Ο Ολυμπιακός... προδόθηκε από τα λάθη και την επίθεση του και γνώρισε στο Σινάν Ερντέμ της Κωνσταντινούπολης από την Αναντολού Έφες (75-65) την τέταρτη σερί ήττα του στην Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν, επίσης, την διαφορά (είχαν νικήσει με 7 πόντους στο ΣΕΦ), αλλά και σχεδόν όλες τις ελπίδες τους για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου.

Η τουρκική ομάδα έφτασε τις 15 νίκες στις πρώτες 23 αγωνιστικές, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στις 12. Στους «ερυθρόλευκους» στην Κωνσταντινούπολη κόστισαν τα 15 λάθη (10 στο πρώτο ημίχρονο) που έκαναν έναντι 7 της Έφες. Λάθη που στοίχισαν εκτός από πόντους και ρυθμό στην επίθεση, εύκολα καλάθια στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε άσχημα το ματς ειδικά στην άμυνα και βρέθηκε στο 6’ να χάνει με νταμπλ σκορ (18-9). Στην συνέχεια όμως, έκανε σερί 17-0 με πρωταγωνιστές τους Νίκολα Μιλουτίνοφ, Μπριάντε Ουέμπερ και προηγήθηκε με 8 (26-18) στο 12’. Τα λάθη και οι κακές επιλογές, ωστόσο, έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους με επιμέρους σκορ 9-1 στα τελευταία 3’ και 30’’ της δεύτερης περίοδου, να τελειώσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (36-35).

Ο Ολυμπιακός άρχισε νωθρά και το δεύτερο ημίχρονο και στο 25’ βρέθηκε στο -9 (46-37). Με 10 πόντους με δύο τρίποντα του Γιάνις Στρέλνιεκς, ισορρόπησε την κατάσταση στο 28’ (51-49), αλλά στα επόμενα τρία λεπτά δέχθηκε σερί 9-0. Η Έφες ξέφυγε με διψήφια διαφορά (60-49) στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τους πρώτους τέσσερις πόντους του Γιώργου Πρίντεζη στην αναμέτρηση, μείωσαν στους τρεις (62-59) με 5’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Η τουρκική ομάδα, ωστόσο, απάντησε με σερί 6-0 με δύο καλάθια του πρώην του Ολυμπιακού, Μπράιαν Ντάνστον, ξέφυγε με 9 (68-59), 3’ και 56’’ πριν το τέλος του αγώνα και διατήρησαν την διαφορά σε αυτό το επίπεδο έως την λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-35, 56-49, 75-65.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 11 (8 α.), Μπομπουά, Μπαλμπάι, Μότουμ 5 (1), Μορμάν 12 (2), Πλάις 8, Μίτσιτς 10, Άντερσον 5 (1), Ντάνστον 11, Σιμόν 13 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 8 (1), Γουίλιαμς-Γκος 7 (5 λ.), Τουπάν 2, Τίμα, Μιλουτίνοφ 12 (8 ριμπ.), Στρέλνιεκς 14 (3), Βεζένκοφ 4, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 7 (1), ΛεΝτέι 4.