Ντέρμπι για 30 λεπτά έγινε στο «Δ.Τόφαλος» όπου τελικά ο Προμηθέας νίκησε τον Άρη με 90-69. Έτσι διατήρησε το εντός έδρας αήττητο του (8-0) και έφτασε σε ρεκόρ 11-5 ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης με την τρίτη διαδοχική ήττα της, περιορίστηκε στο 6-13. Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, στη διάρκεια της ομάδας οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 25-9 αφού βρήκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης «2-3» του Άρη που από την άλλη πλευρά δεν είχε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού.

Ο Προμηθέας είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με κορυφαίο τον Τζέριαν Γκραντ που είχε 18 πόντους και οχτώ ασίστ ενώ εκτέλεσε με υψηλά ποσοστά τόσο στα δίποντα (64%) όσο και στα τρίποντα (47%). Ο Άρης κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (είχε 32 έναντι 27 του Προμηθέα) αλλά είχε διπλάσια λάθη από τον αντίπαλο του (24 έναντι 12). Κορυφαίος παίκτης του ήταν ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς με 18 πόντους και οχτώ ριμπάουντ.

Ο Άρης μπήκε εντυπωσιακά προηγούμενος με 7-0 αλλά ο Προμηθέας που χρειάστηκε 3,5 λεπτά για να σκοράρει εντός παιδιάς, μείωσε στο 6-9 και ισοφάρισε στο 11-11 στο 6'. Οι φιλοξενούμενοι όμως, κλέβοντας μπάλες και βρίσκοντας σκορ στο transition βρέθηκε στο +8 (14-22) στο 8' για να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 26-19. Η δεύτερη περίοδος είχε διαφορετική εικόνα. Ο Προμηθέας με τα αδέρφια Γκραντ να του δίνουν σκορ από κοντά και μακριά (ο Τζέριαν είχε 11 και ο Τζεράι 10 στο πρώτο ημίχρονο), αντέδρασε, πήρε προβάδισμα με 31-30 για να «χτίσει» τη μεγαλύτερη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου. Το επιμέρους 30-14 της δεύτερης περιόδου, έδωσε «αέρα» εννιά πόντων στους Αχαιούς (49-40).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Προμηθέα να παίρνει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (50-40) όμως ο Άρης έγινε και πάλι απειλητικός, πλησιάζοντας στον πόντο (54-53 στο 25'). Οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις απέναντι στη ζώνη «2-3» του Άρη και άνοιξαν ξανά την «ψαλίδα» (63-53 στο 28'), για να κλείσουν όμως το δεκάλεπτο όμως προηγούμενοι με μια διαφορά που δεν τους επέτρεπε να αισθανθούν ασφαλείς (65-60). Ο Άρης συνέχισε με την άμυνα χώρου όμως δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση του. Έτσι στο 37' ο Προμηθέας τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού ξέφυγε με 16 (82-66) με ένα επιμέρους 17-6.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-40, 65-60, 90-69