Έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ο Ολυμπιακός συνέχισε νικηφόρα και στην πέμπτη αγωνιστικής της Betshop Basket League επικρατώντας με 102-63 του Λαυρίου Aegean Cargo.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν για πρώτη φορά φέτος τους 100 πόντους και συνεχίζουν αήττητοι στο πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Λαυρίου έχει ρεκόρ 2-3 και βρίσκεται στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα από νωρίς στο παιχνίδι και στο 7' με γκολ φάουλ του Ζακ Λε Ντέι ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων (19-9). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο με πέντε πόντους του Γιάννη Κουζέλογλου και άλλους έξι του Σάιλας Μέλσον έριξαν τη διαφορά στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, που βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 24-20.

Ένα γρήγορο 6-0 του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήγε και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους (30-20) με τον Μέλσον ωστόσο να έχει και πάλι απαντήσεις. Δύο τρίποντα του και συνολικά οκτώ διαδοχικοί πόντοι από τον Αμερικανό έφεραν και πάλι το Λαύριο σε απόσταση δύο καλαθιών, 36-32 στο 15'. Ο Ολυμπιακός όμως έτρεξε ένα δικό του σερί 11-0 που τον έφερε στο +15 ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος προηγούμενος με 49-37.

Δύο τρίποντα του Βαγγέλη Μάντζαρη στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου μέρους ανέβασαν τη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού στο +20 (61-41) και συνέχισε να διατηρείται σε αυτά τα επίπεδα σε όλη τη διάρκεια του δεκάλεπτου. Η τρίτη περίοδος ολοκλήρώθηκε με 77-48 μετά από γκολ φάουλ του Βασίλη Σπανούλη.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +40 (95-55) στο 35' με τρίποντο του Γιάνις Τίμα και να ξεπερνά τους 100 πόντους ένα λεπτό πριν από το τέλος με τον Βεζένκοφ. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους Πειραιώτες να επικρατούν με 102-63.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-37, 77-48. 102-63