Με καθοριστικούς τους Κιθ Λάνγκφορντ, Νίκο Γκίκα, η ΑΕΚ επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ του Άρη (92-79) για την εναρκτήρια αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της EKO Basket League και έφτασε τις έξι σερί νίκες για το Πρωτάθλημα.

Με τρίποντο του Μίλαν Μιλόσεβιτς και τρία σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κεν Μπράουν, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους πέντε (78-73), 4’ και 35’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Η απάντηση της Ένωσης ήρθε με το ίδιο τρόπο: Με ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ και δύο του Γκίκα η ΑΕΚ ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά (87-75) στο 38’ και ο 29χρονος γκαρντ «σφράγισε» τη νίκη της Ένωσης με γκολ φάουλ (90-77), με 1’ και 15’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Εκτός από τους Λάνγκφορντ (19 πόντοι), Γκίκα (15 πόντοι και 5 ασίστ), διακρίθηκαν, επίσης, για τους νικητές ο Χάουαρντ Σαντ – Ρος που τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και ο Λίνος Χρυσικόπουλος (15 πόντοι με 3/4 τρίποντα).

Από τον Άρη προσπάθησαν περισσότερο ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ άγγιξε το τριπλ νταμπλ, καθώς είχε 9 ασίστ και ο Κεν Μπράουν, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Με επιμέρους σκορ 7-2 σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών και με τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις, η ΑΕΚ ξέφυγε με 19-14 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Ένωση άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 11-0 με τέσσερις πόντους του Μάρκους Σλότερ και προηγήθηκε με νταμπλ νταμπλ σκορ (30-15) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της περιόδου.

Ο Άρης, όμως, στην συνέχεια βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του παρκέ και με πρωταγωνιστές ανά διαστήματα τους Μπράουν, Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους και Λευτέρη Μποχωρίδη, μείωσε σταδιακά την διαφορά μέχρι το καλάθι (38-36) στο 19’.

Με δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκετσεβίτσιους, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 46-46 στο 23’. Η αντίδραση της ΑΕΚ, ωστόσο, ήταν άμεση και με σερί 8-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ, η Ένωση απέκτησε ξανά τον έλεγχο (56-48 στο 26’).

Δύο σερί τρίποντα από τους Χρυσικόπουλο, Γκίκα έδωσαν ξανά στην Ένωση διψήφιο προβάδισμα (64-52) στο 29’. Παρότι η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 17 (71-54) με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Χρυσικόπουλου στα πρώτα δευτερόλεπτα της τελευταίας περιόδου, ο νικητής κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 66-54, 92-79.