Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Χάνλαν που σημείωσε 35 πόντους, ο Άρης νίκησε με 81-71 τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο «Nick Galis Hall» για την πρώτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League, παρότι βρέθηκε πίσω ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι «κίτρινοι» έκαναν επιμέρους σκορ 57-28 φτάνοντας στην επικράτηση. Η συγκινητική στιγμή που ξεχώρισε πάντως και ήταν εκείνη της βράβευσης του Δημήτρη Πρίφτη από την ΚΑΕ Άρης. Την αναμνηστική πλακέτα στον τεχνικό του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ παρέδωσε ο πιστός φίλαθλος των «κίτρινων», Γιάννης Πριονίδης.

Οι επιθετικές λύσεις του Ολιβιέ Χάνλαν ήταν εκείνες που έδωσαν το αρχικό προβάδισμα στον Άρη και κυρίως ρυθμό μετά το νευρικό ξεκίνημα των δύο ομάδων που έβρισκαν με δυσκολία στόχο από τα 6.75. Με τους Οκάρο Γουάιτ και Χάουαρντ Σαντ Ρος ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου ανέβασε το ρυθμό του και κατάφερε να περάσει μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι», ήταν περισσότεροι συγκεντρωμένοι στην άμυνα τους και είδαν τον Νεμάνια Νέντοβιτς να συνδέεται με το καλάθι. Μάλιστα, με τον Σέρβο γκαρντ το «τριφύλλι» ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (28-17) που στη συνέχεια έφτασε και τους 13 (34-21), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Οκάρο Γουάιτ στο 16’. Οι παρατηρήσεις του Γιάννη Καστρίτη στους παίκτες του δεν είχαν αποτέλεσμα στο παρκέ. Εκεί ο Άρης είχε επιθετικό πρόβλημα, με συνέπεια χάσει την ισορροπία του στις δύο πλευρές του γηπέδου και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ να κάνει συνεχώς το έργο του πιο εύκολο. Η είσοδος του Λευτέρη Μποχωρίδη βοήθησε στη δημιουργία των «πράσινων» οι οποίοι πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 43-24, 6/23 τρίποντα αλλά και 100% ευστοχία στα σουτ δύο πόντων (9/9) δείχνοντας ότι έχει τον πρώτο λόγο για την επικράτηση.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε για τα καλά. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στα ριμπάουντ και στην επίθεση ο Χάνλαν έκανε τα πάντα. Οι παίκτες του Καστρίτη κυριάρχησαν απόλυτα κάνοντας επιμέρους σκορ 31-14 στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας στους δύο (55-57). Με την εκκίνηση της τέταρτης περιόδου οι «κίτρινοι» έφεραν το ματς στα ίσια (57-57) με τον Σακούρ Τζούστον ανατρέποντας πλήρως το σκηνικό το οποίο είχε δημιουργηθεί στο πρώτο μέρος. Τη σκυτάλη πήρε ο Όμηρος Νετζήπογλου που έβαλε μπροστά τον Άρη με 68-64 στο 37’ και τις δύο ομάδες να βαδίζουν σε… τεντωμένο σκοινί. Εκείνος που έμοιαζε ανεπηρέαστος και ασταμάτητος ήταν ο Χάνλαν ο οποίος τη στιγμή που η μπάλα… έκαιγε έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι, δίνοντας προβάδισμα με 72-66 στο 38’. Κάπου εκεί μπήκε τέλος στην υπόθεση νίκη αφού οι παίκτες του Άρη ολοκλήρωσαν την ανατροπή κυριαρχώντας απόλυτα στο δεύτερο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71.

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 3, Νετζήπογλου 13, Γουίλιαμς 9 (1), Χάνλαν 35 (4), Κώττας 7, Τζούστον 12, Φίνκε 2, Πουλιανίτης, Λόκετ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 12 (1), Παπαπέτρου 8, Γουάιτ 12 (2), Φλόιντ, Νέντοβιτς 10 (2), Μέικον 9, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Κασελάκης, Σαντ-Ρος 10 (2).