Ο Κολοσσός H Hotels είναι η μόνη από τις 10 ομάδες που επισκέφτηκαν τον Αρη στη «Nick Galis Hall» που κατάφερε να φύγει με τη νίκη. Οι Ρόδιοι είναι γενικά μια ομάδα που δημιουργεί προβλήματα στους «κίτρινους» αφού η μεταξύ των δύο ομάδων ιστορία των αναμετρήσεων τους είναι σχεδόν ισορροπημένη. Σε σύνολο 17 αγώνων ο Αρης έχει το προβάδισμα αλλά αυτό είναι ισχνό, με εννιά νίκες έναντι οχτώ του αντιπάλου του.

Ειδικότερα στα οχτώ παιχνίδια που έγιναν στο «Βενετόκλειο», ο Κολοσσός H Hotels σημείωσε πέντε νίκες έναντι τριών του Αρη. Μάλιστα μόνο δύο από αυτά δεν κρίθηκαν με μονοψήφιες διαφορές. Την περίοδο 2010-2011 όταν οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 89-70 και την περίοδο 2012-2013 όταν οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν νικώντας με 99-82.

Αναλυτικά τα οχτώ παιχνίδια της Ρόδου και οι πρωταγωνιστές τους…

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS

* Δύο πόντους χρειάζεται ο Χριστόφορος Στεφανίδης για να φτάσει τους 300 με τη φανέλα του Κολοσσού H Hotels στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ ενώ με τέσσερις βολές θα συμπληρώσει τις 400.

* Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος απέχει ένα ριμπάουντ από τα 200 στην κατηγορία.

* Ένα εύστοχο δίποντο θα είναι αρκετό για τον Ερνεστ Σκοτ ώστε να φτάσει τα 100 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

ΑΡΗΣ

* Τρία εύστοχα δίποντα χρειάζεται κόντρα στην πρώην ομάδα του ο Κώστας Χαρίσης για να φτάσει τα 500 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

* Με εννιά πόντους ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς θα συμπληρώσει τους 500 με τη φανέλα του Αρη στο πρωτάθλημα.

* Τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ χωρίζουν τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ από τα 100.