Ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις στην πίεση που του άσκησε ο Κολοσσός H Hotels στο δεύτερο ημίχρονο και έφυγε από την Ρόδο με τους δύο βαθμούς της νίκης (72-54) στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League.

Οι «θαλασσί» πλησίασαν στους τρεις πόντους δύο φορές στην τρίτη περίοδο, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τους Γιώργο Πρίντεζη και Βαγγέλη Μάντζαρη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός H Hotels μείωσε στους πέντε (57-52) στο 33’, όμως, ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 15-2 έως την λήξη της συνάντησης πήρε τη νίκη. Τους πόντους στο επιμέρους σκορ 15-2 για την ομάδα του Πειραιά πέτυχαν οι δύο κορυφαίοι παίκτες της στην αναμέτρηση, ο Χόλις Τόμπσον (10 πόντους με 2 τρίποντα) και ο Γιάνις Στρέλνιεκς (5 πόντοι με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα).

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Βασίλη Σπανούλη, Δημήτρη Αγραβάνη (που δεν ταξίδεψαν καν στην Ρόδο) και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο δεξί γόνατο και αποκλείστηκε από την δωδεκάδα. Με 2’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης αποβλήθηκαν με τεχνική ποινή και ενώ λίγο νωρίτερα είχαν χρεωθεί με αντιαθλητικό φάουλ (για εκατέρωθεν χτυπήματα), οι Γιάννης Γεωργαλλής, Ιωάννης Παπαπέτρου.

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν καλύτερα το ματς με δυνατή άμυνα, που ανάγκαζε σε λάθη τους γηπεδούχους, καλό ρυθμό και κυκλοφορία της μπάλας. Έτσι και με τρίποντο του Μπράιν Ρόμπερτς από τα 9 μέτρα με την εκπνοή, τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +9 (26-17). Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου ο Χόλις Τόμπσον με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (28-17).

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με 11, 34-23 με 3’ και 23’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και 37-28, 1’ και 37’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τους πρώτους με τα «ερυθρόλευκα» τρεις πόντους, έξω από τα 6,75 μέτρα, του Κάιλ Ουίλτζερ.

Με σερί 6-0 σε διάστημα σχεδόν δύο λεπτών με δύο καλάθια του Τι Τζέι Μπρέι και ένα του Μάλκολμ Γκρίφιν, ο Κολοσσός H Hotels πλησίασε στους τρεις πόντους (48-45), με 3’ και 22’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Στους τρεις (50-47) μείωσαν ξανά οι «θαλασσί» με κάρφωμα του Μάρβιν Τζόουνς 1’ και 41’’ πριν το τέλος του δεκάλεπτου, όμως, ο Ολυμπιακός με καλάθι του Πρίντεζη και τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη στο τελευταίο λεπτό, ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +8 (55-47).

Ο Κολοσσός H Hotels πλησίασε ξανά, αυτή φορά τους πέντε (57-52) με καλάθι του Δημήτρη Σταμάτη με 7’ και 53’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 15-2 και έφυγαν από το Βενετόκλειο με τους δύο βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-40, 47-55, 54-72.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Ευχαριστώ τον κόσμο της Ρόδου, του Κολοσσού, του Ολυμπιακού, για το χειροκρότημά τους και τον τρόπο που με υποδέχθηκαν. Έχω ωραίες αναμνήσεις εδώ και πάντα ο Κολοσσός είναι μες στην καρδιά μου.

Ξέραμε πως είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα, ειδικά όταν αγωνίζεται στην έδρα της. Μια ομάδα που κέρδισε την ΑΕΚ και παίζει καλό μπάσκετ. Ελέγξαμε το παιχνίδι από την άμυνά μας. Ξεκινήσαμε πολύ καλά στην πρώτη περίοδο και στην επίθεση και στην άμυνα. Επιβάλλαμε τον ρυθμό μας. Λίγο στην 2η περίοδο χάσαμε την επιθετική μας πολυφωνία, δεν είχαμε καθαρό μυαλό, δεν διαβάσαμε καλά... Πιστεύω πως η διαφορά των δέκα πόντων έδειχνε το πως πήγε το παιχνίδι.

Ο Κολοσσός ξέραμε πως θα αντιδράσει, κατάφερε να μειώσει, όμως, στα κρίσιμα σημεία κάναμε αυτό που έπρεπε σε άμυνα και επίθεση, με αποκορύφωμα το καλό τελευταίο δεκάλεπτο. Στο διάστημα αυτό δεχθήκαμε μόλις επτά πόντους, βάλαμε εύκολα καλάθια, βρήκαμε ρυθμό στην επίθεση κάτι που μας έλειπε σε διάρκεια και τελειώσαμε το ματς πολύ καλά επιθετικά, όπως το ξεκινήσαμε.

Η τελική διαφορά δείχνει πως δουλέψαμε καλά το παιχνίδι και είχαμε την υπομονή να φτάσουμε στη νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Συνεχίζουμε. Εύχομαι καλή τύχη στον Κολοσσό στην συνέχεια του πρωταθλήματος».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Θεωρώ ότι έγινε ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι στη μεγαλύτερή του διάρκεια. Είμαστε όχι ικανοποιημένοι από την τελική έκβαση του σκορ, δηλαδή, από το πώς άνοιξε και πήγε στους 18 πόντους το παιχνίδι. Γιατί δεν θεωρώ ότι αυτή ήταν η εικόνα του παιχνιδιού. Νομίζω ότι για 35-36 λεπτά ήμασταν ανταγωνιστικοί.

Κομβικό σημείο ήταν όταν πήγαμε στους τρεις πόντους και χάσαμε δύο εύκολες επιθέσεις, με αποτέλεσμα στην επόμενη επίθεση να μας τιμωρήσει ο Ολυμπιακός με μακρινά σουτ. Οπότε το τρίτο δεκάλεπτο, όπου πιθανότητα να έληγε με ένα διαφορετικό σκορ, έληξε με εμάς επτά πόντους πίσω.

Συνεχίζουμε. Θεωρώ ότι ήταν ένα καλό τεστ για να δούμε κάποια πράγματα που έχουμε στο μυαλό μας και κάποιες σκέψεις που κάνουμε για το μέλλον και από ‘κει και πέρα να χρησιμοποιήσουμε τη διακοπή, να δουλέψουμε και να βελτιωθούμε στους τομείς του παιχνιδιού που υστερούμε. Καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό σε Ελλάδα και Ευρώπη».