«Πράσινη» νίκη επί του ανταγωνιστικού Προμηθέα
Κατηγορία : Game Report | 13-04-2019

Ο Προμηθέας μείωσε στο ΟΑΚΑ σε 72-71 στο 36’, αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με επιμέρους σκορ 15-5 έως την λήξη της αναμέτρησης, επιβλήθηκε με 87-76 και έφτασε τις 23 νίκες στις 24 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League.

Ο Νικ Καλάθης με 19 πόντους και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των «πρασίνων» με τους Ιωάννη Παπαπέτρου (16 πόντοι με 4/4 τρίποντα), ΝτεΣόν Τόμας (13 πόντοι με 2/3 τρίποντα) να τον ακολουθούν. Ο Οκτάβιους Έλις τελείωσε με νταμπλ νταμπλ (16 πόντοι και 17 ριμπάουντ) την συνάντηση για την ομάδα της Πάτρας.

Ο Προμηθέας με πιεστική άμυνα είχε τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο. Με τρία σερί τρίποντα στα τελευταία δυόμιση λεπτά του δεκάλεπτου, δύο από τον Λεωνίδα Κασελάκη και ένα από τον Λάνγκστον Χολ, τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +7 (21-14). Με τρεις πόντους του Ρίον Μπράουν, η ομάδα της Πάτρας αύξησε το προβάδισμα της, στους οκτώ (28-20) με 6’ και 45’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε και με σερί 8-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Νικ Καλάθη, ισοφάρισε σε 28-28 στο 15’. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα τους και με νέο σερί, 10-0 αυτή την φορά, που άρχισε με τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι, ξέφυγαν με 38-30, με 1’ και 27’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Προμηθέας απάντησε με σερί 6-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τόνι Μέϊερ και πλησίασε στο καλάθι (38-36) στα πρώτα δευτερόλεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Με δύο σερί καλάθια του Έλις, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο, στον πόντο (44-43), 3’ και 37’’ μετά την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» αντέδρασε γρήγορα και με σερί 11-0 που ολοκληρώθηκε με δύο τρίποντα του Παπαπέτρου, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (55-43) με 3’ και 48’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας, ωστόσο, δεν έχασε την επαφή με το σκορ και με πρωταγωνιστές τους Μπράουν, Κασελάκη, μείωσε στους πέντε (60-55) με το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Με δύο σερί καλάθια του Έλις, ο Προμηθέας πλησίασε στον πόντο (66-65) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της τέταρτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, όμως, με νέο σερί, 7-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Καλάθη, ξέφυγε και πάλι (72-65) 5’ και 26’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Η ομάδα της Πάτρας επέμεινε και δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, από τους Ολεξάντρ Λίποβι, Μπράουν μείωσε ξανά στον πόντο (72-71) με 4’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν και αυτή την φορά άμεση. Με σερί 8-0 με δύο τρίποντα του Τόμας, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε με 9 (80-71), 2’ και 58’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης και ο Παπαπέτρου με τρίποντο «σφράγισε» τη νίκη του (85-74), με 1’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 38-34, 60-55, 87-76.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Εύχομαι να έχει καλή πορεία κόντρα στην Ρεάλ. Μακάρι να εκπροσωπήσει την χώρα μας στο Φάιναλ Φορ και να το κατακτήσει.

Εμείς το τελευταίο διάστημα δεν παίζαμε το μπάσκετ που θέλαμε, αλλά σήμερα ήταν διαφορετικά. Απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα, μια γεμάτη ομάδα, δεν είχαμε άγχος και ήρθαμε για να κερδίσουμε. Και με 30 να χάναμε ήρθαμε γι' αυτό. Συγχαρητήρια και στους παίκτες μου. Με τον Πανιώνιο θα πρέπει να παίξουμε με τον ίδιο τρόπο και να δούμε που θα καταλήξουμε. Στόχος μας είναι η τετράδα».

Ρικ Πιτίνο (προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Είμαστε ευχαριστημένοι που κερδίσαμε αλλά εντυπωσιάστηκαν περισσότερο με τον Προμηθέα παρά με την δική μας ομάδα. Έπαιξαν με πάθος και ο προπονητής του μου θύμισε τον Μπομπ Χόκινς από τη Βιρτζίνια που είχε απίστευτο πάθος και απίστευτη δίψα. Απολαμβάνω να βλέπω τέτοιους προπονητές.

Η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και ο πρόεδρος του κ. Μάνος Παπαδόπουλος βράβευσαν στην ανάπαυλα του αγώνα τον παλαίμαχο παίκτη της ομάδας Γιώργο Καλαϊτζή, στο πλαίσιο της επετείου συμπλήρωσης 100 ετών από την ίδρυση του τμήματος μπάσκετ των «πρασίνων»

Βέβαια είναι σπάνιο να εντυπωσιάζομαι από άλλες ομάδες, μιας και η ομάδα μου με εντυπωσιάζει συνέχεια από την ημέρα που ήρθα. Το πρώτο ημίχρονο μου θύμισε τον Παναθηναϊκό που είχα δει πριν έρθω στην Ελλάδα. Άμυνα που δεν μας έβγαζε στον αιφνιδιασμό. Στο πρώτο μέρος είχαμε μόλις 3/9 αιφνιδιασμούς.

Μόλις τους είπα ότι αν παίζουμε έτσι θα μας «σκουπίσει» η Ρεάλ, στην τρίτη περίοδο κάναμε 8/11 αιφνιδιασμούς. Αυτό το καταφέρνεις μόνο μέσω καλής άμυνας και ριμπάουντ. Πήραμε μαθήματα σήμερα μέσω της νίκης μας και αυτό είναι πάρα πολύ καλό».

Για την πιεστική άμυνα που έπαιξε η ομάδα της Πάτρας: «Οι δικαιολογίες είναι σημάδι αδυναμίας. Δεν μ' αρέσει η ομάδα μου να είναι αδύναμη. Όταν σε πιέζουν πρέπει να επιτίθεσαι. Αυτή είναι η λύση. Αυτό πρέπει να κάνουμε πάντα.

Ο Προμηθέας ήταν ο λόγος που δεν παίξαμε καλά. Όχι γιατί σκεφτόμασταν τα ματς με την Ρεάλ. Ο κόουτς Γιατράς με εντυπωσίασε. Είχε πάθος και «φλόγα». Τίποτα δεν με εξέπληξε. Απλά ο Προμηθέας έπαιζε πολύ καλά το πικ εν ρολ, εμείς δεν το αντιμετωπίζαμε σωστά με τους ψηλούς μας.

Έκαναν βασικά πράγματα αλλά τα έκαναν πολύ σωστά. Δεν είχαν πολλά συστήματα, αλλά αυτά που έκαναν τα εκτέλεσαν πάρα πολύ καλά. Ο Έλις πήρε 17 ριμπάουντ και έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση, μπράβο του. Όταν σουτάρεις με ποσοστό 36% θα έπρεπε να πάρουμε επιθετικά ριμπάουντ. Οι ψηλοί μας δεν τα πήραν».