Ο Ολυμπιακός δεν άντεξε στην Κωνσταντινούπολη στην αντεπίθεση της Φενέρμπαχτσε στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε με 67-64 σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, τουλάχιστον, διατήρησαν την διαφορά των 9 πόντων με την οποία είχαν επικρατήσει στον αγώνα του πρώτου γύρου στο ΣΕΦ (71-62).

Ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Βασίλη Σπανούλη, Πάτρικ Γιάνγκ, άρχισε πολύ καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 7-0 με τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη και τέσσερις πόντους Έρικ Γκριν, στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Στην συνέχεια, λόγω των προβλημάτων που είχε στο επιθετικό ριμπάουντ, έδωσε την ευκαιρία στην τουρκική ομάδα να ισορροπήσει την κατάσταση και με τους Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, Λουίτζι Ντατόμε και Μπόμπι Ντίξον πρωταγωνιστές να ισοφαρίσει σε 22-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τον Μπογκντάνοβιτς να έχει φτάσει τους 16 πόντους με 4/5 τρίποντα, η Φενέρ προηγήθηκε με 38-32 στο 17’ και στο +6 τελείωσε το πρώτο ημίχρονο (40-34).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με μεγαλύτερη ενέργεια στο δεύτερο μέρος και με δύο σερί τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου ισοφάρισαν σε 42-42 στο 24’. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Βαγγέλη Μάντζαρη προσπέρασαν με 45-44, με 3’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου και με επιμέρους σκορ 11-1, που ολοκληρώθηκε με νέο τρίποντο του Παπανικολάου, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (56-46), 11’’ πριν το τέλος του δεκάλεπτου.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 11 (58-47) στις αρχές της τέταρτης περιόδου και είχε τον απόλυτο έλεγχο (60-50) μέχρι 8’ και 25’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Στην συνέχεια, ωστόσο, υπέπεσε σε λάθη υπό την πίεση της άμυνας των γηπεδούχων, οι οποίοι με σερί 15-0 με τους Μπογκντάνοβιτς, Ντατόμε να σκοράρουν από πέντε πόντους με ένα τρίποντο, προηγήθηκαν με 65-60, 2’ και 56’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Με νέο καλάθι του Μπογκντάνοβιτς, με 1’ και 11’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, η Φενέρ προηγήθηκε με 67-62 και «αγκάλιασε» τη νίκη, ενώ η προσπάθεια των πρωταθλητών Ελλάδας επικεντρώθηκε στην διατήρηση της διαφοράς.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 47-56, 67-64.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Oύντο 6 (6 ριμπ.), Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 27 (3/5 τριπ.), Μπένετ, Σλούκας, Νούναλι, Βέσελι 5, Κάλινιτς 4, Ντίξον 8 (2/8 τριπ., 7 α.), Ντατόμε 17 (3/7 τριπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 17 (1), Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 4, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Παπανικολάου 13 (3/6 τριπ., 8 ριμπ.), Μάντζαρης 6 (2/7 τριπ., 6 α.), Λοτζέσκι 4 (1).

Τα αποτέλεσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας: