Με τον Χόλις Τόμπσον να είναι εξαιρετικός και την ομάδα του συνολικά να... πατάει γκάζι στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έκλεισε με νίκη στο ΣΕΦ επί του Πανιωνίου Βίκος Cola (87-65) το 2017.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 20-6, που μετέτρεψε το 50-45 σε 70-51 έβαλαν τις βάσεις της επικράτησης τους. Κορυφαίος του Ολυμπιακού, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Γιώργο Πρίντεζη, Νίκολα Μιλουτίνοφ, Βαγγέλη Μάντζαρη και Δημήτρη Αγραβάνη, ήταν ο Χόλις Τόμπσον με 24 πόντους με 6/9 τρίποντα. Από τους «κυανέρυθρους» προσπάθησε περισσότερο ο Ντέγιαν Κράβιτς, που σκόραρε 13 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν τον αγώνα με δύο τρίποντα του Κάιλ Ουίλτζερ και ένα του Μπράιαν Ρόμπερτς και προηγήθηκαν με 13-0 στο πρώτο τρίλεπτο. Ο Πανιώνιος Βίκος Cola, ωστόσο, σταδιακά άρχισε να ισορροπεί την κατάσταση και με πρωταγωνιστές τους Κράβιτς, Σλάβεν Τσούπκοβιτς και δύο σερί καλάθια του Νίκου Δίπλαρου, ισοφάρισε σε 41-41, με 2’ και 26’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Ουίλτζερ, Τόμπσον, ξέφυγε με 47-41, 1’ και 17’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Οι «ερυθρόλευκοι» με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με σερί 9-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου, ανέβασαν την διαφορά στους 14 (59-45) στο 25’. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δύο σερί καλάθια του Τζαμέλ ΜακΛιν, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά άνω των 20 πόντων (67-48) με 2’ και 42’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Με τον Τόμπσον να έχει βρει ρυθμό και δύο τρίποντα του, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο 35’ και με διαφορά 26 πόντων (83-57), που ήταν η μεγαλύτερη που πήραν στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 50-45, 70-51, 87-65.

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Πανιωνίου Βίκος Cola): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του και την ως τώρα πορεία του στην Ευρώπη. Μας εκπροσωπεί επάξια και του ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Υπάρχει φυσικά το δεδομένο της διαφοράς δυναμικότητας. Σαφώς και δεν πρόκειται για έναν από τους τελικούς μας, που έρχονται, αλλά δεν ήρθαμε για να βγάλουμε την υποχρέωση. Ήρθαμε για να είμαστε ανταγωνιστικοί. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και ταχύτητα σε άμυνα κι επίθεση. Κατά διαστήματα κάναμε αυτό που μπορούσαμε».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Κλείνει το 2017 με ένα παιχνίδι στο οποίο ήμασταν αρκετά καλοί, όχι σε όλη τη διάρκειά του. Αρχίσαμε συγκεντρωμένοι, πήραμε μια διαφορά 13-0, αλλά χαλαρώσαμε στην άμυνα κυρίως και δεχτήκαμε 45 πόντους στο ημίχρονο. Μετά το ημίχρονο ήμασταν πιο σταθεροί, κάναμε ένα πολύ καλό τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο όπου δεχτήκαμε 20 πόντους συνολικά. Είχαμε καλές συνεργασίες και πήραμε μια εύκολη νίκη.

Καλή συνέχεια στον Πανιώνιο κι εύχομαι να πετύχει τους στόχους του. Είμαστε μέσα στους στόχους μας, θέλω να έχουμε υγεία για το 2018. Η ομάδα έχει 16 παίκτες στο ρόστερ, αλλά είχαμε σήμερα μόνο εννιά διαθέσιμους. Ο Ρόμπερτς ένιωσε ένα σφίξιμο στον δικέφαλο και δε θέλαμε να το ρισκάρουμε. Θα δούμε τι έχει. Θέλουμε να επιστρέψουν οι τραυματίες και να συνεχίσουμε να παλεύουμε για τους στόχους μας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο για το 2018».

Για την αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο και αν θα επιστρέψουν σε αυτή κάποιοι από τους τραυματίες: «Σίγουρο δεν είναι τίποτα, εξαρτάται πώς θα ανταποκριθούν σε κάποια τεστ που θα κάνουμε. Κανείς δεν ξέρει. Προσπαθούμε να έχουμε όσο περισσότερους παίκτες γίνεται με την Αρμάνι. Το πιο σημαντικό είναι πως δεν μεμψιμοιρούμε για τους τραυματισμούς. Παλεύουμε όλα τα παιχνίδια και παρότι έχουμε τόσες ελλείψεις η ομάδα είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο και συνεχίζει να μάχεται».