Το κυνήγησε για 45 λεπτά όμως ο Ολυμπιακός δεν πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στη Ρεάλ και υποχρεώθηκε στην τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα του -μετά από εκείνες από την Μπασκόνια και τη Βαλένθια- με 82-86 στην παράταση. Οι Μαδριλένοι φεύγουν από την Ελλάδα κάνοντας το 2/2 μέσα από παιχνίδια που κρίθηκαν με πανομοιότυπο τρόπο αφού είχαν επιβληθεί και του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ σε ματς με διπλή παράταση την Τρίτη. Για τον Ολυμπιακό αυτή ήταν η πέμπτη ήττα του σε οχτώ ματς στο ΣΕΦ και βρίσκεται πια στο 7-7.

Ο Χασάν Μάρτιν ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού με 18 πόντους και 8/12 σουτ, ενώ 18 είχε και ο Σακίλ ΜακΚίσικ ενώ 11 με επτά ασίστ και πέντε ριμπάουντ είχε ο Κώστας Σλούκας. Για τη Ρεάλ ο Λαπροβίτολα είχε 19 πόντους ενώ σημείωσε κρίσιμες βολές στην παράταση αλλά ο Ράντολφ αποχώρησε και εκφράζονται φόβοι για σοβαρό τραυματισμό. Η ελληνική ομάδα θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει τη νίκη αν ήταν πιο εύστοχη από την περίμετρο. Εκτέλεσε με 24% από το τρίποντο ενώ η Ρεάλ είχε ποσοστό 40,6%.

Η πρώτη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη με τη Ρεάλ να μην παίρνει προβάδισμα μεγαλύτερο των τριών πόντων. Ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου έκανε το 12-12 στο 8' με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς πόντο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου (19-19), όταν ο Ολυμπιακός με ένα σερί 8-0 κατάφερε να ξεφύγει με 27-19 (17'). Οι Ισπανοί ωστόσο βρήκαν γρήγορα λύσεις και απάντησαν με ένα σερί 9-0 για να προηγηθούν με 28-27. Στο τέλος του ημιχρόνου ένα τρίποντο του Γιούλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Ρεάλ (30-31).

Παρά τη νωθρή εκκίνηση του στο δεύτερο ημίχρονο (32-37 στο 23'), ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν για να φέρει το παιχνίδι στο ισόπαλο 39-39 στα μισά της τρίτης περιόδου. Με την αγωνιστική αφύπνιση του Χασάν Μάρτιν, το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και έφτασε στο 16-4 για το 48-41 του 28'. Η Ρεάλ όμως όπως και στη δεύτερη περίοδο, επέστρεψαν γρήγορα (51-49 στο 30') και μπαίνοντας με ένα 11-4 στην τέταρτη περίοδο προηγήθηκαν με 60-55. Παρότι δεν έβρισκε λύσεις από μακριά όμως, ο Ολυμπιακός παρέμεινε στη διεκδίκηση της νίκης (67-69 στο 38'). Ακολούθησαν εκατέρωθεν επιθέσεις χωρίς σκορ και στα 29'' με βολές του Σλούκα έγινε το 69-69. Ο ΜακΚίσικ έκλεψε την μπάλα στην κατοχή της Ρεάλ αλλά ο Σλούκας δεν κατάφερε να σημειώσει το καλάθι της νίκης για τον Ολυμπιακό κι έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Τέσσερις πόντοι του Λαπροβίτολα έβαλαν τη Ρεάλ μπροστά με πέντε (71-76) μετά από δύο λεπτά στην παράταση αλλά ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι εκεί, με βολές του ΜακΚίσικ και καλάθι του Μάρτιν σε ένα λεπτό (76-76 στο 43'). Ο Αμερικανός έδωσε στον Ολυμπιακό και το προβάδισμα (81-79 στα 45'') αλλά με τρίποντο του Γιουλ η Ρεάλ ήταν και πάλι μπροστά (81-82 στα 31''). Ακολούθησε ένα λάθος του Μάρτιν και με δύο βολές του Λαπροβίτολα έγινε το 81-84 στα 12''. Η Ρεάλ έκανε την επιλογή του φάουλ και ο Σλούκας έκανε στα 9'' το 82-84 με 1/2 βολές. Ακολούθησε νέο φάουλ με τον Λαπροβίτολα και πάλι εύστοχο από τη γραμμή του φάουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 82-86.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69 (κ.δ.), 82-86 (παρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 6, Σπανούλης 5 (5ασ.), Σλούκας 11 (5ρ, 7ασ.), Μάρτιν 18 (6ρ.), Βεζένκοφ 7 (1τρ.), Παπανικολάου 3 (1τρ.), Ζαν-Σαρλ 7 (1τρ.), Τζένκινς, Έλις 7, ΜακΚίσικ 18 (1τρ.).

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1τρ.), Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 3 (1τρ.), Αμπάλδε 4, Λαπροβίτολα 19 (3τρ, 6ασ.), Ντεκ 2, Γκαρούμπα 1, Κάρολ 8 (2τρ.), Ταβάρες 13 (10ρ, 5κοψ.), Γιουλ 10 (3τρ.), Τόμπκινς 15 (3/3δ, 3/3τρ, 4ρ, 4ασ.), Τέιλορ 2.