Με επιβλητική νίκη επί της Σαν Λορέντζο (86-64), πρωταθλήτριας Λατινικής Αμερικής, προκρίθηκε η ΑΕΚ στον τελικό του FIBA Intercontinental Cup και έχει την ευκαιρία αύριο Κυριακή (17/2, 23:00) να γίνει η τρίτη ελληνική ομάδα που θα κατακτήσει το Διηπειρωτικό Κύπελλο μετά τον Παναθηναϊκό (1996) και τον Ολυμπιακό (2013).

Η Ένωση στον ημιτελικό του Φάιναλ Φορ, που φιλοξενείται στο Ρίο Ντε Τζάνερο της Βραζιλίας, έβαλε τις βάσεις της νίκης της από το 13’ του αγώνα έως το 16’ της συνάντησης όταν με σερί 13-0 μετέτρεψε το 27-19 σε διαφορά 21 πόντων (40-19).

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ αύξησε την απόσταση της από την ομάδα της Αργεντινής στους 23 πόντους (45-22), ενώ η κάτοχος του Basketball Champions League και εκπρόσωπος της Ευρώπης στην διοργάνωση πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +19 (45-26).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ αν και αμυντικά δεν ήταν τόσο καλή όσο στο πρώτο μέρος, διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και η περίοδος ολοκληρώθηκε με την διαφορά στους 14 (68-54).Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ένωση βελτιώθηκε αμυντικά και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Τζόρνταν Θίοντορ, Ντούσαν Σάκοτα ανέβασε πάλι την διαφορά στους 23 (83-60 στο 37’), φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Η ΑΕΚ με την πολύ καλή άμυνα της στα 3/4 του αγώνα ανάγκασε την Σαν Λορέντζο να υποπέσει σε 20 λάθη, ενώ βρήκε εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και τελείωσε το ματς με 12/26 τρίποντα.Οι Ντελρόι Τζέιμς, Σάκοτα ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ελληνικής ομάδας πετυχαίνοντας από 15 πόντους. Άλλοι δύο παίκτες της Ένωσης τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Θίοντορ σημείωσε 12 πόντους και ο Χάουαρντ Σαντ – Ρος 10.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-45, 54-68, 64-86.

ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΖΟ (Γκαρθία): Κλεμέντε 2, Σιμς 1, Μάτα 8 (1), Αγκίρε 7, Άντονι 14, Τάκερ 17 (2), Φιελερούπ 6, Βιλντόζα, Καλφάνι 7, Μεγίνς. 2.

ΑΕΚ (Μπάνκι): ΤσαΛμπούρης 2, Λαρεντζάκης 8 (1), Μωραΐτης 3 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Χάντερ 9, Τζέιμς 15 (1), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (3), Ματσιούλις 4, Γκρίφιν 5 (1), Θίοντορ 12 (2), Σαντ-Ρος 10 (2).