Τα «θεμέλια» για την πρόκριση στον Β’ Προκριματικό Γύρο του Basketball Champions League έβαλε ο Άρης με τη νίκη του στην Τιφλίδα επί της Ντιναμό με διαφορά 26 πόντων (90-64). Η ρεβάνς θα γίνει μεθαύριο Σάββατο (22/9, 19:00) στο Αλεξάνδρειο και οι «κίτρινοι» σε περίπτωση πρόκρισης θα αναμετρηθούν στον Β’ Προκριματικό Γύρο με τον νικητή του ζευγαρίου Πόρτο – Νίζνι.

Ο Άρης με εξαιρετική άμυνα, σωστές επιθετικές επιλογές και συγκέντρωση κυριάρχησε από το πρώτο πεντάλεπτο (11-2) έως την λήξη της αναμέτρησης.

Με επιμέρους σκορ 12-4 στα πρώτα επτά λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι «κίτρινοι» ξέφυγαν στο σκορ με διαφορά 17 πόντων (36-19) και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +12 (47-35).

Ο Άρης παρέμεινε συνεπής στο πλάνο του και στο τρίτο δεκάλεπτο αύξησε την διαφορά στους 21 πόντους (67-48). Η διαφορά υπέρ των «κίτρινων» έφτασε και τους 31 πόντους (82-51), με τέσσερα λεπτά να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 18 πόντους (3/7 τρίποντα). Ο 24χρονος γκαρντ του Άρη μοίρασε, επίσης, 4 ασίστ. Δεύτερος σκόρερ με 12 πόντους με δύο τρίποντα ήταν ο Μπορίς Νταλό, ο οποίος έδωσε 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 35-47, 48-67, 64-90.

ΝΤΙΝΑΜΟ (Κοστάρια): Ντόουελ 9 (1), Μπούμπαλο 7, Μποκολισβίλι 3, Ρεβασβίλι, Σόουπσαϊρ 9 (3), Γκρτζελίντζε 5, Μερζιασβίλι, Τσοτσούα 7 (1), Μπερισβίλι 9 (1), Μακ 9 (1), Γκούι 4.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Κάιζερ 6, Φλιώνης 3 (1), Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 2, Αγγέλου 7 (2), Τζόουνς 11 (1), Βεργίνης 2, Μποχωρίδης 18 (3), Μπελ 10 (2), Νταλό 12 (2), ΜακΓκι 9, Χάρις 8 (2).