Ένα τετράλεπτο στην τέταρτη περίοδο όπου δεν κατάφερε να σκοράρει και είδε την ΤΣΣΚΑ να τρέχει σερί 11-0, στέρησε την ευκαιρία από τον Παναθηναϊκό Superfoods να φύγει με κάτι καλύτερο από τη Μόσχαμε τους «πράσινους» να ηττούνται με 81-77 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με τον Γιώργο Βόβορα στον πάγκο του, που μεγάλωσε τη λίστα των Ελλήνων τεχνικών που έχουν συμμετάσχει στη διοργάνωση, ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε στα ίσα την ΤΣΣΚΑ και έφυγε από τη Μόσχα με την πίκρα πως θα μπορούσε ακόμα και να διπλασιάσει τις φετινές ευρωπαϊκές του νίκες.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κατέφερε να βάλει από το ξεκίνημα στο δικό του ρυθμό την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μη επιτρέποντάς της να ξεφύγει στο σκορ, παρότι είχε σταθερά το προβάδισμα, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 35-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Με όπλο του την άμυνα ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και τρέχοντας ένα σερί 7-0 κατάφερε να προσπεράσει με 38-41 με τρίποντο του Ρίβερς στο 23'. Η ΤΣΣΚΑ με τον Νάντο Ντε Κολό να σκοράρει τρεις φορές έξω από τα 6,75μ. επέστρεψε (48-47) αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 58-57.

Οι «πράσινοι» με πέντε διαδοχικούς πόντους του Νίκολς προσπέρασαν με 68-63 στο 33' αλλά στα επόμενα 4:20'' έμειναν δίχως σκορ με αποτέλεσμα η Ρώσοι που έτρεξαν σερί 11-0 να προηγηθούν με 74-68 με 1'47'' για το φινάλε.

Με το σκορ στο 74-70 και 77'' για το τέλος, ο Παππάς δεν κατάφερε να σκοράρει στον αιφνιδιασμό όπως και ο Σίνγκετον με το φόλοου που έκανε και στην εξέλιξη της φάσης η ΤΣΣΚΑ έκανε το 76-70. Ένα τρίποντο του Ρίβερς στα 16'' έκανε το σκορ 79-75 όμως δεν υπήρχε χρόνος για την ανατροπή με τους γηπεδούχους να φτάνου στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-30, 57-58, 81-77

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19 (3), Τεόντοσιτς 6 (9ασ.), Όγκουστιν 8, Φριτζόν 8 (1), Τζάκσον 9 (1), Αντόνοφ, Βοροντσέβιτς 20 (5), Χίγκινς 4, Χριάπα, Κουρμπάνοφ, Χάινς 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Βόβορας): Σίνγκλετον 8, Νίκολς 20 (3), Ρίβερς 16 (3), Μποχωρίδης 2, Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 3 (1), Γκιστ 8, Μπουρούσης 6, Ν. Καλάθης 10 (2τρ., 9ριμπ., 8ασ.).