Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρας της Εθνικής ομάδας U19 στο Παγκόσμιο Κύπελλο που φιλοξενείται στην Κρήτη. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 85-69 των αξιόμαχων Φιλιππίνων στα «Δύο Αοράκια». Με αυτή τη νίκη ουσιαστικά η Ελλάδα «κλείδωσε» την τρίτη θέση στον όμιλο.

Η ελληνική ομάδα δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο πρώτο της παιχνίδι στο τουρνουά ωστόσο στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να χτίσει και να συντηρήσει μία διαφορά ασφαλείας. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ήταν ιδιαίτερα άστοχοι τελειώνοντας το παιχνίδι με 53% στα δίποντα, 29% στα τρίποντα αλλά και μόλις 61% από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Οι Φιλιππινέζοι ήταν εντυπωσιακοί στην πρώτη περίοδο, κατάφεραν να ανεβάσου το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα (12-22 στο 7') ενώ σημειώνοντας 27 πόντους στο δεκάλεπτο έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 27-10.

Η ελληνική αντίδραση ήταν άμεση με τη διαφορά να καλύπτεται γρήγορα και τον Αρσενόπουλο στο 12' να δίνει προβάδισμα με 28-27. Η διαφορά έφτασε στο +8 (37-29, 16') ωστόσο οι Φιλιππίνες ισοφάρισαν σε 39-39 λίγ πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, που βρήκε την Ελλάδα να προηγείται με 42-41.

Στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα έστω και αν οι Φιλιππίνες σε όλη την τρίτη περίοδο ήταν κοντά στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Έλληνες παίκτες άνοιξα τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (67-57 στο 32') και έφτασαν στην επικράτηση με 85-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 42-41, 63-57, 85-69.

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Σωτηρίου 16 (1), Καράμπελας 10 (2), Χουγκάζ 4 (1), Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 4, Χατζηδάκης 10, Αρσενόπουλος 18 (1), Βουλγαρόπουλος 2, Αρνόκουρος 9, Σανδραμάνης 4 (1), Μπαζίνας 7 (1).

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (Αρεσπακοτσάγκα): Αμπαντιάνο 13 (3), Οκζόν, Πανόπιο 2, Φορτέα 7 (1), Τόρες 3 (1), Ιλντεφόνσο 12 (1), Σπένσερ 4, Αμσαλί 4, Έντου, Ταμάγιο 9 (1), Τσίου 2, Σότο 13

Στο άλλο παιχνίδι του Γ' Ομίλου, η Αργεντινή επιβλήθηκε της Ρωσίας με 86-84 στην παράταση.

Η βαθμολογία: Ελλάδα 2, Αργεντινή 2, Ρωσία 1, Φιλιππίνες 1.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στον Γ' Όμιλο: 20:00 Φιλιππίνες - Αργεντινή 20:30 Ρωσία – Ελλάδα.