Έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 75-67 της Νταρουσάφακα στο ΟΑΚΑ για τη 12η αγωνιστική και πλέον έχουν ρεκόρ 6-6.

Οι «πράσινοι» παρότι προηγούνταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είδαν τους Τούρκους να ροκανίζουν τη διαφορά και εν τέλει να ισοφαρίζουν πέντε λεπτά πριν από το τέλος. Ωστόσο ένα επιμέρους σκορ 10-2 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο φινάλε τού έδωσε τη νίκη.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ παρότι έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ (27 έναντι 39) είχαν 19 ασίστ και μόλις 8 λάθη τη στιγμή που οι Τούρκοι τελείωσαν με 18 λάθη ενώ μοίρασαν 12 ασίστ. Οι γηπεδούχοι σούταραν 24/44 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 18/26 βολές.

Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Μήτογλου να δίνει σημαντικές λύσεις και να κάνει το 15-6 στο πεντάλεπτο. Οι Τούρκοι προσπάθησαν να κατεβάσουν τη διαφορά αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 22-16. Οι «πράσινοι» συντήρησαν αυτή τη διαφορά ασφαλείας και στο δεύτερο δεκάλεπτο ενώ δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +11 με τον Γκιστ να κάνει το 37-26. Με αυτή τη διαφορά πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 43-32.

Παρά τις προσπάθειες της Νταρουσάφακα να ροκανίσει τη διαφορά οι γηπεδούχοι παρέμεναν σε απόσταση ασφαλείας. Στο 25' ο Μήτογλου έκανε το 53-43 ενώ στο 27' ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 56-47. Στα επόμενα δυόμισι λεπτά όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 6-1 μειώνοντας έτσι σε 57-53.

Η αντεπίθεση των Τούρκων συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Σαβάς να φέρνει τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής (61-60) στο 32'. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι με την Νταρουσάφακα εν τέλει να ισοφαρίζει το παιχνίδι σε 65-65 στο 35'. Η εικόνα του αγώνα ωστόσο άλλαξε στη συνέχεια. Η άμυνα του Παναθηναϊκού δέχθηκε μόλις δύο πόντους, ενώ με ένα σερί 10-0 με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μήτογλου, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 75-65 μισό λεπτό πριν από το τέλος. Η Νταρουσάφακα ξανασκόραρε μόλις 26 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος με τον Ντάγκλας να γράφει το τελικό 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-32, 57-53, 75-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 2, Λάνγκφορντ 12, Παπαγιάννης, Λάσμε 4, Παππάς 9 (1), Γκιστ 15 (1), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 10 (12 ασίστ), Αντετοκούνμπο 1, Μήτογλου 20 (1).

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): ΜακΚάλουμ 11, Κοσούτ, Ντεμίρ, Κιντ, Οζντεμίρογλου, Σαβάς 4, Μπράουν 10 (1), Ντάγκλας 15 (1), Πέινερς 6, Ντίμπλερ 5 (1), Έβανς 6, Έρικ 10 (10 ριμπ.).