ΑΕΚ και Αρης θα αναμετρηθούν αύριο (29/3, 13:00) στο ΟΑΚΑ για 24η φορά στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στην έδρα της “ένωσης” που έχει ξεκάθαρο προβάδισμα στην ιστορία αυτών των αναμετρήσεων αφού μετράει 19 νίκες έναντι τεσσάρων του αντιπάλου του. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος η ομάδα της Αθήνας σημείωσε 17 νίκες σε 18 παιχνίδια, χάνοντας μόνο σε παιχνίδι κατάταξης -για τις θέσεις 5-6- της περιόδου 1992-1993.

Η “ένωση” έχει σημειώσει όχι μόνο την πιο ευρεία νίκη αυτών αγώνων αλλά και τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ιστορία της επί του Αρη. Ηταν για την περίοδο 2000-2001 όταν επικράτησε του Αρη με 110-56 και αυτό το +54 κατατάσσει εκείνη την επικράτηση στην κορυφή της λίστας των μεγαλύτερων νικών της ΑΕΚ. Στον αντίποδα εκείνη η ήττα είναι η πιο “βαριά” στην ιστορία του Αρη που έχασε με μεγάλες διαφορές και στα χρόνια που ακολούθησαν για να “πληρώσει με το ίδιο νόμισμα” όμως την περίοδο 2006-2007 όταν και επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 89-64.

Το ρεκόρ περισσότερων πόντων σε αυτά τα 23 παιχνίδια μεταξύ των δύο κίτρινων του ελληνικού μπάσκετ δεν το έχει κάποιος από τους πολλούς σπουδαίους σκόρερ που αγωνίστηκαν σε αυτά αλλά ο Χουάν Ντίξον που σε μία από τις επτά εμφανίσεις πρωταθλήματος που έκανε με τον Αρη, είχε πετύχει 31 πόντους στον αγώνα της περιόδου 2009-2010 χωρίς να καταφέρει να αποτρέψει πάντως την ήττα της ομάδας. Το αντίστοιχο ρεκόρ πόντων από την πλευρά των γηπεδούχων κρατάει από την περίοδο 2000-2001 ο Ιμπο Κουτλουάι που είχε σημειώσει 28 σε εκείνο το +54 της “ένωσης”.

Το esake.gr παρουσιάζει όλα τα παιχνίδια του επαγγελματικού πρωταθλήματος και τους πρώτους σκόρερ τους...

ΑΕΚ

* Με τρία εύστοχα δίποντα κόντρα στην πρώην ομάδα του, ο Ζήσης Σαρικόπουλος θα φτάσει τα 200 στην κατηγορία.

* Ενας πόντος χωρίζει τον Καρλ Ινγκλις από τους 300.

* Εξι εύστοχα τρίποντα μακριά από τα 200 είναι ο Ντούσαν Σάκοτα.