Τη δεύτερη νίκη του στη φετινή Betshop Basket League πανηγύρισε το Λαύριο που επικράτησε στο γήπεδό του, του Πανιωνίου με το εντυπωσιακό 90-60.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι και είναι χαρακτηριστικό πως τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 1/17 σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Παράλληλα είχαν 21/44 δίποντα και 15/24 βολές. Την ίδια στιγμή οι «κυανοκίτρινοι» σούταραν 25/36 δίποντα και 11/26 τρίποντα ενώ είχαν 7/12 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι και ήδη στο πρώτο τετράλεπτο παίρνοντας έξι πόντους από τον Κακλαμανάκη και άλλους τέσσερις από τον Λούντζη, προηγήθηκαν με 12-0. Ο Πανιώνιος τρέχοντας ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστή τον Μπέρι μείωσε σε 14-8 στο 7' ενώ στα 47'' για το τέλος της πρώτης περιόδου ο Τέιλορ μείωσε ακόμα περισσότερο στο 17-14. Μέλσον και Οντιάσε έστειλαν το Λαύριο Aegean Cargo στο +7 (21-14) στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο Πανιώνιος έμεινε δίχως καλάθι εντός παιδιάς για περισσότερο από τρία λεπτά με αποτέλεσμα το Λαύριο Aegean Cargo να προηγηθεί με 30-15! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμά τους πάνω από τους 15 πόντους ενώ 1:25 για το τέλος του πρώτου μέρους ο Τζόουνς με εύστοχο τρίποντο έκανε το 44-24. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 45-26.

Ένα σερί 10-0 των γηπεδούχων στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έφερε το Λαύριο Aegean Cargo στο +27 με τον Κακλαμανάκη να κάνει το σκορ στο 23' 55-28. Οι «κυανοκίτρινοι» με όπλο την άμυνά τους συντήρησαν το προβάδισμά τους σταθερά πάνω από τους 20 πόντους και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 67-45.

Ο Πανιώνιος συνέχισε να είναι άστοχος ιδιαίτερα από μακρινή απόσταση με το Λαύριο να συντηρεί αλλά και να αυξάνει την υπέρ του διαφορά. Αυτή έφτασε ως και το +34 όταν ένα λεπτό πριν από το φινάλε του αγώνα ο Λούντζης έκανε το 90-56. Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε το Λαύριο Aegean Cargo να επικρατεί με 90-60 και να πανηγυρίζει τη δεύτερη φετινή του νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-26, 67-45, 90-60

Κρις Χουγκάζ (Προπονητής Πανιωνίου): «Σήμερα στο παιχνίδι υπήρχε μόνο το Λαύριο, από το πρώτο λεπτό του αγώνα δεν καταφέραμε καθόλου να αντιδράσουμε, δεν προσεγγίσαμε καν το παιχνίδι σωστά και η εικόνα μας δεν είναι αυτή για μία ομάδα που θέλει να διεκδικήσει κάτι σε αυτή την πολύ δύσκολη πορεία.

Η εικόνα μας ήταν τραγική το Λαύριο κέρδισε απόλυτα δίκαια, στα εκτός έδρας παιχνίδια δεν μπορούμε να πηγαίνουμε με τέτοια νοοτροπία, δεν θέλω να έχω δικαιολογίες και περισσότερα πρέπει να πούμε με τους παίχτες μου στο γήπεδο».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Aegean Cargo): «Σήμερα κάναμε μία πολύ καλή εμφάνιση κυρίως αμυντικά, νομίζω από τον τρόπο που παίζαμε άμυνα δείξαμε πόσο πολύ θέλαμε το παιχνίδι, δεν είχαμε περιθώρια να χάσουμε άλλο παιχνίδι εντός έδρας τόσο γρήγορα στο πρωτάθλημα, είναι πάρα πολύ ανταγωνιστικό το πρωτάθλημα και πολύ δυνατό οπότε έπρεπε και εμείς να βγάλουμε μία αντίδραση και από τις ήττες που έχουμε κάνει,  που ήρθανε μία στην έδρα μας και μία από τον Παναθηναϊκό μεν, αλλά με πάρα πολύ κακή εμφάνιση, νομίζω τα παιδιά το καταφέρανε, από την άμυνα δείξανε πόσο πολύ θέλανε τον αγώνα και στην ουσία καταφέρανε και κάνανε το παιχνίδι εύκολο, πήραν μία μεγάλη διαφορά και την κρατήσαμε και την αυξήσαμε κιόλας καθ όλη την διάρκεια του αγώνα.

Δεν έχει γίνει τίποτα, δεν κερδίσαμε κάτι φοβερό δεν έχουμε κάνει τις νίκες που θέλουμε να κάνουμε για το πρωτάθλημα, εννοείτε είναι νωρίς ακόμα απλά πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο, καλύτερα, και θεωρώ ότι αν δουλέψουμε και είμαστε συγκεντρωμένοι στο πλάνο που έχουμε θα πάνε όλα καλά στο τέλος του πρωταθλήματος».