Μικρές διαφορές σε σχέση με το παιχνίδι της Τετάρτης είχε να παρουσιάσει το σημερινό μεταξύ του Ολυμπιακού και του Αρη, ωστόσο ανέδειξε αξιοσημείωτα ομαδικά και ατομικά επιτεύγματα, θετικά και αρνητικά.

*Ο Γιώργος Πρίντεζης σημειώνοντας 14 πόντους έσπασε το “φράγμα” των 2.500 πόντων (έχει 2.511) στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Χρειάστηκε 255 παιχνίδια για να τα καταφέρει έχοντας μέσο όρο 9,84.

*Το σημερινό παιχνίδι, ήταν το 150ό του Κώστα Σλούκα με τη φανέλα του Ολυμπιακού στην κατηγορία.

*Ευστοχώντας τρεις φορές σε σουτ δύο πόντων ο Βασίλης Σπανούλης έφτασε τα 894 στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ και ανέβηκε στη 12η θέση της σχετικής λίστας, αφήνοντας πίσω του τον Μιχάλη Κακιούζη (892) και “πιάνοντας” τον Φραγκίσκο Αλβέρτη (894).

*Με τα τρία αμυντικά ριμπάουντ που “κατέβασε” ο Μπράιαντ Ντάνστον έφτασε τα 200 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

*Σημειώνοντας 13 πόντους, ο Ματ Λοτζέσκι ξεπέρασε τους 600 στην κατηγορία.

*109 παιχνίδια στο ελληνικό πρωτάθλημα μετράει πια ο Μπρεντ Πέτγουεϊ που μπήκε στην πρώτη 50άδα των ξένων παικτών από το 1992. Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού “έπιασε” στην 47η θέση τους Ιμπραίμ Κουτλουάι και Ιβάν Ζορόσκι, αφήνοντας πίσω του, τους Τζούρο Οστοϊτς και Τζέιμς Φόρεστ.

*Για τον Ολυμπιακό, η σημερινή νίκη έδωσε συνέχεια σε δύο σερί που αφορούν στα πλέι οφ. Συμπλήρωσε 21 διαδοχικές νίκες -ανεξαρτήτως έδρας- στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης. Τελευταία ήττα του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ ήταν εκείνη που γνώρισε στο κλειστό του Αγίου Θωμά στις 18 Μαίου 2008 από το Μαρούσι με 86-75 (Στίβενσον 21, Μιλισάβλιεβιτς 20 - Γκριρ 17, Μπλάκνεϊ 11).

*Για να βρούμε δε, την τελευταία εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού για τα ημιτελικά των πλέι οφ θα πρέπει να γυρίσουμε 15 χρόνια πίσω, στη σειρά κόντρα στον ΠΑΟΚ του 2000 όταν έχασε στο ΣΕΦ με 66-69 (Τάρλατς 16, Θ.Εντουαρντς 13 - Μ.Εντουαρντς 25, Αλεξάντερ 15). Εκτοτε οι ερυθρόλευκοι μετρούν 27 διαδοχικές εντός έδρας νίκες σε αυτήν τη φάση των πλέι οφ.

*Ο Ολυμπιακός μεταξύ άλλων σήμερα, είχε να παρουσιάσει εξαιρετική ευστοχία στα τρίποντα σημειώνοντας μάλιστα την καλύτερη φετινή, εντός έδρας επίδοση του ως προς το πρωτάθλημα. Είχε 10/19 (52,63%) ενώ η προηγούμενη καλύτερη ήταν εκείνη των 9/20 (45% του παιχνιδιού με τον Πανιώνιο).

*Η σημερινή εμφάνιση των ερυθρόλευκων είχαν να παρουσιάσει ένα ακόμη ομαδικό ρεκόρ και αυτό ήταν τα 13 κλεψίματα τους, ένα περισσότερο από την προηγούμενη καλύτερη επίδοση τους, στα εντός έδρας παιχνίδια με Κολοσσό H Hotels και ΑΕΝΚ Δημούλας.

*Στον αντίποδα, σημειώνοντας 14 πόντους στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τη χειρότερη εντός έδρας επίδοση του. Τόσους είχε σημειώσει στην τρίτη περίοδο των αγώνων του ΣΕΦ με Κόροιβο -στην κανονική περίοδο- και ΑΕΝΚ Δημούλας καθώς και στην τέταρτη περίοδο του αγώνα με τον ΠΑΟΚ.

300 ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ Ο ΧΑΡΙΣΗΣ

Παρά τη νέα μεγάλης έκτασης ήττα, για τον Αρη προέκυψαν μερικά αξιοσημείωτα ατομικά στατιστικά δεδομένα. Σημαντικότερο όλων αυτό του Κώστα Χαρίση που μαζεύοντας σήμερα δύο επιθετικά ριμπάουντ συμπλήρωσε τα 300 στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ακόμη ο έμπειρος σέντερ με τους επτά πόντους που σημείωσε, ξεπέρασε τους 400 με τον Αρη στο πρωτάθλημα.

*Ολοταχώς προς τους 1.000 πόντους βαδίζει ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ. Ο 19χρονος φόργουορντ με τους 17 που είχε σήμερα στο ΣΕΦ, ξεπέρασε τους 900.

*Με τα πέντε ριμπάουντ που μάζεψε, ο Τόρεϊ Τόμας ξεπέρασε τα 100.

*Για τον Αρη πάντως η σημερινή ήττα, έδωσε συνέχεια σε αρκετά αρνητικά σερί. Πέραν εκείνου κόντρα στον Ολυμπιακό στα πλέι οφ τόσο συνολικά (οι ερυθρόλευκοι μετρούν πλέον 11 συνεχόμενες νίκες) όσο και εκτός έδρας (οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 13/13 στην έδρα τους από το 1992), έδωσε συνέχεια και σε δύο ακόμη σερί. Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του Αρη -ανεξαρτήτως έδρας- στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ. Η τελευταία του νίκη για τα ημιτελικά ήταν στο τρίτο παιχνίδι της σειράς του 2007, εντός έδρας με τους ερυθρόλευκους και σκορ 81-71 (Μάσεϊ 20, Ουϊλκινσον 15 - Πεν 18, Ματσιγιάουσκας 13). Ακολούθησαν δύο ήττες σε εκείνη της σειρά, δύο “σκούπες” τις σεζόν 2008-2009, 2010-2011 και το ως τώρα 0-2 κόντρα στον Ολυμπιακό φέτος. Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος, δηλαδή από το 1992, ο Αρης ουδέποτε νίκησε εκτός έδρας για τα ημιτελικά των πλέι οφ μετρώντας πλέον 11 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια ως φιλοξενούμενος.

*Οι “κίτρινοι” σημείωσαν σήμερα στο ΣΕΦ τη χειρότερη φετινή επίδοση τους στα δίποντα. Αυτό το 35,13% (είχαν 13/37) είναι χαμηλότερο από το αντίστοιχο ποσοστό των προηγούμενων 30 αγώνων τους στο πρωτάθλημα. Η προηγούμενη χειρότερη επίδοση ήταν το 36,84% (14/38) του εκτός έδρας αγώνα με τον Κολοσσό H Hotels.

*Οι 31 πόντοι που δέχτηκε ο Αρης στην τρίτη περίοδο αποτελούν ισοφάριση της χειρότερης φετινής αμυντικής επίδοσης τους σε ένα δεκάλεπτο, αφού τόσους είχαν δεχτεί πριν δύο μέρες, στην πρώτη περίοδο του πρώτου αγώνα με τον Ολυμπιακό.