Με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να... συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε μεσοβδόμαδα στην Τσεχία, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το «Μ. Μερκούρη» με 66-57 κόντρα στο Ρέθυμνο Cretan Kings για την 3η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Για τρία δεκάλεπτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο ένα ρεκόρ 12-0 της ΑΕΚ έκρινε ουσιαστικά τη μοίρα της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ πήρε 55 πόντους από τους παίκτες του πάγκου της τη στιγμή που οι γηπεδούχοι τελείωσαν πήραν 22. Η ομάδα του Ρεθύμνου τελείωσε το παιχνίδι με 40% (14/35) στα δίποντα και 25% (5/20) στα τρίποντα ενώ οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 45% (18/40) για δύο πόντους και με 27% (5/18) πίσω από τη γραμμή των 6,75μ.

Ο Γκρίφιν ήταν εκείνος που σημείωσε το πρώτο καλάθι του αγώνα, στο 2ο λεπτό, για να ακολουθήσει ένα σερί 7-0 για τους Κρητικούς που τους έφερε μπροστά στο σκορτ με 7-2. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν επίσης ένα σερί 7-0 που ισορρόπησε το παιχνίδι. Μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να χτίσει προβάδισμα μεγαλύτερο από τους τέσσερις πόντους, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 17-15.

Με τους Μπρέισι-Ντέιβις και Κλάντον οι γηπεδούχοι πήγαν εκ νέου στο +4 (23-19) στο 13' ενώ λίγο αργότερα ο πρώτος με εύστοχο τρίποντο έκανε το 28-23. Η ΑΕΚ τρέχοντας ένα σερί 7-0 γύρισε το παιχνίδι και προσπέρασε με 30-28 στο 18'. Με τρεις προσωπικούς πόντους όμως ο Μπαρτ έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ με το Ρέθυμνο Cretan Kings να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 31-30.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν βραχεία κεφαλή αλλά η ΑΕΚ παρέμενε σε απόσταση αναπνοής, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να «κουβαλά» επιθετικά την ομάδα του. Ωστόσο στο φινάλε της περιόδου ο Μέις με εύστοχο τρίποντο έδωσε μετά από πολύ ώρα και πάλι προβάδισμα στην Ένωσημ, με 49-46.

Ο Γκάιτον με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε και πάλι, σε 51-51, στο 33' όμως το επόμενο τρίλεπτο άνηκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 12-0 με έξι πόντους του Λαρεντζάκη και άλλους τέσσερις του Μέις με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 63-51 στο 36'. Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι και δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ με την Ένωση να συντηρεί την υπέρ της διαφορά και να παίρνει τη νίκη με 66-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 31-30, 46-49, 57-66

Λούκα Μπάνκι (προπονητής ΑΕΚ): «Όπως περίμενα αντιμετωπίσαμε μία πολύ επιθετική ομάδα από το ξεκίνημα. Είχαν πολύ μεγάλο κίνητρο από την αρχή του ματς. Οπότε είναι πολύ σημαντικό να τους συγχαρώ για την προσπάθεια τους που έπαιξαν ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Από την πλευρά μας έχουμε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα με 5 εκτός έδρας ματς στα επόμενα 6. Οπότε παιχνίδια σαν το σημερινό είναι πολύ σημαντικά μετά τη δύσκολη αναμέτρηση στην Πράγα για να φτιάξουμε νοοτροπία, για να μην επιλέγουμε παιχνίδια και πως θα μοιράσουμε την προσπάθεια μας. Για αυτό θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι κάθε βράδυ και θα πρέπει να προσπαθούμε να βρούμε τα στοιχεία για να κερδίζουμε κάθε ματς. Καλωσορίζουμε τον Χάουαρντ Σαντ Ρος. Όμως, δυστυχώς κερδίσαμε έναν παίκτη αλλά χάσαμε έναν άλλο,  τον Ντούσαν Σάκοτα.

Επίσης στο παιχνίδι δείξαμε ότι πρέπει να αυξήσουμε τη συνέχεια, τη συνοχή και την ισορροπία μας, αλλά το σημείο που η ομάδα έδειξε βελτιωμένη ήταν η άμυνα. Αυτό θα πρέπει να είναι το σημείο κλειδί μας και θα πρέπει να συνεχίσουμε να το κάνουμε. Φυσικά περιμένω μεγαλύτερο ποσοστό στα σουτ και στις βολές. Επίσης, καλύτερη επιλογή στην πάσα και στο σουτ αλλά είναι σημαντικό να αρχίζεις από την άμυνα. Οπότε έχουμε δύο αξίες. Την άμυνα μας όπως σήμερα και στο ματς στην Πράγα, όπου δείξαμε ότι μπορούμε να σταματήσουμε οποιονδήποτε αντίπαλο. Και η 2η αξία είναι οι οπαδοί μας που και σήμερα απέδειξαν την αγάπη και το πάθος που έχουν για την ομάδα μας. Ας συνεχίσουμε να παίζουμε σκληρά και να μεταφέρουμε τη συγκέντρωση μας στο ματς με την Μπάμπεργκ, αλλά θα πρέπει να δείξουμε καλύτερο πρόσωπο για να πανηγυρίσουμε ξανά».

Σταύρος Μυκονιάτης (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη  δίκαιη νίκη. Είχαμε αναλύσει πως θα πρέπει να είμαστε 100% συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια του ματς. Και αυτό διότι γνωρίζαμε πως σε περίπτωση που έστω για ένα λεπτό χάσουμε τη συγκέντρωση μας, η ΑΕΚ με την ποιότητα που διαθέτει μπορεί να μας τιμωρήσει.

Έγινε ακριβώς αυτό που σημειώσαμε. Κάναμε 16 λάθη και δεχθήκαμε 18 πόντους από αυτά, κάνοντας αυτό ακριβώς που θέλαμε να αποφύγουμε. Έπρεπε να μείνουμε συγκεντρωμένοι και στο τέλος να διεκδικήσουμε το θετικό αποτέλεσμα. Τα δύο νούμερα αυτά δείχνουν το τελευταίο 5λεπτο του ματς. Πρέπει να διορθωθούμε και να βελτιωθούμε σε πολλά κομμάτια, αλλά και να ανεβάσουν την απόδοση τους συγκεκριμένοι παίκτες για να μπορέσουν να βοηθήσουν την ομάδα μας».