Την παρουσία του στην επόμενη φάση του Basketball Champions League εξασφάλισε το Περιστέρι Winmasters. η ελληνική ομάδα επικράτησε για την προτελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων, της Μπάμπεργκ με 78-75 και πήρε και μαθηματικά την πρόκριση για τους «16».

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, όμως στο τελευταίο λεπτό ο Στίβεν Γκρέι αποδείχθηκε παίκτης κλειδί. Ο Αμερικανός με γκολ φάουλ στα 53'' καθώς και καλάθι στην επόμενη επίθεση της ελληνικής ομάδας, μετέτρεψε το 72-75 σε 77-75 βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση.

Το ξεκίνημα του Περιστερίου Winmasters ήταν εντυπωσιακό, καθώς στο τρίλεπτο προηγήθηκε με 9-0 ενώ με τη συμπλήρωση πέντε αγωνιστικών λεπτών πήρε προβάδισμα 10 πόντων (14-4). Η γερμανική ομάδα αντέδρασε, μειώνοντας σε 14-13, αλλά το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 23-18.

Το Περιστέρι Winmasters συντήρησε και αύξησε το προβάδισμά του (32-25 στο 14') όμως η Μπάμπεργκ με τον Κάμερον Τέιλορ (13 πόντους σε λιγότερο από πέντε λεπτά) να μοιάζει ασταμάτητος κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να μειώσει σε 41-40 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Η ελληνική ομάδα διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου, καθώς στο 25' ο Λι με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ την Μπάμπεργκ (49-50). Οι Γερμανοί έφτασαν και στο 50-56 όμως η είσοδος του Καράμπελα και η επιθετική δεινότητα του Γκρέι έφεραν και πάλι το Περιστέρι στη θέση του οδηγού (59-58 στο 30').

Τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Λι με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 71-74 ενώ στο 39' ο Μάρεϊ με βολή -τη μοναδική του εύστοχη- διαμόρφωσε το 72-75. Η συνέχεια όμως άνηκε στο Περιστέρι Winmasters. Ο Γκρέι ισοφάρισε με το γκολ φάουλ, ενώ ξανασκόραρε και μετά από το άστοχο τρίποντο του Λι για το 75-75. Στην τελευταία οργανωμένη επίθεση της Μπάμπεργκ η ελληνική ομάδα επέλεξε να παίξει καθαρή άμυνα και δικαιώθηκε. Μόουζες με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 78-75 καθώς το μακρινό σουτ του Τέιλορ δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-40, 59-58, 78-75.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Κάζινς 2, Μπλέικ 4, Σκορδίλης 2, Αγραβάνης, Σαλούστρος 2, Μορέιρα 20, Καράμπελας 2, Χάτσερ 10 (2), Γκρέι 22 (3), Μόουζες 14.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μόορς): Λι 11 (3), Μάρεϊ 13, ΜακΛιν 5 (1), Σενγκφέλντερ 6 (2), Τέιλορ Κ. 19 (1), Άτκινς 1, Χάρις 13 , Ολίντε, Τέιλορ Μπ., Ομπασόχαν 7 (1).