Νικηφόρα άρχισε τις υποχρεώσεις στα προκριματικά του Eurobasket 2021 η Εθνική ομάδα. Η Ελλάδα επικράτησε στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας με 73-63 της Βουλγαρίας στο πλαίσιο του 8ου ομίλου. Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική, η Βοσνία, στην Τούζλα την ερχόμενη Δευτέρα (24/2).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και δυσκολεύτηκε, είχε εξαιρετικό φινάλε στο παιχνίδι φτάνοντας στην πρώτη της νίκη. Η Βουλγαρία κατάφερε να μειώσει σε 64-62 στο 37' όμως στο επόμενο τρίλεπτο σκόραρε μόλις μία βολή με την ελληνική ομάδα να έχει περισσότερες λύσεις και τρέχοντας επιμέρους 9-1 έφτασε στη νίκη.

Η Ελλάδα επικράτησε κοντά στο καλάθι καθώς αφενός πήρε τη «μάχη» των ριμπάουντ έχοντας 35 έναντι 27, ενώ βρήκε 32 πόντους μέσα στη ρακέτα, με τους Βούλγαρους να έχουν 24.

Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 19 πόντους ενώ είχε ακόμα και 5 ασίστ και ακολούθησε ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 13 πόντους. Για τη Βουλγαρία ο Ντίμιταρ Ντιμίτροφ τελείωσε με 15 πόντους και ο Ντι Μποστ με 14, ωστόσο «σπατάλησε» κάποιες από τις τελευταίες επιθέσεις της Βουλγαρίας.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης με τους Βούλγαρους να παίρνουν δύο φορές προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Ωστόσο η ελληνική ομάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας μικρό προβάδισμα (19-17).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την Ελλάδα όμως να βρίσκει επιθετικές λύσεις στους Μποχωρίδη και Καββαδά και να ολοκληρώνει το ημίχρονο με 40-34.

Η ελληνική άμυνα βελτιώθηκε στην τρίτη περίοδο με την Εθνική να έχει σταθερά το προβάδισμα που στο 25' έφτασε στο +9  με τον Κατσίβελη να κάνει το σκορ 49-40. Αυτή η διαφορά ασφαλείας διατηρήθηκε μέχρι και τα μέσα της τέταρτη περιόδου με τον Λαρεντζάκη να κάνει στο 34' το σκορ 62-52. Σε εκείνο το σημείο ωστόσο η Βουλγαρία προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της και με τον Μποστ να σκοράρει δύο φορές πίσω από τα 6,75μ. ροκάνισε τη διαφορά με τον Ντιμίτροφ να μειώνει σε 64-62 στο 37'. Η Ελλάδα ωστόσο αντέδρασε, βρήκε λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ και διατήρησε το προβάδισμά της. Στα 37'' για το τέλος ο Κατσίβελης με τρίποντο ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη (73-62) που ήρθε με 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Μποχωρίδης 19 (3), Χρυσικόπουλος 13 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 5 (1), Μαργαρίτης 5, Αγραβάνης 5, Κασελάκης 5 (1), Καββαδάς 7, Λαρεντζάκης 7 (1), Μάντζαρης, Σαλούστρος, Σκορδίλης.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μπαρτσόφσκι): Αβράμοφ 1, Μποστ 14 (4), Ντιμιτρόφ 15 (3), Κοστόφ 3 (1), Μίντσεφ 10 (1), Γκεοργκίεφ 2, Ιβάνοφ , Μαρίνοφ 10 (2), Βακλίνοφ 8, Ζαχάριεφ.