Στην δεύτερη παράταση και μετά από συγκλονιστική αναμέτρηση ο Ιωνικός Νίκαιας Affidea επιβλήθηκε εντός έδρας του Περιστερίου Winmasters (100-95, κ.α. 77-77, 85-85) στο ντέρμπι των δυτικών προαστείων. Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των γηπεδούχων ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, που σκόραρε 35 πόντους και είχε καθοριστική συμβολή στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο.

Από τον Ιωνικό Affidea διακρίθηκαν, επίσης, οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που σκόραραν από 19 πόντους. Οι 30 πόντοι και τα 8 ριμπάουντ του Γιανίκ Μορέϊρα δεν ήταν αρκετά για να αποφύγουν οι «κυανοκίτρινοι» την τρίτη ήττα τους στις πρώτες δέκα αγωνιστικές της EKO Basket League.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ παραγωγικό για τις δύο ομάδες και ιδιαίτερα τους γηπεδούχους, που με επτά πόντους του Μαυροκεφαλίδη προηγήθηκαν με 25-22 στο τέλος του. Στην δεύτερη περίοδο η ένταση στις άμυνες ανέβηκε από αμφότερους τους αντιπάλους, αλλά ο Ιωνικός Affidea διατήρησε τον έλεγχο και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διαφορά τεσσάρων πόντων (37-33).

Το Περιστέρι Winmasters μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 15-5 με επτά πόντους του Μορέϊρα, προσπέρασε με 48-42 λίγο πριν το 25’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 7-0 σε διάστημα ενός λεπτού με τέσσερις πόντους του Χαραλαμπόπουλου και τρίποντο του Μπαρτ, και ανέκτησαν το προβάδισμα (53-52) στο 28’.

Ο Ιωνικός Affidea ξέφυγε με 5 (67-62) λίγο μετά το 34’, με τον Μπαρτ «καυτό», αλλά οι «κυανοκίτρινοι» με επιμέρους σκορ 9-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Στίβεν Γκρέϊ, προσπέρασαν με 71-69, με 3’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου.

Με δύο τρίποντα των Μαυροκεφαλίδη, Μπαρτ και καλάθι του Χαραλαμπόπουλου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 77-73, 41’’ πριν το τέλος, όμως, το Περιστέρι Winmasters με καλάθι του Σκούτσι Σμιθ και δύο βολές του Μορέϊρα με 3’’ να απομένουν για την λήξη οδήγησε το ματς στην πρώτη παράταση (77-77).

Με τρίποντο του Ουίλιαμ Χάτσερ, καλάθι του Μορέϊρα και μια βολή του Γκρέϊ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέντε (83-78) στα μισά του πρώτου έξτρα πενταλέπτου. Οι «κυανόλευκοι» απάντησαν με πέντε πόντους του Μπαρτ και προσπέρασαν με 85-84, 46’’ πριν την λήξη, αλλά το τρίποντο του Μπαρτ και εκείνο του Σμιθ, ύστερα από την μια εύστοχη βολή του Μορέϊρα (85-85) ήταν άστοχα και έτσι οι δύο αντίπαλοι βρέθηκαν ξανά στο παρκέ για την δεύτερη παράταση.

Δύο λεπτά πριν την λήξη του δεύτερου δεκάλεπτου ο Μόουζες Κίνγσλεϊ με κάρφωμα έβαλε μπροστά στο σκορ το Περιστέρι Winmasters, αλλά με τέσσερις βολές του Μπαρτ και τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, ο Ιωνικός Affidea βρέθηκε «αγκαλιά» με τη νίκη (98-92), με 8’’ να απομένουν για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77 (κ.α.), 85-85, 100-95.

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Περιστερίου Winmasters): «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ιωνικού Νικαίας Affidea για τη νίκη. Εκεί που έφτασε το παιχνίδι, και οι δυο ομάδες θα μπορούσαν να το κερδίσουν.

Ξεκινήσαμε άσχημα το παιχνίδι αμυντικά, πάρα πολύ άσχημα. Ισορροπήσαμε στα επόμενα δεκάλεπτα. Στο τέλος όμως είχαμε κάποιες λάθος αποφάσεις και προφανώς ο Μπαρτ έκρινε το παιχνίδι».

Νίκος Βετούλας (προπονητής Ιωνικού Affidea): «Θεωρώ ότι έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Ήταν εντυπωσιακό με πολύ μπασκετικές φάσεις. Εκεί που έφτασε το παιχνίδι, και οι δυο ομάδες θα μπορούσαν το έχουν κερδίσει.

Είχαμε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουμε και να κερδίσουμε ένα πολύ σημαντικό αγώνα ενάντια σε έναν αντίπαλο, που είναι σε υψηλή βαθμολογική θέση και παίζει καλό μπάσκετ. Αυτό μας δίνει τη δυνατότητα να πιστεύουμε στην ομάδα μας και να νιώθουμε ότι μπορούμε να κάνουμε ωραία πράγματα φέτος.

Μας βοηθά επίσης να έχουμε πολύ καλή ψυχολογία για το επόμενο παιχνίδι. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Περιστερίου και να ευχηθώ στον κόουτς Νίκο Παπανικολόπουλο, που είναι και φίλος, καλή επιτυχία και ο,τι καλύτερη στην προπονητική του σταδιοδρομία».