Με κορυφαίο τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη και πολύ καλή άμυνα στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός πέτυχε επί της πρωταθλήτριας Πολωνίας Τουρόφ (79-69) την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας, στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου.

Ο Μαυροκεφαλίδης με 21 πόντους πέτυχε ρεκόρ προσωπικής καριέρας στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση και οδήγησε τους «πράσινους» στην πρώτη ευρωπαϊκή νίκη τους για την φετινή σεζόν μακριά από το ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και κατάφερε να περιορίσει τον «κινητήριο μοχλό» των γηπεδούχων Μάρντι Κόλινς.

Με σερί 12-0 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 20-13 στο 8’ και αύξησε το προβάδισμα του σε διψήφιο επίπεδο στο 14’ (35-24). Με την ίδια διαφορά των 11 πόντων (44-33) τελείωσαν οι «πράσινοι» το πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο με πρωταγωνιστές τους Μαυροκεφαλίδη, Τζέιμς Γκιστ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» στο +10 (61-51).

Με σερί 10-0 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε έξι λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης με διαφορά 23 πόντων (78-55), που ήταν η μεγαλύτερη η οποία πήρε στην συνάντηση και παρά την χαλάρωση του τελευταίου δίλεπτου, έφτασε με άνεση στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 33-44, 51-61, 69-79.

ΤΟΥΡΟΦ (Ραΐκοβιτς): Κόλινς 6, Κούλιγκ 11 (1), Σιλίνσκι 8 (2), Κάρολακ 5 (1), Γιάραμαζ, Ντίλεβιτς, Μολντοβεάνου 5 (1), Νίκολιτς 6, Τέιλορ 13, Ράιτ 13 (1), Ζιγκεράνοβιτς 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ, Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 6, Παππάς 14 (1), Μαυροκεφαλίδης 21 (1), Διαμαντίδης 6 (1), Γκιστ 16 (3), Μπατίστα 4, Μπλουμς 6 (2), Ράιτ 5.

«Κλειδί ότι δεν τους επιτρέψαμε το τρανζίσιον»

«Κλειδί» της νίκης του Παναθηναϊκού ήταν η πολύ καλή άμυνα του σύμφωνα με τον προπονητή του Ντούσκο Ιβάνοβιτς: «Είμαι χαρούμενος καθώς πήραμε τη νίκη σε αυτό το σημαντικό για εμάς παιχνίδι. Γενικά ήμασταν καλοί στην άμυνα και δείξαμε χαρακτήρα. Η Τουρόβ είναι από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη σε ό,τι αφορά το τρανζίσιον παιχνίδι. Σήμερα καταφέραμε να μην τους το επιτρέψουμε και νομίζω πως αυτό ήταν το κλειδί για να πάρουμε τη νίκη». «Δεν μου άφησε καλό συναίσθημα το φινάλε του αγώνα λόγω της εικόνας που παρουσιάσαμε στο τελευταίο τετράλεπτο, διάστημα κατά το οποίο δεν παίξαμε καθόλου καλά», επισήμανε ακόμη, ο κόουτς των «πρασίνων».