Το Περιστέρι Winmasters αποδείχθηκε στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» πιο «σκληρό» από την καλύτερη άμυνα της EKO Basket League, εκείνη του Ρεθύμνου Cretan Kings και επιβλήθηκε με 71-61 της κρητικής ομάδας. Οι «κυανοκίτρινοι» έφτασαν τις δέκα νίκες στις πρώτες 15 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος και συνεχίζουν στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Ο Στίβεν Γκρέϊ με 20 πόντους με 4/8 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος του Περιστερίου Winmasters. Ο Γιάννης Αγραβάνης ήταν εκείνος που «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας της «δυτικής όχθης» με τρίποντο 44’’ πριν την λήξη του ματς (69-61), ενώ ο 19χρονος Ζώης Καράμπελας σκόραρε 5 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ σε 21’ συμμετοχής.

Η κρητική ομάδα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα δέκα παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που πήρε (14-4) και τα τέσσερα λιγότερα λάθη που έκανε (13-9) σε σχέση με τους «κυανοκίτρινους». Ο Κόνερ Φράνκαμπ (21 πόντοι με 3/8 τρίποντα) και ο Τζόσουα Κάρτερ (17 πόντοι με 4/7 τρίποντα) προσπάθησαν περισσότερο για το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Το Περιστέρι Winmasters επέβαλλε τον ρυθμό του μετά το πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης και με σερί 9-0 με δύο καλάθια του Γιανίκ Μορέϊρα, ξέφυγε με 15-7, 2’ και 37’’ πριν το τέλος της πρώτης περίοδου. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «κυανοκίτρινους» στο +9 (19-10), ύστερα από τρίποντο του Ουίλιαμ Χάτσερ στο τελευταίο λεπτό της περιόδου.

Το Περιστέρι Winmasters συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση και ύστερα από δύο σερί καλάθια του Μορέϊρα και ένα του Χρήστου Σαλούστρου, προηγήθηκε με 13 πόντους (30-17) στο 16’. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ένταση της άμυνας τους και με 10 πόντους με τρία τρίποντα του Φράνκαμπ και επιμέρους σκορ 14-2, μείωσαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου την διαφορά στον πόντο (32-31).

Το Ρέθυμνο Cretan Kings συνέχισε την αντεπίθεση του στο δεύτερο μέρος και με τρίποντο του Κάρτερ και καλάθι του Γουέσλι Γκόρντον προσπέρασε με 36-35, στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου. Το Περιστέρι Winmasters, όμως, αντέδρασε άμεσα και με δύο τρίποντα των Γκρέϊ και ένα του Μόουζες Κίνγκσλεϊ προηγήθηκε με επτά (45-38) στο 26’.

Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Καράμπελα και δύο καλάθια των Κωνσταντίνου Γόντικα, Χρήστου Σαλούστρου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (52-42) στο 28’.

Με τους Γόντικα, Καράμπελα να συνεχίζουν να δίνουν λύσεις και τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, το Περιστέρι Winmasters, προηγήθηκε με 14 (62-48) στο 33’. Με πρωταγωνιστή τον Γκόρντον, η κρητική ομάδα μείωσε μέχρι τους πέντε (66-61), με 2’ και 27’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης, αλλά ο Γιάννης Αγραβάνης με τρίποντο (69-61), 45’’ πριν την λήξη, έγειρε οριστικά την... πλάστιγγα υπέρ των «κυανοκίτρινων».

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61.

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη δίκαιη νίκη. Ήταν ένα από τα παιχνίδια που δεν είχαμε κυκλώσει, αλλά βάση της απόδοσης μας, πιστεύαμε ότι αν ελέγχαμε τον αριθμό των κατοχών και μέναμε κοντά στο σκορ, ίσως το κλέβαμε! Το Περιστέρι όμως έχει ποιότητα και βάθος και μας τιμώρησε.

Προσπαθήσαμε, αλλά καμιά φορά οι αριθμοί λένε την αλήθεια. Είχαμε 13 άστοχες ελεύθερες βολές και σουτάραμε με 26% στα τρίποντα, ενώ από την θέση «4» που παραδοσιακά σουτάρουμε καλά είχαμε 0/10 τρίποντα. Αυτοί οι δυο παράγοντες είναι που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος».

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Περιστερίου Winmasters): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη και στο Ρέθυμνο για όσα έχει πετύχει. Είναι μια σκληρή ομάδα που ξέρει να παίζει αποτελεσματικά. Κερδίζαμε σημαντικές διαφορές μέσα στο ματς και τις χάναμε γιατί δεν ήμασταν συμπαγείς στην άμυνα και στις αρχές που διέπουν το παιχνίδι μας.

Το Ρέθυμνο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κάλυψε μια διαφορά 13 πόντων με τρία τρίποντα λόγω του Φράνκαμπ. Στο δεύτερο ημίχρονο περιορίσαμε τα ατού τους εκτός από τον Κάρτερ και κερδίσαμε το παιχνίδι».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Ρεθύμνου Βαγγέλης Ζιάγκος, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη δίκαιη νίκη. Ήταν ένα από τα παιχνίδια που δεν είχαμε κυκλώσει, αλλά βάση της απόδοσης μας, πιστεύαμε ότι αν ελέγχαμε τον αριθμό των κατοχών και μέναμε κοντά στο σκορ, ίσως το κλέβαμε! Το Περιστέρι όμως έχει ποιότητα και βάθος και μας τιμώρησε». Και κατέληξε: «Προσπαθήσαμε, αλλά καμιά φορά οι αριθμοί λένε την αλήθεια. Είχαμε 13 άστοχες ελεύθερες βολές και σουτάραμε με 26% στα τρίποντα, ενώ από την θέση «4» που παραδοσιακά σουτάρουμε καλά είχαμε 0/10 τρίποντα. Αυτοί οι δυο παράγοντες είναι που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος».