +11, στο τέλος του δεκαλέπτου.

Σταμάτης και Πελεκάνος μείωσαν σε 45-52 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ενώ τα τρίποντα των Σμιθ και Τέρνερ έφεραν τις δύο ομάδες σε απόσταση έξι πόντων με το σκορ 51-57 στο 33'. Οι γηπεδούχοι έχοντας βρει ρυθμό στην επίθεσή του, διεύρυναν το σερί τους και στο 36' ο Πελεκάνεος με τρίποντο μείωσε στον πόντο κάνοντας το 56-57. Με ένα σερί 5-0 οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και πάλι με 62-56 στο 38' ενώ περίπου ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος ο Μουράτος διαμόρφωσε το 57-63.

Ο Μούρτος με γκολ φάουλ μείωσε σε 60-63, με το Λαύριο να ευστοχεί μόλις σε μία από τις έξι βολές που κλήθηκε να εκτελέσει στο επόμενο μισό λεπτό. Ο Σμιθ κέρδισε φάουλ πάνω σε προσπάθεια για τρίποντο μειώνοντας σε 62-24 έχοντας 2/3. ο Μουράτος είχε με τη σειρά του 1/2, όμως ο Σμιθ ήταν εύστοχος σε ζευγάρι βολών κάνοντας το σκορ 64-65 στα 6,5'' για το φινάλε. Στην τελευταία κατοχή του Λαυρίου Megabolt ο Ντεκόζι κέρδισε το φάουλ ήταν όμως και πάλι άστοχος, με τον Σμιθ να παίρνει το ριμπάουντ και τον Πελεκάνο να ευστοχεί σε «νεκρό» χρόνο σε τρίποντο, δίνοντας το μοναδικό προβάδισμα στην ομάδα του και ταυτόχρονα τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 24-36, 39-52, 67-65.

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής Ηφαίστου): «Αυτό το παιχνίδι είναι μοναδικό! Πρώτα απ' όλα θέλω να ευχαριστήσω για ακόμη μία φορά τον κόσμο της Λήμνου, γιατί η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν εξαιρετική. Το πιο σημαντικό είναι ότι παρά το γεγονός πως το παχινίδι δεν πήγαινε καλά για εμάς, μας έδωσε πολύ κουράγιο μέχρι το τέλος και γι αυτό καταφέραμε να κάνουμε αυτή την έκπληξη. Λέω ότι είναι έκπληξη γιατί το Λαύριο ήταν πάρα πολύ καλό. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα και τον κόουτς, για την προσπάθεια που κάνουν. Ο Χρήστος Σερέλης έχει χτίσει ένα σύνολο που δεν διαθέτει μεγάλη εμπειρία από την Α1, κι έχει βγάλει ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα. Σήμερα το Λαύριο ήταν πολύ καλό, κι εμείς πολύ κακοί στα είκοσι πρώτα λεπτά. Για να είσαι τόσο κακός, πρέπει να σε πιέσει κι ο αντίπαλος. Έγιναν λάθη, που δεν έχω ξαναδεί. Όχι μόνο στον Ήφαιστο, αλλά γενικά στο άθλημα.

Στο ημίχρονο στα αποδυτήρια, είπαμε ότι μπορούμε να καλύψουμε τη διαφορά, αν δούμε κάθε φάση ξεχωριστά σε άμυνα και επίθεση. Βασικό ήταν να μην κάνουμε λάθη και να πιέσουμε πολύ στην άμυνα. Από εκεί θα καταφέρναμε σταδιακά να μειώσουμε τη διαφορά.

Νομίζω ότι το κάναμε, αλλά δεν ήμασταν εύστοχοι. Πιέσαμε, κλέψαμε μπάλες, βγάλαμε ελεύθερα σουτ, αλλά δεν τα βάλαμε. Δεν κάναμε πολλά λάθη, αλλά δεν βάλαμε τα σουτ. Οπότε αυτό που έπρεπε να κάνουμε ήταν να παίξουμε ακόμη καλύτερη άμυνα και να κερδίσουμε από αυτή. Αυτό έγινε, μειώσαμε τη διαφορά και πήραμε τη νίκη. Ήταν καθαρά θέμα τύχης αυτό που έγινε στο τέλος, πρώτον γιατί το Λαύριο έχασε πολλές βολές (η οδηγία ήταν να κάνουμε φάουλ) και δεύτερον γιατί βάλαμε το τελευταίο σουτ του αγώνα. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Μιχάλη Πελεκάνο που είναι 38 ετών αλλά έχει πολλά χρόνια μπάσκετ μπροστά του. Εύχομαι καλή συνέχεια στο Λαύριο.

Πριν κλείσω, νιώθω την ανάγκη να πω ένα μεγάλο "ευχαριστώ" σε κάποιους ανθρώπους που προσφέρουν σημαντικά στην εύρυθμη λειτουργία της ομάδας και είναι πάντα "εκεί" για όλους. Ο γιατρός, Θωμάς Λουκάς, ο φυσικοθεραπευτής, Ριχάρδος Καμπόσος και ο γυμναστής, Δημήτρης Κολτσιδόπουλος, προσφέρουν πολλά με την πολύτιμη στήριξή τους. Τους ευχαριστώ για όλα»