Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 75-61 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και έκανε το 2-0 στην σειρά για την ημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ με τα τρία σερί τρίποντα του Λευτέρη Μποχωρίδη στα δύο τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου να παίζουν καθοριστικό ρόλο.

Η σειρά μεταφέρεται την προσεχή Τρίτη (2/6, 20:30) στην Θεσσαλονίκη και στο γήπεδο του ΠΑΟΚ. Πολύ καλοί για τους «πράσινους» ήταν, επίσης, οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, Αντώνης Φώτσης. Για τους ηττημένους ήταν εξαιρετικός ο Μαρκ Κάρτερ.

Δύο διαφορετικές όψεις είχε το πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός μπήκε με πολύ ενέργεια στην άμυνα και συγκέντρωση στην επίθεση και με τέσσερις πόντους του ΝτεΜάρκους Νέλσον και τρίποντο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη προηγήθηκε με 9-0 λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τέσσερα λεπτά στην αναμέτρηση. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε αντίδραση και με νέο σερί 9-0 με τρίποντο του Αντώνη Φώτση, η διαφορά αυξήθηκε στους 17 (21-4) μόλις 2’ και 34’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο «Δικέφαλος» άρχισε να βρίσκει… σφυγμό στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκάλεπτου και με τέσσερις βολές του Μαρκ Κάρτερ και δύο του Βαγγέλη Μαργαρίτη μείωσε στους 10 (24-14 σκορ περιόδου).

Με τρίποντο του Κάρτερ, το πρώτο του ΠΑΟΚ στον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν την διαφορά στους 7 (24-17) λίγο μετά το 11’. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 7-0 με γκολ φάουλ του Ρέιμαρ Μόργκαν και ξέφυγε με διαφορά 14 πόντων (31-17) 6’ και 33’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στην συνέχεια, όμως, «κόλλησε» στην ζώνη του «Δικέφαλου» και ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 19-1 με δύο τρίποντα του Τζέι Αρ Μπρέμερ και ένα του Κέβιν Λάνγκφορντ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 4 πόντων (36-32).

Μέχρι το 28’, το παιχνίδι ήταν «κλειστό» με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ με πρωταγωνιστές για τους «πράσινους» τους Μαυροκεφαλίδη, Φώτση και για τον «Δικέφαλο» τον Κάρτερ. Με δύο βολές των Φώτση, Γιάνκοβιτς, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 48-46 στο 27’ και στα τελευταία 1’ και 48’’ της τρίτης περιόδου ο Λευτέρης Μποχωρίδης με τρία σερί τρίποντα έδωσε διψήφιο προβάδισμα στους «πράσινους» (57-46 σκορ δεκάλεπτου), που αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη της συνάντησης.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και ο Παναθηναϊκός με δύο βολές του Διαμαντίδη και καλάθι του Λουκά Μαυροκεφαλίδη από ασίστ του αρχηγού των «πρασίνων» ξέφυγε με 13 (63-50) με 6’ και 4’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Με τρίποντο και δύο βολές ο Φώτσης διαμόρφωσε το 68-53 και… σφράγισε την νίκη του Παναθηναϊκού 4’ και 24’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 32-36, 57-46, 75-61.

Σούλης Μαρκόπουλος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για την νίκη. Την άξιζε, ήταν καλύτερος. Δώσαμε γήπεδο στον Παναθηναϊκό και δεν έπρεπε. Βρήκαμε ρυθμό στη συνέχεια και περάσαμε μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, είχαμε δυόμιση λεπτά πολύ άσχημα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Παναθηναϊκός πήρε τη διαφορά και την κράτησε μέχρι το τέλος.

