Η εγνωσμένη δύναμη της παράδοσης και η αδιαμφισβήτητη διαφορά ποιότητας και εναλλακτικών λύσεων σφράγισαν το πέρασμα του Παναθηναϊκού από το Αλεξάνδρειο. Οι «πράσινοι»  πέτυχαν την 16η συνεχή νίκη τους επί των «κιτρίνων» (σε χρονικό διάστημα πεντέμισι ετών) επικρατώντας με 75-59  σε ένα ματς στο οποίο προηγούνταν από την αρχή έως το τέλος, αλλά το «κλείδωσαν» στην τελευταία περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα και βρέθηκαν στο +7 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Αρης μείωσε σε 25-38 με τον Ζήση Σαρικόπουλο, αλλά ο Αντώνης Φώτσης και ο Μάικ Μπατίστ έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +10 (25-35). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους εξάκις πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με διαφορά επτά πόντων (34-41), όπως επίσης και στη λήξη της τρίτης περιόδου (52-59). Νωρίτερα ο Αρης είχε μειώσει σε 49-53 (με τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ), αλλά η τελευταία αναλαμπή των γηπεδούχων (55-64) βρήκε τον Παναθηναϊκό σε θέση ετοιμότητας, με αποτέλεσμα να μην αισθανθεί απειλή και, καθοδηγούμενος σε αυτό το σημείο από τον Τζέιμς, Γκιστ, να «κλείσει» την υπόθεση.

Οι «πράσινοι» στηρίχθηκαν και στον πλουραλισμό τους στο σκοράρισμα, καθώς διέθεταν πέντε παίκτες με διψήφιο νούμερο πόντων, έναντι μόλις δυο του Αρη. Το γεγονός αυτό έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην τελευταία περίοδο, όταν «έσφιξε» η άμυνα του Παναθηναϊκού και κράτησε τους γηπεδούχους μόλις στους επτά πόντους (7-16). Ο Αρης από την πλευρά του κυριάρχησε στα ριμπάουντ (36 έναντι 26), ενώ οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν χαμηλό ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα (6/23), αλλά υπερτέρησαν σε όλες τις υπόλοιπες βασικές κατηγορίες, έχοντας οκτώ παραπάνω κλεψίματα 910-2), οκτώ περισσότερες ασίστ (15-7) και δέκα λάθη λιγότερα (10-20).