Το μπάσκετ δεν είναι έτσι. Πρέπει να υπάρχει σεβασμός και στις δύο ομάδες. Υπάρχουν αποφάσεις λανθασμένες. Ο Παναθηναϊκός θα σε βγάλει από τον ρυθμό σου. Το θέμα είναι σφυρίζονται το ίδιο και στις δύο άκρες. Ο Παναθηναϊκός θα κέρδιζε και με διαφορά το ματς Δεν είναι θέμα αυτό. Οι παίκτες μου όμως διαμαρτύρονται».

Μιχάλης Λιάπης (μπασκετμπολίστας ΠΑΟΚ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Δε ξεκινήσαμε καλά, αλλά στη συνέχεια βρήκαμε ρυθμό και πήγα παιχνίδι εκεί που θέλαμε. Καταφέραμε να περάσουμε μπροστά, αλλά τα νεκρά διαστήματα στο δεύτερο ημίχρονο μας στοίχησαν. Τώρα θέλουμε δύο νίκες στη Θεσσαλονίκη για να φέρουμε και πάλι τη σειρά στο ΟΑΚΑ».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής Παναθηναϊκού): «Ο ΠΑΟΚ είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Το είχαμε επισημάνει μετά το πρώτο ματς και περιμέναμε να αντιδράσει. Είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα των παικτών του μου στο ξεκίνημα του αγώνα. Ήμασταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι. Από τη στιγμή πήραμε μια μεγάλη διαφορά έγιναν πολλά πράγματα μαζί που οδήγησαν στο 0-17 του ΠΑΟΚ. Εμείς χαλαρώσαμε, ο ΠΑΟΚ έγινε πιο δυνατός και δεν ήθελα να ρισκάρω με αλλαγές στο παιχνίδι. Όμως πρώτα  όλα φταίει η χαλαρότητά μας. Φάνηκε και στην επίθεση όπου χάσαμε πολλά εύκολα καλάθια, αλλά και στην άμυνά μας.

Πιστεύω σε όλους τους παίκτες μου και όλοι θα έχουν την ευκαιρία τους να αποδείξουν τι μπορούν να κάνουν. Στο ημίχρονο συζητήσαμε και στο δεύτερο μέρος βγήκαμε ακόμα πιο σοβαροί και μέσα από την άμυνά μας πήραμε την νίκη. Όμως χρειαζόμαστε αρκετή δουλειά ακόμα και ειδικά στο πέντε εναντίον πέντε. Δε θέλω να ασχοληθώ για τη διαιτησία. Ο κύριος Μαρκόπουλος είναι δάσκαλος για εμένα. Αν συμφωνώ η όχι δεν έχει καμία σημασία».

Αναφορικά με τους Μόργκαν και Κούπερ σημείωσε: «Ο Κούπερ ήταν αρκετά καλός  για το διάστημα που είναι μαζί μας. Ο Μόργκαν έχει χάσει και τρεις προπονήσεις. Τους πιστεύω. Μέρα με την ημέρα θα είναι καλύτεροι. Είναι πολύ σοβαροί».

Βλάντο Γιάνκοβιτς (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού): «Παίξαμε αρκετά καλά. Ξεκινήσαμε το πρώτο δεκάλεπτο προσηλωμένοι και όπως ακριβώς μας ζήτησε ο προπονητής μας σε άμυνα και επίθεση. Στη συνέχεια, όμως, χαλαρώσαμε πάρα πολύ και δώσαμε περιθώρια στο ΠΑΟΚ να κάνει το παιχνίδι του. Κόντρα σε μια τόσο καλή ομάδα, όπως ο ΠΑΟΚ, αυτό δεν επιτρέπεται να το κάνουμε. Σημασία έχει ότι πήραμε την νίκη και τώρα πάμε στη Θεσσαλονίκη για να κερδίσουμε. Δεν θα είναι εύκολο. Το ξέρουμε. Φέτος έχουμε πάρει μια πάρα πολύ δύσκολη νίκη και έχουμε δεχθεί μια μεγάλη ήττα εκεί. Έχουμε μέρες για να προετοιμαστούμε όπως πρέπει».